mini slovarcek
Molekula = najmanjsi delec spojine iz razlicnih al pa enakih elementov, ki ma se vse njene (kemijske in fizikalne) lastnosti... sestavljata jo dva ali vec atoma, povezana s kemijsko vezjo... Lastnost molekul je celostevilcno razmerje med kemijskimi elementi, ki sestavljajo spojino! Kar podaja empiricna formula le-te spojine...
Tko je npr.: voda vedno sestavljena iz vodika in kisika v razmerju 2:1
Atom = beseda izhaja iz grscine:
atomos - nedeljiv... iz a = ne + tomos = rez
Atomi so gradniki molekul in snovi... Pri kemijskih se reakcijah ohranjajo! ampk ze dobrih sto let je znano, da v resnici niso nedeljivi, ampk so sestavljeni iz se manjsih delcev... Sestavljajo jih atomsko jedro in elektroni, ki se gibljejo okoli jedra in tvorijo elektronsko ovojnico oz. nekaksen oblak.
Samo jedro p je sestavljeno iz protonov in nevtronov, ki jih s skupnim imenom imenujemo nukleoni...
Protoni = osnovni delec v jedru s POZITIVNIM elektricnim nabojem. V jedru nosijo po en pozitivni osnovni naboj
Nevtroni = osnovni delec v jedru BREZ elektricnega naboja, ker so nenabiti in elektricno nevtralni
Elektroni = osnovni delec v elektronski ovojnici atoma z NEGATIVNIM elektricnim nabojem
Kemijska vez = v neka privlacna sila, ki povezuje atome v molekulo ali kristal.
H-vez = nekovalentna privlacna sila med vodikovim atomom, ki je kovalentno vezan na elektronegativen atom (O, S, N…) in prostim elektronskim parom na drugem elektronegativnem atomu.
Kovalentna vez = vez, ki nastane, ko dva atoma prispevata po enega al pa vec elektronov v skupni elektronski par in s tem atoma poveze v molekulo
Oksidacija = odstranjevanje/oddajanje elektronov iz elementa ali spojine... se prav, gre pri oksidaciji za izgubo elektronov...
Oksidant = snov, ki sprejme elektrone in se pri tem reducira, medtem ko drugo snov pa oksidira, ta druga snov pa se zato imenuje reducent. Na kratko: oksidant je snov, ki drugo snov oksidira, sama pa pri tem prejme elektrone.
Redukcija = deoksidacija = dodajanje elektronov navadno drugemu elementu ali spojini pri spajanju.
Reducent = snov, ki oddaja elektrone, se pri tem sama oksidira in reducira drugo snov.
Ion= delec, ki nastane, ko se atomu al molekuli odvzame ali doda en ali vec elektronov. Je elektricno nabit atom/molekula molekula. Glede na-to al snov sprejme al odda elektron, jih delimo na anione in katione.
Anioni= so NEGATIVNO nabiti ioni. Snov je dobila elektorne, zdj jih ima vec kt sicer...
Kationi = so POZITIVNO nabiti ioni. Snov ma manj elektronov kt sicer...
Kislina = snov, ki tvori z bazami soli in reagira kislo... V vsakdanji rabi oznacujemo kt kisle snovi tiste snovi, ki pri raztapljanju v vodi tvorijo raztopino, katere pH je manjsi od 7! Vendar obstaja vec "znanstvenih definicij", ki kt kislino oznacujejo bodisi al molekulo al ion... da je al sposobno oddati proton (ion H+) bazi, al pa, sprejeti nedeljeni par elektronov od baze... Kislina pa vsekakor reagira z bazo v reakciji nevtralizacije, pri kateri nastaja sol.
Baza= kemijska spojina, ki ob raztapljanju v vodi al odda hidroksidni ion al pa prejme vodikov ion.
pH = negativni desetiski logaritem koncentracije H-atomov. Je nekaksno merilo za kislost raztopine...
s pH se meri stopnja kislosti oz. bazicnosti = alkalnosti. Na pH skali, ki se spreminja od 0, ki je kisla do 14, ki je alkalna je nevtralna pri 7! Pri 7 vsebuje voda enako vsebnost H+, kot OH- ione. Snovi z manjso vsebnostjo od 7 so kisle, ker vsebujejo visjo vsebnost H+ ionov, medtem, ko snovi z vecjo pH od 7 so alkalne (=bazicne), ker vsebujejo visjo vsebnost OH- (=hidroksilnih ionov) kot H+ (=protonov). Sama pH skala pa je logaritemska... in sprememba ene enote pH pomeni nekajkratno spremembo v vsebnosti vodikovih ionov.
0 komentarjev
Recommended Comments
Trenutno ni nobenih komentarjev.
Pridruži se debati
You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.