malo neobičajen sistem dedovanja
Transgeneration memory of stress in plants
J. Molinier; G. Ries; C. Zipfel; B. Hohn
Zgoraj omenjeni avtorji so naredili poskus, kjer so bile rastline vrste Arabidopsis thaliana izpostavljene okoljskim stresnim dejavnikom (tretiranju z UV-C svetlobo ali s flagelinom -. rastline se na tretiranje s flagelinom odzovejo podobno, kot da bi prišlo do napada patogena). Že prej se je vedelo, da se rastline na »napade« odzovejo ne samo s spremembami na transkripcijskem nivoju (aktivirajo se določeni geni; nivo transkripcije nekaterih drugih genov se zmanjša, etc.) ampak tudi da se poveča nivo homologne rekombinacije.
Zanimivo je to, da se je nivo homologne rekombinacije povečal v vsej populaciji tretiranih rastlin, še več; nivo homologne rekombinacije je bil višji tudi pri njihovih potomcih (do četrte generacije) in enak nivo zvišane homologne rekombinacije so opazili tudi pri potomcih, kjer je bil samo eden od staršev tretiran (z UV-C ali flagelinom).
Ta prenos (obrambnega sistema za spremembe v okolju) v naslednje generacije, kot kažejo rezultati, ni povezan z novimi mutacijami ampak z epigenetskimi spremembami. O tem kakšne so bile te epigenetske spremembe, ki so vodile do zvišane homologne rekombinacije, bolj ali manj lahko samo ugibajo; npr. da je prišlo do sprememb v strukturi kromatina. Druga možna opcija, ki je avtorji s to analizo niso mogli ovreči, je, da prišlo do sprememb na bolj subtilni ravni transkripcije (povezani z mikroRNA).
Skratka, vse se pač ne deduje samo po klasičnih Mendeljevih pravilih; ampak ima kdaj prav tudi Lamarck.
0 komentarjev
Recommended Comments
Trenutno ni nobenih komentarjev.
Pridruži se debati
You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.