Skoči na vsebino

Različna imena mest


gari11

Recommended Posts

Leta 1958 je na Kitajskem prišlo do jezikovne reforme, poskušali so svoj jezik zapisati tudi z romansko abecedo. To jim je tudi uspelo in "jezik" oziroma pisava se imenuje pinyin. Sam namen te reforme je bil, da bi "odstranili" kitajsko pisavo (in sčasoma globalizirali kitajski jezik), kar se je izkazalo za dolgoročno in težko delo, saj veliko Kitajcev še danes te pisave ne zna brati. Konec koncev pa so poskus prevzema romanske abecede zavrnili. Kitajska ima le zelo močno zakoreninjeno tradicijo...

 

Ko sem bila jaz na Kitajskem, sem se pripravila tako, da sem si doma sprintala bilingualni meni za restavracije, ki je bil napisan v kitajskih črkah, pinyinu in zraven v angleščini (da sem približno vedela, kaj sem naročala- ker ne jem mesa...), pa sem odkrila, da natakarji niso znali brati pinyina, ampak samo njihove črke. Zanimivo, ni kaj... Po drugi strani pa želijo biti vodilna svetovna sila...

 

 

No, da se vrnem - v okviru jezikovne reforme in pisave pinyin so po letu 1979 vse kitajske diplomatske dokumente in tudi vse kitajske revije in časopise, ki so izhajale v drugih jezikih, prevedli v skladu s to pisavo.

In tako se je staro (originalno) ime Peking spremenilo v Beijing, voditelj Mao Tse-tung postane Mao Zedong... Ime države je postalo China, poprej pa se je imenovala Zhongguo. Zanimivo, ane? Torej MI konec koncev le uporabljamo staro ime mesta Peking,...

 

LP

sleepwalking past hope
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zdravo,

Zdej so olimpiske igre v Pekingu, pa sem šele zdej zvedu da se po Angleško reče Bejing, pa sem probu razmislit od kje taka razlika. Pa verjetn je še ceu kup takih imen pa ne vem kako je prišlo do tega?

 

O kitajščini več ve loonanai, splošno gledano pa je to stvar jezika. Mi imamo za veliko mest sosednjih držav svoja imena, ker so dovolj blizu, da smo jih poimenovali. Za Madagaskar na primer nimamo svojega imena, ker ni tako uporaben, da bi o njem dosti govorili.

 

V takih primerih se navadno udomači ime ali tiste države, ki je neko državo nekoč kolonializirala, ali se vrne na prvotno ime domorodcev po kolonializaciji...navadno pa prvo. Če npr. Nizozemci ne bi zgubili kolonialne vojne z Angleži, bi Nwe York še danes bil imenovan New Amsterdam, itd itd...skratka: večinoma je to stvar kolonializacij, političnih situacij (recimo imena po kakšnih blaznih voditlejih, ala Petrograd, Titovo velenje x;)x ) in jezikovnih kultur. Jezik je koneckoncev živ organizem in se spreminja.

Pogosto se tudi prime ime, ki je bilo najbolj obljavljeno, kako je s pravili uporabe pa ima vsak jezik določeno drugače. Mi recimo rečemu Dunaj, angleži Wienna, hrvati Beć, nemci Wien, verjetno pa tudi Slovaki, madžari itd..po svoje imenujejo to mesto)

 

 

 

 

Ko sem bila jaz na Kitajskem, sem se pripravila tako, da sem si doma sprintala bilingualni meni za restavracije, ki je bil napisan v kitajskih črkah, pinyinu in zraven v angleščini (da sem približno vedela, kaj sem naročala- ker ne jem mesa...), pa sem odkrila, da natakarji niso znali brati pinyina, ampak samo njihove črke. Zanimivo, ni kaj... Po drugi strani pa želijo biti vodilna svetovna sila...

 

 

tole jim kar uspeva...so zmedli ves svet s pismenkami in medtem na skrivaj pridno delali in naredili svoje x;)x

Variety is the spice of life.

Kdo lahko spremeni svet?

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...


  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...