Skoči na vsebino

Veganstvo


sin

Recommended Posts

..Bi samo nekaj še dodala ...če lahko...brez , da bi se vnel kakšen prepir z obsojanjem...

 

Tale tema tukaj je bila odprta...kot jaz razumem sploh odpiranje takih tem- v ta namen, da se zberejo neke informacije in se odgovori na vprašanja vsem tistim , ki jih to zanima... v smislu, da nekaj novega izvemo, predebatiramo, ter si morda razčistimo pogled na nekaj- kar se nas je morda nekje v globini že dotaknilo...pa nismo imeli do sedaj nekako možnosti to privleči na plano, dobro razmisliti, razčistiti, spremeniti in prerasti ....

 

In v ta namen bi vsak , ki diskutira lahko pred debato malo razmislil ali ga res to tako zanima ali se oglaša tukaj zgolj zato, da izziva nekoga, ki se z njim ne strinja in pridaja sem svoja bruhanja...Ker, če čuti gromozanski odpor napr. do veganov, vegetarijanstva...in ima o tem že zabetonirano mnenje in je za povrh še toliko trmastega značaja in gleda vse le ozko čez sebe in svoj ego , pa izraža svoj odpor v večih postih... (kot, da ne bi bilo že zadosti, če je to že 1X ali 2x povedal)...potem se debata sprevrže v merjenje moči...

Koristna in dobronamerna informacija se zaduši, ustavi...Ni več napredka...

 

Pa to ne pomeni, da se moramo samo strinjati ...Dobrodošle so vsake izkušnje in mnenje ...ampak nekaj drugega pa je ta manipulacija , da se Sinu, ki zares poskuša tukaj podati čim več koristnih informacij ves čas podtika neko živčnost in napadalnost...

 

Pa saj vendar tukaj debatiramo o veganstvu, vegetarijanstvu !...

Ko Sin argumnentira na razna izzivanja , potem tisti, ki mu to očita pozabi pogledat svoj post, ki mu ga je namenil...

In Sin vedno najprej v miru in dobronamerno poda neko informacijo, ki ti da mislit...Potem pa se najde nekdo- no, ki mu zaradi napisanega takoj "oporeka" na napadalen način...In po tem, ko Sin odgovori argumentirano, izzivalec pa več ne ve kaj bi...ga pa osebno napade...nizko...

 

In največkrat je ravno od takih slišat opazko, ki bi se njemu samemu še najbolj podala...x:o)x

 

Tudi sama sem vegetarijanka in pri JVVŽ-ju ...pa mi prav nihče tukaj niti kje drugje ne bi mogel očitati , da to povdarjam ali, da zaničujem koga , ki to ni...

In tudi ne sodim v nek vrh elite ali pa visoko kotirane družbe...pa poznam tudi take ljudi, ki to so...pa niso čisto nič naduti in agresivni do preostalega sveta.

...(Se pa strinjam, da je kdo lahko spoznal tudi take , ki to so...ampak ni lepo priskutiti nekomu, ki ne ve nič o tem že na začetku prav vse vegane in veganstvo...samo zato, ker sam ni izkusil kaj več kot kakšen dan ali leto druženja z vegani, ne???)

 

V bistvu tale napadalnost šteje bolj kot sama opažam ravno pri tistih, ki nikakor še niso razčistili s seboj in s to temo...In celo prav obratno se mi zdi...

Ves čas , ko se o tej temi govori... prav vegani in vegetarijanci hodimo kot po jajcih,...da ne bi užalili koga , ki to ni...in zavijamo stavke v celofan, ker se nam že takoj , ko podamo svoj vidik zakaj to smo... očita vsiljivost , tečnost, agresivnost...

 

Kako pa naj odgovorim v temi veganstvo nekomu , ki nepremikljivo, zapermajdunano izjavlja, da je meso zdravo, nepogrešljivo , nujno,...da ni dobrega športnika, ki je vegan, da je vegetarijanec že ,če je samo ribe, da on že ve, da so vsi vegani pritajeni agresivneži...???

 

Kaj zdaj v tej temi ne smem niti povedati svoje izkušnje, da poznam vegane, ki so to že 30 let in so boljšega zdravja kot kdorkoli drug, da imajo zelo dobre rezultate in upehe na raznih področjih življenja, da imajo otroke, ki so jih že od rojstva vzgajali kot vegane... ali pa so vegetarijanci in so zdravi, lepi , uspešni...pa že odrasli???

