Kabala
Metode osebnostne rasti
Obstaja več vrst osebnostne rasti. Razdelimo jih lahko po sledečih kategorijah:
Metoda glede na dokončnost
Metoda je lahko delna, saj človekovo osebnost razvije samo do določene stopnje ali razvije samo poseben vidik osebnosti. Na drugi strani je lahko metoda popolna, saj s spletom svojih metod razvije človekovo osebnost do popolnosti. Delna metoda je običajno krajša, obsega samo omejen sistem vaj. Popolna metoda je največkrat življensko delo in zahtevo silno veliko vlaganja v sebe. Večina ljudi, ki se osebnostno razvija, je nekje na vmesni stopnji.
Metoda glede na izvor
Metoda je lahko tradicionalna in izhaja iz katerega od klasičnih principov samorazvoja. Običajno so tradicionalni koncepti samorazvoja vpeti v katerega od religioznih sistemov (krščanska mistika, islamski sufizem, joga...). Drugi tip so moderne metode. Običajno so izpeljava enega ali več klasičnih pristopov. Te metode so običajno hitrejše, a nevarnejše (primer: Intenziv razsvetljenja), ker je manj vmesnih sidrišč. Obstaja še nekaj v bistvu tradicionalnih metod, ki se ne navezujejo na nobeno religijo, a izhajajo iz tradicionalnih konceptov, kateri so očiščeni s stoletji nabranega balasta (primer: Ogenj Življenj ali katera od novejših oblik Joge).
Metode glede na način delovanja
Delimo jih v dve skupini. V večji skupini so integralne metode, ki sočasno razvijajo vse vidike osebnosti in počasi pripeljejo do cilja. V drugi skupini so direktne metode, ki s specifično tehniko v kratkem času dosežejo skrajno točko razvoja. Prve so varnejše, a dolgotrajnejče, dočim so druge precej hitre, a prinašajo določeno tveganje za duševno zdravje. Primer prve skupine: Krščanska mistika, Kabala, Ogenj Življenj. Primer druge skupine: Zen, Intenziv razsvetljenja.
Seveda je možno opraviti tudi drugačne delitve. Seveda ni dobre ali slabe metode. Nobena metoda ni slaba ali dobra. Je podobno nožu, ki reže ali ne reže, odvisno od uporabnika. Kakor se ljudje razlikujemo, tako so nam na kožo pisane določene metode, v katerih smo uspešnejši. Večkrat je potrebno veliko časa porabiti, da sploh ugotovimo, katera metoda je tisto pravo za našo osebnost. Zahodnim ljudem so bližje zahodne metode, vzhodnjakom vzhodnjaške. A to ni pravilo. Danes se množica zahodnjakov ukvarja z vzhodnimi metodami. Vzrok temu je modnost, marketing in slaba podoba zahodnih metod. Ako se ukvarjaš z jogo, je to nekaj sprejemnljivega, koristnega, a če omeniš Kabalo, si po splošnem prepričanju z eno nogo že najmanj v sferi čudaštva, ako ne še kaj manj sprejemljivega.
0 komentarjev
Recommended Comments
Trenutno ni nobenih komentarjev.
Pridruži se debati
You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.