Skoči na vsebino

Biserne nitke

  • zapisov
    76
  • komentarjev
    20
  • ogledov
    183.845

Rachel Naomi Remen: Blagoslovi starega očeta


teja

1.103 ogledov

NEkaj utrinkov, ki so se me dotaknili iz te knjige:

 

 

 

Skladnost.

Mnogi ljudje vsak dan žrtvujejo integriteto za koristnost. Ne govorijo resnice, ker se bojijo zavrnitve ali kake druge izgube, ali ker živijo in delajo med ljudmi, ki so drugače gledali na življenje. Da bi preživeli in ohranili nespremenjeno stanje, so postali nevidni. Toda, ko ne živimo v skladu s seboj, začne nekaj v nas razpadati. Mogoče res preživimo, toda nikoli ne bomo celoviti ali popolnoma živi.

 

Nove oči.

Življenje večina med nami je veliko pomembnejše kot se zavedamo. Odkritje smisla največkrat pomeni, da na novo vidimo znane stvari in ne da se jih drugače lotevamo. Ko gledamo z novimi očmi, lahko povsem nepričakovano odkrijemo nesluten blagoslov v delu, ki ga že dolgo opravljamo.

 

Modrost.

V vsakem človeku je kotiček, ki lahko zasveti. Take nas je napravil Bog. Ko bog reče: Bodi svetloba, govori vsakemu od nas. Govori nam, kaj je mogoče, kako se lahko odločimo živeti. Toda ena sveča ne more pregnati teme. Bog nam ni dal le možnosti da zasvetimo, lahko tudi prižigamo in krepimo svetlobo v drugih in jo predajamo naprej. Tisti notranji kotiček, ki lahko zasveti, pogosto odkrijemo šele potem, ko se stemni. Včasih se le v temi zavemo njegove vrednosti. Toda v vsakem JE kotiček, ki lahko sveti.

 

Najti moč, najti zavetje.

Mogoče je prva naloga vsakogar, ki upa da bo kako spremenil svet, najti pravo zaščito. Globoka skrb nas dela ranljive. Nemogoče je spreminjati, ne da bi se izpostavili in vpletli, ne da bi tvegali in delovali in doživljali kritiko. Kdor želi spreminjati, se pogosto sreča z razočaranji, izgubami, celo s porogom. ČE živite pred svojim časom, doživljate tako posmeh kot odobravanje. In prispeti prvi je ponavadi sramotno. Vendar ne smemo pustiti, da bi se zaščita vrinila pred smoter. Prava zaščita je nekje znotraj nas, ne pa nekje med nami in svetom, je PROSTOR MOČI IN ZAVETJA, in NE SKRIVALIŠČE.

 

Srečevališče.

Razočaranje in izguba sta del vsakega življenja. Največkrat ju zmoremo pustiti za seboj in živeti naprej. Toda vsega ne moremo pustiti za seboj. Nekatere stvari so prevelike in pregloboke, in če bi jih preprosto pustili za seboj, bi se morali odreči tudi pomembnih delov sebe. TO so deli, v katerih požene modrost. Požene s trpljenjem, ki se mu ne moremo izogniti ali ga razumsko utemeljiti ali pustiti za seboj. Požene s spoznanjem, da je izguba postala del nas, in je tako globoko spremenila naše življenje, da ne moremo več živeti, kot smo doslej. Nekaj v nas zmore povezovati trpljenje v modrost. Najprej občutimo vse. Nato drugo za drugim odpuščamo jezo, krivico, krivdo in nazadnje še bolečino, dokler nam ne ostaneta le globlji občutek vrednosti življenja in večja zmožnost da ga živimo.

 

Prava zaščita.

Pred izgubo se ne moremo zaščititi. Nobena strategija, ki se je poslužimo, da bi se izognili občutku izgube ne vodi k celjenju. Zanikanje, racionaliziranje, nadomestitev, ogibanje sicer otopijo bolečino, vendar nas bistveno bolj ranijo. Izgubo lahko zacelimo z žalovanjem. Če se ne bomo naučili žalovati, bomo živeli odmaknjeno, da bi se zavarovali pred bolečino. Žalovanje sodi med osnovne življenjske veščine.

 

 

SE NADALJUJE

 

Lep dan

 

Alenka

1 komentar


Recommended Comments

Da dokončam tele Blagoslove:

 

KLIC DOMOV

Duša ni zamisel ali prepričanje. Duša je izkustvo. Včasih se prebudi skozi glasbo, sanje, slikarstvo, delo ali starševstvo, včasih kar sama od sebe. Včasih nas preseneti sredi vsakdanjosti. Duhovnega izkustva se ne da naučiti, najdemo ga, naletimo nanj, odkrijemo ga, privabimo. TO se dogaja vsem ljudem, pogosto ko to najmanj pričakujemo. Mnogi se ne menijo zanje, drugi jih razvrednotijo, ali komaj zaznajo. Pa vendar nam lahko spremenijo življenje.