 

Hja , ne...ker bi se potem vsi tisti, ki tega še niso dognali oglasili s svojim zacementiranim egom, ki jim to še ne dovoljuje sprejet...saj bi v nasprotnem primeru morali začeti delati na sebi...To pa se jim še ne ljubi, ne ??? ...In zato se dogaja, kar se pač še dogaja ...in znanje o tem ne dosega še kritične mase, ki bi kaj spremenila...

 

In iz tega pogleda...jaz Sina čisto razumem ...Njegovo gorečnost, namen, argumente...ker ravno z aktivnim delovanjem informacija prodre v zavest ljudi...

Saj nikogar ne vleče za rokav, če to počne v tej in podobni temi...

Je pač začutil svoje poslanstvo in dela na tem...Kogar pa še tako moti...naj bo pač tam kjer je...pa naj razmišlja...

Sem prepričana , da vsaka zadeva dozori v glavi, ko je za to čas...

 

Tudi sama se spomnem dneva, ko sem držala kos mesa za v juho...kaj sem iznenada začutila pod prsti...To je bilo še pred vključitvijo v JVVŽ...in ni imelo zveze z nobenim modnim trendom...Sem pač začutila , da držim v roki truplo mrtvega bitja ...in zelo dobro sem kasneje razumela učiteljevo razlago, da ljudje s svojimi želodci nismo pokopališče za mrtva trupla....In vsakič , ko vidim pač nekoga , ki se baše s kebabom...najprej vidim živo kravo,kako se mirno pase...(v najboljšem primeru)... ima morda ljubkovalno ime,...vidim nato dan D,...ko se njen najboljši prijatelj spremeni v navadnega morilca z nožem,...njen pogled začudenja in nemoči, da bi se branila in borila za svoje življenje,...strah v njenih očeh, njen jok, bolečino....Potem vidim tega ljubitelja živali- nekoga, ki z nožem potegne po truplu, ga razkosa, kri , razpalcelirane kose organov...tako podobne našim...(kožo, kosti, srce, jetra,stegna,...),...Skoraj čutim vonj po tem umoru,...nato ljudi, ki te dele mrtvega trupla premetavajo do predelovalnih obratov,...pa do nakupovalnih centrov...Take ljudi, kot jih pri tem opazim... otopelih obrazov, rutinskih rok, ...kot da se ne zavedajo predhodnosti dejanja ...in nato te jedce, ki brez, da bi pomislili kaj jedo...samo, da ima okus in marketinški izgled, pa hitrost ponudbe- ugriznejo v to mrtvo truplo...Vidim kako to zadovoljno žvečijo, kako tak prežvečen kos trupla potuje po požiralniku...in se uskladišči v želodcih,...ki so v bistvu grobovi....

Pa nič ne rečem , če me že nihče nič ne vpraša....Ampak , če pa je debata pa menda lahko povem svoj vidik zavedanja ....Tako kot tisti, ki trdi, da je to početje normalno, na nivoju, nujno, edinstveno,itd...

 

Imam zelo dobre izkušnje z druženjem... z nekaterimi vegani...

In prav ne pozabim na kakšno predavanje v ta namen, ki se organizira iz njihove strani v našem kraju..In kar sem do sedaj ugotovila je le to, da so to ljudje polni praktičnega znanja , da ogromno naredijo tudi za okolico, da so visoko osveščeni in se ukvarjajo s problematiko, ki je v bistvu danes zelo aktualna...Da so samostojni ljudje, polni prakse in pridnih rok ter neprestanega dela na sebi in napredku...

Skoraj vsi so se vrgli v obdelovanje zemlje, gojijo lastne pridelke.Tisti , ki pa to ne morejo pa sodelujejo s temi, ki to lahko...in se za vsakega, če želi najde neka rešitev v to smer...Pa sama to še nisem, ker se nisem še čisto znebila hrani kot so mlečni izdelki, medu....in me zato nihče ne obsoja...In dober nasvet med pogovorom in debato ne doživljam kot napadalnost z njihove strani...tudi, če mi goreče pripovedujejo o tem in onem...saj je razumljivo zakaj tako vidijo in doživljajo...Če pa še sami nismo dosegli te stopnje ...pa ne moremo zato z gnusom drugačnosti gledati nanje...Potrebno se je skromno zavedati le svoje majhnosti in lenosti, da nekaj še nočemo razumeti...

