Skoči na vsebino

marjetice

  • zapisov
    46
  • komentarjev
    43
  • ogledov
    143.949

Življenje kot igra - Dr.Wayne W.Dyer


daisy

8.594 ogledov

Ker sem že pisala o knjigi Življenje kot igra v Iskanjih, naj bo prva v mojem nizu knjig.

 

Na prvi strani knjige je podano sporočilo – citat Walta Whitmana:

Celotna teorija vesolja nezmotljivo pelje k enemu samemu človeku – k tebi.

 

Skozi knjigo se prepletata dve osrednji temi:

- pomen izbire, s pomočjo katere postanemo vsota lastnih odločitev in ne odločitev okolice, in pa

- pomen življenja v sedanjem trenutku, ker je to edini trenutek, v katerem lahko izkušamo, doživljamo in katerega lahko spreminjamo.

 

Knjiga nas uči kako življenje igrati namesto biti njegova igrača.

 

VZEMITE USODO V SVOJE ROKE

Naše življenje je kot puzzle, sestavljen iz neštetih naših reakcij, videnj, čustvovanj, odločitev, vse si kreiramo sami iz trenutka v trenutek. Vajeni smo odreagirati na zunanji dražljaj ne da bi pomislili na to, da je naša reakcija izključno odsev tega, kar čutimo samo mi v svoji notranjosti. Ravno zato okolica tako močno vpliva na nas – ker ji mi to dopustimo. Za vsako stvar iščemo razlog zunaj nas – pa naj bo to krivda alli sreča. A izbira za srečo, zdravje, lastno razpoloženje je izključno naša.

 

PRVA LJUBEZEN – LJUBEZEN DO SEBE

Ponavadi se nimamo dovolj radi - kako doseči, da bomo ljubili sami sebe in se spoštovali, se sprejeli take kot smo? To je izjemno težko. Naučiti se moramo sami začutiti, da smo pomembni, vredni in lepi. Potem ne bomo več potrebovali drugih, da nam to izkazujejo. In lahko bomo ljubili druge, ker tega ne bomo več počeli zato, da bi poželi zahvalo ampak iz iskrenega prepričanja.

 

NE POTREBUJETE NJIHOVEGA ODOBRAVANJA x:)x

To poglavje je meni osebno prav čudovito in mislim, da bi ga moalri prebrati in še več – osvojiti vsi.

Ljudje so po večini izredno odvisni od drugih v svoji okolici – od tega, kaj si mislijo o njih, njihovih dejanjih, sodba drugih jim je vodilo v življenju. Če že ne vodilo, pa ima vsekakor zelo močan vpliv. Tako damo dobesedno svoje življenje v roke drugim. V roke jim damo neizmerno moč – moč nad nami in našim življenjem.

Vsakemu godi, če je pohvaljen, če ga odobravajo, če ga občudujejo.... Zakaj bi se temu odrekli? Za to ni nobene potrebe. Taka želja je popolnoma normalna, naravna. V bistvu je laskanje prav čudovito in razveseljivo. Iskanje odobravanja postane napaka šele, kadar se iz želje spremeni v potrebo. Od njega postanemo odvinti, prične nam kreirati življenje in s tem dopustimo, da nam življenje kreirajo drugi. Sami sebe vrednotimo na podlagi mnenja nekoga drugega.

 

OSVOBODITE SE PRETEKLOSTI

Preteklost je ena od stvari, ki je ne moremo spremeniti niti v eni sami sekundi... In v nešteto sekundah, ki smo jih že doživeli, smo si izoblikovali predstavo o dosedanjem življenju, o tem kakšni smo, kaj smo naredili prav, kaj narobe.... To ostaja trdno zasidrano v nas in je zelo težko spremeniti. Na nas je nalepljenih nešteto etiket... in navajeni smo reči – tak sem (namesto tak sem bil)....

Vsaka etiketa, ki vam preprečuje, da bi rasli, je demon, ki ga je treba izgnati. Če že moramo imeti etiketo, poizkusimo tole: Sem uničevalec etiket.

 

NEKORISTNI ČUSTVI - KRIVDA IN ZASKRBLJENOST :vragec:

Seveda ju poznamo, saj so nam že od malega vcepljali, da je vedno za nekaj nekdo kriv, da je krivca vedno treba poiskati in pa da moramo biti skrbni... Krivda pomeni, da izgubljamo sedanje trenutke, ker smo ohromljeni zaradi preteklega vedenja, medtem ko nas zaskrbljenost hromi zdaj zaradi nečesa v prihodnosti.

Dokler boste imelil korist od tega, da sami sebe obvezujete s krivdo, boste tičali v začaranem krogu, ki pelje samo v nesrečnost sedanjega trenutka. Krivda je tudi izredno učinkovita metoda manipulacije.