»Vendar pozabljam zakaj sem sploh tu. »

 

POVEZAVA

Vsakič ko nekoga velikodušno poslušamo ali spodbujamo naj poišče smisel, razmišlja o možnostih ali sanja ali upa, ali pobegne od sojenja samemu sebi in notranje kritičnosti ali se zave, da je pomemben, krepimo življenje. Vsakič ko z nekom delimo radost, blagoslavljamo življenje.

 

NEBESA IN PEKEL

Razlika med nebesi in peklom: Ljudje v peklu sedijo za mizo, ki se širi pod dobrotami. Na komolcih imajo ploščice, da si ne morejo nesti žlic v usta. Večno sedijo in zaradi obilja trpijo lakoto. V nebesih imajo tudi polno mizo, tudi deščice na komolcih. Toda ljudje v nebesih hranijo drug drugega. Mogoče si res pekel delamo sami. Razlika med peklom in nebesi je le v tem, da so v peklu pozabili kako blagoslavljati drug drugega.

 

MODREC

Potrebna so leta, preden se spomnimo, da se vsega vrednega, kar imamo dati ne naučimo iz knjig, in da nam modrosti ne more dati nobena šola. Resnični učitelji so povsod. Blagoslavljali bodo življenje v nas, dokler se nazadnje ne bomo spomnili, kako naj ga blagoslavljamo sami.

 

PRIJATELJSTVO Z ŽIVLJENJEM.

Učitelj je tisti, ki se je naučil poslušati življenje. Nekdo, ki zna dobro poslušati. Vsak pravi učitelj je le usmerjeni prst. Mogoče bomo na koncu spoznali več, če ne bomo sledili svojim učiteljem, temveč tistemu, čemur sledijo oni. Od dobrega učitelja se lahko naučimo skrivnosti poslušanja, ne pa skrivnosti življenja. Poslušati bomo morali sami.

 

POT

Mogoče le mislimo da vemo kam grem0o, medtem, ko ves čas v resnici hodimo nekam povsem drugam. Vedno sem se trudila doseči dragoceni cilj, le da sem sčasoma spoznala, da je resnični cilj, kamor so me vodile odločitve, nekaj povsem drugega. Nekaj o čemer nisem mogla vedeti, da sploh obstaja, ko sem stopila na pot. Temeljni smisel življenja si pogosto nadene masko tistega, na kar smo trenutno pozorni. Resnica je namreč, da se vedno približujemo skrivnosti, zatorej smo vedno bližje resničnemu, ko svojega cilja ne vidimo jasno.

 

VPRAŠANJE ŽIVLJENJA IN SMRTI

Spodbujati življenje v drugem je včasih precej zapleteno. So trenutki, ko ponudimo svojo moč in zaščito, vendar so naši ukrepi ponavadi začasni. Največja blagoslova, ki ju lahko damo drugemu sta vera v njegovo bitko za svobodo in pogumno spremljanje, ko prepozna moč, ki bo postala njegovo zavetje in življenjski temelj. še zlasti je pomembno verjeti v nekoga v času, ko še ne more verjeti vase. Tedaj postane naša vera njegova rešilna bilka.

 

NAGRADA

Suženjstvo ki nam preprečuje slediti svoji lastni dobroti, je notranje suženjstvo. Ujeti smo o zamisli o nevrednosti in v pomanjkanje samospoštovanja, v želje ali pohlep ali nevednost. Zasužnjeni smo v predstave o tem da smo žrtve ali upravičeni. Gre za zgodbo o strahu pred spremembo, o oprijemanju krojev in vedenjskih vzorcev, ki so malenkostni in boleči, kajti če bi jih izpustili, bi se soočili z neznanim. Spet sem zaslišala dedove besede: » Nikoli ni treba izbirati med suženjstvom in svobodo. Vedno moramo izbirati med suženjstvom in neznanim. » Svoboda zahteva pripravljenost, da žrtvujemo, kar man je najbolj domače za najbolj resnično. Da bi se osvobodili, moramo delati iz svoje intigritete in zaupati, včasih dolgo časa. Redki dosežejo obljubljeno deželo v enem dnevu. Toda mogoče je najpomembnejši del zgodbe to, da Bog ne poverja svoje naloge komu drugemu. Kadar koli se kdo za korak približa svobodi, je tam On sam.

 

 

 

Pa lep večer še naprej

Link to comment

Pridruži se debati

You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar ...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...