 

Ravno sedaj nameravam na en tak obisk k veganom, k družini, ki se sama preživlja in oskrbuje z doma pridelano zelenjavo...ki so sicer Hare krišnovci,...pa me nič ne moti...Nihče tam nikogar ne prepričuje...čeravno se v okviru tega zgodi še kaj njihovega programa ob ognju in hrani, kakšno predavanje v naravi, zapojemo vsi skupaj iz različnih koncev in prepričanj dobre mantre...si ogledamo prijazno posestvo, slišimo nasvete in izmenjamo informacije ter izkušnje...

 

Je pa za začetek vsakega, ki želi pobližje spoznati življenje veganov potrebna najprej želja po spoznavanju in razumevanju drugačnosti...volja in energija za vse kar nas obdaja...

Stavek , da je že tako kot je, da mi nič ne moremo....rojeva samo apatijo , zaostalost napredka in trpljenje...

 

Evo eno tako povabilo, ki se dogaja med vegani...tako za primer...da se bo videlo kako se družijo...(se je že zgodilo)...

PONOVNO SMO VABLJENI

NA OBISK

H GOSPODU HERVOLU

Za vse, ki niste imeli prejšno soboto čas, ali pa niste dobili vabila (po moji napaki) ali pa bi radi še enkrat obiskali gospoda hervola in njegov raj.

Torej v soboto 02.6. nas gospod Hervol (predavatelj o presni prehrani in naravni pridelavi hrane doma) ponovno vabi na svoja prečudovita vrtova, kjer že vse bujno raste. Čaka nas pravo spomladansko presenečenje. Vodil nas bo med rastlinjaki, gredicami, ribniki in sadnim drevjem. Na lastne oči se bomo prepričali, kako je možno čisto vse pridelati sam in to v polni meri. Prav tako pa bomo izvedeli, kako shranjevati pridelke za čez zimo.

cleardot.gif

  • Lajkam 4
  • Buuuu 1

...Tako kakor ima vsak glas barvo in višino ... ima vsaka tišina register in globino.
Tišina enega človeka se razlikuje od tišine drugega ... in ni enako zamolčati eno ime- kakor zamolčati drugo ime ... (R.J)

https://www.youtube.com/watch?v=BoZ28PHarzM

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Otročje. Ne slišiš kaj ti govorim sploh.

 

Pogosta otročja reakcija - nesmiselno posploševanje: "vsi vegani so..." isti, torej več deset milijonov njih, pozabljajoč da smo ljudje v različnih trenutkih do različni vprašanj različni, da smo v vseh bolj ali manj preferiranih načinih prehranjevanja različni; da mnogo ljudi četudi so presnojedci, vegani, vegetarijanci, pranojedci, ekotorijanci, se prehranjujejo kot pač se, o hrani dosti niti ne govorijo; če pa že, pa zato ker so lačni. - in to govori da imaš sama problem s sprejemanjem, kar je iz tvojega pisanja jasno razvidno in da sploh ne slišiš kaj ti govorim, ker se sicer ne bi ukvarjala z nebistvenimi nepomembnimi malenkostmi kot se.

 

Torej brezveze. Je ego! Zato reagiranja.

Stvari so preproste. Dejstva smo podali, ali ji oseba ki jih prebere in razume sprejme, ali pa jih ne. Vse drugo je nakladanje zaradi strahov, ne dovolj nezavedanja in nerazumevanja. Tako se ljudje ukvarjamo z lastnim egom, strahovi, namesto z dejanskimi problemi. In tudi zato je človeštvo kjer je. In zato je vse skupaj en velik dolgotrajen proces.

 

 

A/ Vegane moti ubijanje živali. Zato so mnogi vegani tudi postali. Nekateri pa tudi predvsem zaradi zdravja. Neeateri pa so pač tako začutili, da jim določena prehrana bolj ustreza kot druga in je njihova prehrana postopoma postajala vse bolj veganska. Nekateri postanejo tudi presnojedci, itn... govoriti o tem kaj je za koga prav... NI smiselno kogarkoli siliti v drugače kot misli da je prav. A govoriti o dejstvih povezanimi z določenim načinom prehranjevanja po moje JE smiselno. In če to kdo razume kot vsiljevanje, je to pač njegov problem. Nihče nikogar ne sili pisati v temo temo ali je brati. Sami ste prišli sem. Zakaj si boste odgovorili vi sami.