Tudi skrbi so nepotrebne in nekoriste. Veliko naših skrbi zadeva stvari, nad katerimi nimamo absolutno nobenega nadzora.

 

RAZISKOVANJE NEZNANEGA

Ljudje se oklepamo svojena načina življenja, svojih navad, počutimo se sigurne in ne želimo si nobenih sprememb. Življenje postane mnogo bogatejše in pestrejše, če se odpremo za nove izkušnje, postanemo spontani, se otresemo predsodkov in ne načrtujemo prav vsake ure svojega življenja.

Ni vedno treba, da veste, kam ste namenjeni. Glavno je, da ste na poti.

 

ZLOMITE SPONE KONVENCIJ

Svet je poln pravil kontrol, vse življenje opredeljujemo kaj je prav in kaj narobe... Iz tega izvira tudi neodločenost, saj včasih ne vemo, kako ravnati, da bo prav.. Pritiska nas vzgoja, kultura, tradicija.. polni smo stavkov »moral bi..« smo predebeli, naši lasje so napačne barve, smo nesrečni, hodimo v neprimerno šolo, ne znamo se obnašati..... morali bi vse to spremeniti...

Začnimo sami soditi o svojem življenju in se naučimo zanesti nase, ko se odločamo o sedanjih trenutkih. Nehajmo listati po večnih pravilih in tradiciji, da bi v njih našli odgovore.

 

PAST PRAVIČNOSTI

»Če bi bil svet tako urejen, da bi vse moralo biti pravično, ne bi nobeno živo bitje preživelo. Ptice ne bi smele jesti črvov in zadovoljiti bi bilo treba interese vsakega posameznika«

Pravica ne obstaja, nikoli ni in nikoli ne bo. Svet enostavno ni tako narejen. Že sam svet narave nam to pove – živali jedo ena drugo, mi njih, zemljo uničijo naravne sile, ljudje smo kar naprej nepravični.....

To poglavje je zelo zanimivo, saj je želja po pravičnosti pri vseh zelo močna, s tem pa si nenehno spodkopavamo lastno zadovoljstvo in srečo. Zanimiva tema.

 

NEHAJTE ODLAŠATI – ZDAJ

Zakaj odlašamo, kako nam to koristi in kaj s tem izgubljamo ? Z odlašanjem se lahko marsičemu izognemo, krivimo druge in se ne spreminjamo.

 

RAZGLASITE NEODVISNOST

»V vsakem razmerju, kjer dva človeka postaneta eno, je končni rezultat dva polovična človeka«

Zapustiti psihološko gnezdo je ena najtežjih življenjskih nalog, zlasti zato, ker nas družba uči, da moramo v nekaterih odnosih izpolnjevati določena pričakovanja – na primer do staršev, otrok, nadrejenih in ljubljenih oseb. Najhujše odvisnosti se razvijejo v družini in kasneje v partnerstvu.

 

ZBOGOM JEZA

Jeza je lahko navada, naučena reakcija na frustracijo, pri kateri se obnašamo tako, kot se raje ne bi. Je le sredstvo, s katerim uporabljamo stvari zunaj sebe za razlaganje svojih občutkov. Močna jeza je dejansko oblika (začasne) norosti. Po izbruhu jeze se lahko pogreznemo v samopolimovanje in se sami sebi smilimo, ker nas nihče ne razume.. Kaj imamo od tega, da si izberemo jezo in kako jo nadomestiti oziroma odpraviti? To zahteva veliko novega razmišljanja in zavedanja...

 

PORTRET OSEBE, KI JE ODPRAVILA VSA PODROČJA NAPAK

Zadnje poglavje bi z veliko koristjo lahko prebrali vsaj enkrat mesečno, če ne v začetku sprememb – dela na sebi - še pogosteje. Je čudovit povzetek bistva cele knjige. Ko ga berem, mi da voljo, da bi se čim bolj približala temu. Portret sem že opisala v blogu v kategoriji ISKANJA.

 

ZAKLJUČEK

Kniga je res zelo dobra, kratko in jedrnato nam opiše probleme, kakšne koristi imamo od določenega obnašanja in kako se spremeniti. Iz lastnih izkušenj vem, da drži, kar nam Dyer podaja v svojih poglavjih. Drži tudi, da ko človek knjigo prebere, mu je vse jasno, vse verjame in ŽE VSE VE..

A pot do tega, da življenje resnično postane kot igra je dolga. To namreč postane šele tedaj, ko po nešteto ponovitvah, brezmejnem potrpljenju s samim seboj in nenehnim »popravkom smeri« - življenu kot šola, končno resnično zaživimo tako – iz svoje globine, spontano, avtomatično, brez samokontrole. x^x x^x

0 komentarjev


Recommended Comments

Trenutno ni nobenih komentarjev.

Pridruži se debati

You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar ...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...