Skoči na vsebino

Sin

  • zapisov
    35
  • komentarjev
    21
  • ogledov
    128.633

Lymska borelioza - v Sloveniji največ okuženih klopov


sin

10.631 ogledov

Mediji so nas pred kratkim seznanili z zalostnim dejstvom, da je ukuzenost klopov z lymsko boreliozo v Sloveniji najbolj pogosta!

 

http://www.brotherstree.com/tick-on-skin-744826.jpg

 

Zdrav clovek ima sto zelja, bolan le eno. (A.P.Cehov)

 

Klopi so v Sloveniji okuzeni od 11 do 82 odstotkov, odvisno do regije. Glede an potek bolezni, ki takorekoc zajame vse organske sisteme, ne bi smeli zanemarjati preventive in tako nekaj informacij in opozoril ne bo odvec.

Lymska bolerelioza, bolezen, ki jo prenasajo klopi, je znana tudi pod imenom borelija.

Povzrocitelj bolezi je bakterija Borrelia burgdorferi.

Povzrocitela borelije dolgo niso odkrili. Najprej so opazili spremembe na kozi, ki jih je spremljala povisana telesna temperatura. Sele leta 1909 je svedski dermatolog Arvid Afzelius prvi povezal kozni kolobar (eritema migrans) z ugrizom klopa. Boreliozo so oznacili kot bolezen sele leta 1975. Stevilo primerov se v Evropi mocno povecuje. Slovenija je za to bolezen endemicna, kar pomeni, da je bolezen stalno prisotna in znacilna za to podrocje. V nasih krajih je bolezen skoraj izkljucno povezana s pikom klopa lxodes ricinus, ki se okuzi pri sesanju krvi malih gozdnih glodalcev in srn. Bolniki se pika klopa pogosto se spominjajo ali ga ne opazijo.

 

http://www.healthline.com/blogs/outdoor_health/uploaded_images/tick%20removal-786603.JPG

 

Bolezen poteka v treh fazah: najprej nastopi lokalna okuzba, v naslednji fazi se borelija siri po drugih organih, ko pa bolezen preide v kronicno fazo, prizadene druge organske sisteme tako, da je diagnostika zaradi simptomov. podobnih pri drugih boleznih, mocno otezena.

 

Lokalna okuzba nastane neposredno po ugrizu. Ljudje postanejo pozorni na obcutek srbenja, ta se pojavi nekaj ur po ugrizu, po sestih do dvanajstih urah. Vec kot polovica ljudi, ki jih je ugriznil klop, slednjega sploh ne opazijo., ker prej sam odpade. Na mestu ugriza se pojavi rdecina. Madez z belim kolobarjem v sredini se pojavi samo v 30 odstotkih primerov.

S pravilnim odstranjevanjem klopa moznost okuzbe bistveno zmanjsamo. Tisti, ki trdijo, da se klopa odstrani s prsti tako, da e ga enostavno zgrabi in izpuli, ali namaze z oljem ipd., si delajo slabo uslugo. Na video posnetku, ki si ga lahko ogledate na spletnih straneh http://www.youtube.com/wtch?v=3iH_22kal1Q (povezava zal ne deluje), je s pomocjo mikroskopa zelo nazorno prikazan odziv klopa, ko ga stisnemo. Ne le, da svoje s kaveljci opremljene celjusti se bolj globoko zarije v kozo, pri stisku spusti tudi slino, kjer se nahajajo povzrocitelji klopnih bolezni. Ce se do tedaj clovek ni okuzil, si s takim nepravilnim odstranjevanjem moznosti za bolezni bistveno poveca.

 

http://heartspring.net/images/deer_tick_identification.jpg

 

Posobno pozornost je potrebno nameniti unicevanju klopov. Ce ga bomo stisnili tako, da se razpoci mesicek, poln jajcec, smo slednje osvobodili in omogocili nadaljni razvoj naslednjim tisoc klopom. Znanstveniki opozarjajo, da klopa ne unicijo niti temperature pod lediscem, niti namakanje v formalinu, niti utopitev... Ce vam pogoji to dopuscajo, klopa enostavno zazgite. Torej velja upostevati pravila:

- klopa odstranimo s posebno pinceto ali kljukico tako, da ga ne stiskamo.

- prej, ko je klop odstranjen, manjsa je moznost za okuzbo

- klopa je potrebno uniciti! z njim pa tudi vsa jajceca v vrecki.

 

http://earthfirst.com/wp-content/uploads/2008/12/brown-dog-tick.jpg

 

V drugi fazi gre za sirjenje borelije po telesu. Pojavijo se povisana telesna temperatura, utrujenost, obcutek slabe mobilnosti in znaki, ki so podobni drugim boleznim. Spremembe na organih se lahko zacnejo skupaj s spremembo na kozi, po izginotju koznih madezev, lahko pa sele cez nekaj mesecev ali celo vec let po okuzbi. Za zdravljenje uspesno uporabljamo antibiotike, ki pa ne odstranijo strupov v celicah. Tretja faza je kronicna bolezen. Znaki spominjajo na vec razlicnih bolezni, zato borelije pogosto diagnosticirajo z zamudo.

 

http://0.tqn.com/d/firstaid/1/0/d/6/-/-/TickBite_CDCJamesGathany.jpg

 

Posledice borelioze so tudi glavoboli, vrtoglavice, poslabsana zbranost, nespecnost, utrujenost, manjsa delovna sposobnost, znojenje, razdrazljivost, custveno nihanje, bolecine v sklepih ... Najpogosteje so prizadeti zivcni sistem, sklepi, srce, oci, ledvica in jetra. Zivcni sistem je prizadet pri 25 odstotkih bolnikov, najveckrat v starosti med 40 in 60 let. Prizadetost zivcnega sistema se kaze kot glavobol, bolecine na mestih kjer potekajo zivci, bolecine v misicah, mravljinci, vrtoglavice, vnetje obrazneag zivca ... Najhuje je, da borelija prizadane tudi mozgane, zato jo je ogoce zemenjati s stevilnimi drugimi boleznimi.

 

V Sloveniji je najpogostejsa posledica borelije obolelost sklepov, ki se razvije priblizno pol leta po ugrizu. raviloma se vname en sklep. Zelo pogosto je prizadeto srce, kar se kaze v obliki bolecine pri srcu, razbijanje srca in omedlevice. V zadnjih letih so tudi odkrili, da borelija skoduje ocem, kar je izredno tezko diagnosticirati. Zdravljenje borelije v akutni fazi dokaj uspesno izvaja uradna medicina, in sicer z bolnisnicnim zdravljenjem z antibiotiki. Pri rkonicni fazi se bolniki zatekajo k alternativnim metodam, ki so uspesnejse.

 

 

napisala Mojca Sajovic za revijo Grosupeljski odmevi

iz katere sem prepisal clanek.

 

povezave:

Nad borelijo z elektroakupunkturo po Vollu

 

Lymska borelioza

 

Global Warming May Spread Tick-Borne Disease >

 

http://heartspring.net/deer_tick_identification.html

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Tick

 

-

video povezave:

0 komentarjev


Recommended Comments

Trenutno ni nobenih komentarjev.

Pridruži se debati

You are posting as a guest. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar ...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...