 

B/ Vsejedce moti če ji kdo pove dejstva o njihovi prehrani. Če se jim to pove, brez da to žeijo, pa še toliko bolj, itaq.

 

A/ + B/ = In konflikt je tukaj.

Pa ko bi vsaj malo zavedanja o refleksiji vnesli v dialog. Tako pa se ukvarjamo z povsem nepomebmenimi debatami,

 

med tem ko po nepotrebnem v mukah umira na miljone bitij.

 

In ja, seveda ni fino če nekdo vsiljuje prepričanja. Kljub temu pa, posledice zato da nekdo uživa meso in koncentracijskih taborišč nosimo vsi. In to je tudi razlog da se o tem javno govori in se ljudi javno opozarja. Ne sili, temveč pove o tem, se navede dejstva in okoliščine; da skupaj iščemo argumente ZAKAJ, ali je to res smiselno, kaj lahko sotrimo da bo drugače, če smisleno ni, itn. In ko je človek enkrat ozaveščen oziroam se zaveda določenih posledic, lahko izbere, suvereno, samostojno v skladu z njegovo zavestjo. Izbira z vsakim nakupom, z vsako odločitvijo, kam in komu bo dal svoj denar, energijo; saj naše skupne odločitve kreirajo našo skupno dejanskost.

Zato.

Če vidiš da je nekaj po tvoje narobe, boš to verjetno človeku tudi povedala. Še sploh, če meniš, da je to v njegovo dobro. In veliko veganov to pove. Kako pove, je drugo vprašanje. A resnična dejstva povezana s tem, je v drugačnih prepričanjih o sebi in svetu včasih težko sprejeti. Tako kot komu težko sprejeti, da nekdo ne sprejme določenih dejstev.

 

 

Torej nekdo ki se problema ne zaveda, se ukvarja z manj pomembnimi malenkostmi.

Tako kot tule pišemo vse žive "budalaštine", namesto da bi se ukvarjali z dejanskimi problemi.

O dejanskih pa ljudje ne upajo govoriti. "Težko" se je spustit iz pediestala, in rajši to refleksijo projecirat na druge kot pa rečt: mene je strah te spremembe, ne vem kako se lotiti, toliko vprašanj imam, toliko strahov, toliko pomislekov, ali je to res dobro zame, sem že pripravljen na te spremembe, itn. Ne, rajš se kregat.

Probleme si je potrebno najprej priznat, sprejeti sebe take kot smo, z vsemi "pomanjkljivostmi", ne pa da se upiramo biti to kar smo in se v očeh drugih kazati v drugačni luči in zato porabljati veliko energije; še posebej tipi. Šele nato lahko sledi sprememba.

Pa ljudje nismo niti toliko umirjeni, da bi lahko sebe slišali kje smo, kaj nas vodi, temveč se predvsem samo reagira na vsako nepomembno besedico. To je problem.

 

 

Še vedno ne razumeš kaj ti govorim. GRE ZA ZAVEDANJE. Četudi bi bil jaz največji težak, gre še vedno za zavedanje. To je po moje bistveno, ne to ali boš pojedla zrezek, popila kozarec mleka ali spekla jajce. Namreč človek lahko poje jajce ker tako zares čuti da je to zanj dobro, in da je to zanj v tistem trenutku najboljša izbira tistega spleta okoliščin v njegovem življenju. Torej je odvisno KAKO nekdo nekaj stori. Ali zato ker živi v neznanju in preraslih prepričanjih neusklajenih z njim, med tem ko ga notranjost kliče po spremembi, ali pa je resnično v nekem trenutku zanj najbolj optimalno to, da poje kos mesa.

 

In človek obstane na mestu zaradi strahov in vzorcev, se motovili in sitnari in obtužuje in se dejansko ukvarja s samim seboj, s svojimi strahovi povezani z okoliščino, preden je pripravljen spremeniti se, sprejeti in narediti korak naprej. In to človek težko vidi, si težko prizna, čeprav je lahko, saj ni naključje, da se v določeni situaciji znajde in ukvarja z določenimi vprašanji ter mnenji in se lahko vpraša zakaj sem tukja, kaj me je sem pripeljalo.. ipd.

 

 

Zakaj si morala izrazit tvoje strahove v vezi z veganstvom tukaj.. menda zato ker ti je ideja veganstva blizu, a morda sama nimaš dovolj energije, zavesti ali tistega kar potrebuješ, da se podaš na to pot, ki te privlači, kliče. Oziroma ti sama veš zakaj. Vzorci ki te pri tem ovirajo pa sprožajo te verbalne naboje, ki jih usmerjaš name, vse vegane, itn. In prav tako imajo kdaj nekateri vegani probleme in svoje naboje sprožajo na druge. Vsi imamo probleme ki jih kdaj verbalno sprožamo na druge. Eni večkrat drugi manjkrat. - Zavedati se tega in bo lažje komunicirati. Sem si prišla v po zavest! Tako kot pride veliča ljudi in tako je tudi prav in ni naključje.

 

Kdaj je človek voden pisati in o nečem govoriti, kdaj pa ima probleme s sprejemanjem in piše zaradi tega ker ne razume, ker ga moti, itn, pa bo presodil pri sebi vsak sam. In zavedajoč se tega, je prepiranje nesmiselno, temveč je bolj smiselno govorit o dejstvih.

Morda čez teden dni jaz ne bom imel več potrebe o veganstvu govoriti, morda jo boš imela ti, morda kdo drug. Morda pa bo potreba celo večja. Tako pač je, je proces.

 

 

-

Mene moti nesmiselno ubijanje živali. Preživeta ideologija sodobnega človeka v odnosu do živali. Počasi se trudm sprejemat to, da je mnogo ljudi v vezi s tem problemom ne reagira in tudi vem da zato, ker se problema ne zaveda dovolj. Tako kot se ga nisem jaz in se ga še vedno premalo. - je bistvena razlika od tega, da bi me motili ljudje osebno zato ker so mesojedci. Moj brat, mama, oče, večina ljudi ki jih poznam so vsejedci: pa jih zato nimam manj rad, ker do nekje razumem zakaj je tako.

Kaj sem pisal v temi nisi brala in ni spoštljivo do drugih, da se čez mnogo strani postavlja ena in ista vprašanja.

 

 

 

Prihrani mi ta pokroviteljski ton. Da se razumemo - ne moti me veganstvo (kot ideja, način življenja).

A niso mi všeč vegani, njihov - vaš - način. Kakor da ste edini, ki kaj storite za živali. Kakor da ste edini, ki vam je za kaj mar. Kakor da ste edini, ki imate radi živali, naravo. Praviš, da nikogar nič ne silite. A če kakemu veganu rečem, da jaz pa nisem veganka, pač pa vegetarijanka, mi bo takoj očital, da to pa ni dovolj, da se pretvarjam, da imam rada živali, da hinavim. Kaj pa je to, če ne siljenje? Kaj je to, če ne siljenje, ko preberem kje "Nehajte piti mleko"? "Vegetarijanci, nehajte z izgovori"? Potem pa še čustveno izsiljevanje in vzbujanje občutkov krivde ("ubogi teliček je ostal brez mamice").

 

Ne jem mesa, ne pijem mleka, ne jem jajc. Če pa mi kdo kdaj ponudi kakšno jed, ki navedeno vsebuje, to brez problema pojem (z izjemo mesa).

A za ogromno veganov to ni dovolj. A ne vem, da koljejo piščeta po tekočem traku? A ne vem, kakšne muke trpijo krave, ko jih posiljujejo? Ali se mi ne gnusi kurja menstruacija (jajca)?

 

Za razliko od tebe, mene odkar sem vegetarijanka vegani niso motili. Verjetno zato, ker nisem bila kaj dosti v stiku z njimi. In sem jih vedno zagovarjala. Potem me je začelo bolj zanimat veganstvo, posledično sem začela prebirat veliko o tem, posledično so mi postajali vegani vedno bolj zoprni.

Tako da, no, you haven`t been there.

So pa seveda vmes hvalabogu tudi taki, ki se ne gredo tega z ognjem, mečem in svetniškim sijem.

  • Lajkam 2
  • Buuuu 1

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Meni osebno je popolnoma vseeno, s čim se kdo prehranjuje. Na našem svetu je pač tako da se vsako bitje prehranjuje z drugimi in je istočasno hrana za druge (trenutno gostim na milijone bakterij, gljivic in mikrob in od časa do časa me obišče kak komar ali obad da dobi svoj obrok).

 

Če živalice ne poje človek, jo prej ali slej poje nekdo drug, lahko kaka zver, sicer pa odvisno kje, kdaj in kako pogine, jastrebi, vrane, črvi, muhe, mravlje, bakterije....hrana bo v vsakem primeru.

 

 

 

 

Konkretno k sinovim argumentacijam (predvidevam, da je sin sin mesta in da je njegovo pridobivanje hrane zase omejeno s sprehodom v trgovino in nakupom le-te) – da se omejim le ne nekatere.

 

Teliček – tu imamo mnogoplasten problem. Zaklali ga naj ne bi, ker mu odžremo X let življenjske dobe, če ga ne zakoljemo imamo pa problem, da je zanj treba 20 let pridelovati hrano, ki je potem primanjkuje človeštvu. Tako da, če umre ni dobro, če živi pa tudi ni dobro. Kaj storiti? Ali sploh ukinemo govejerejo (Načrtno preprečimo razmnoževanje, dokler ne izumrejo), ali pa živino, ki jo zdaj vzrejamo izpustimo na prostost, pa naj se znajde kot se znajde.

 

Če naredimo prvo je to obratno temu kar veganci imenujejo „posiljevanje“ (vsem ki mislijo da kravo „posiliš“ s tem da jo oplodiš, predlagam, da si nabavijo muco, je ne sterilizirajo in potem opazujejo kaj se bo dogajalo, ko se bo muca gonila, lastnik ji bo pa preprečil izhod do kakega mačka, ki bi jo lahko „posilil“) in bi seveda bilo tudi posiljevanje.

 

Drugo bi pa obrnilo jemanje prostosti – saj bi morali imeti ograje, ki jih imamo zdaj da „omejimo živini svobodno gibanje“ še naprej, da bi „osvobojeni živini omejili gibanje“ - v naše na novo pridobljene pridelovalne površine. Zdaj jih „not“ zapiramo, potem bi jih pa „ven“ (kakšna razlika!) Poleg tega bi druga varianta zagotovila, da bi prav gotovo vsaka spuščena krava imela vsako leto telička (predvidevam, da bi izpustili tudi bike na prostost) in bi se govedo verjetno v kratkem času na prostosti tako razmnožilo, da bi isti ki zdaj pravijo da jih ne smemo klati kmalu klicali po lovcih, da prosto govejo populacijo decimirajo (alternativa bi bila, da jim gredo praviti vice, dokler ne pocepajo od smeha).

 

Analogno je z vsemi ostalimi domačimi živalmi, s tem da bi za regulacijo na prostost izpuščenih kokoši, kuncev in drugih manjših domačih živali pomagale poskrbeti poleg lovcev in humoristov tudi lisice, kune, volkovi, ujede....

 

 

 

 

Ampak nastopa še en precejšen problem, na katerega nekdo, ki svojo solato pridela s tem, da jo pobere iz police supermarketa, ne pomisli. Če ne bi bilo več živinoreje, s čim pa naj bi po mnenju spoštovanih militantnih vegancev gnojili organsko in biološko pridelane poljščine in povrtnine?

 

 

 

 

 

  • Lajkam 2
  • Buuuu 2
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Neverjeten si, sin, res. Jah nič, pa še dalje si tule, kaj 2, 3 ljudje med sabo podajajte "koristne informacije" :palec:
  • Lajkam 3
  • Buuuu 7

Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

~

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Predalčkanje predalčkanje... najlažje je ljudi popredalčkat na takšne in drugače, na črno belo. Kot bi rekel da so vegetarijanci in mesojedci vsi taki in taki, med tem ko je vegetarijancev na stotine milijonov.

 

To sigurno ne drži. Vegani imajo zelo različno materialno osnovo. Ne govorimo o nekaj sto ljudeh, temveč milijonih. Hkrati pa nekateri ljudje prehranjevalne navade prilagajajo različnim potrebam v različnih obdobjih. Zato je bolj kot ne nesmisleno etiketirat, saj ne gre za veganstvo samo, temveč za ZAVEDANJE O IZBIRI, kar še vedno ne dojemate, čeprav o tem govorim že skozi celotno temo; še vedno želite ljudi klasificirati.

Beseda veganstvo je zgolj okvir za lažje sporazumevanje, dejansko govorim o povsem drugi stvari - O ZAVEDANJU! ker pa ne razumeš in ne vidiš smisla, bistva, se konstanto spotikaš v banalnosti in klasificiranja, torej se ne zavedaš problema in se ukvarjaš z manj pomembnimi zadevami.

Podobno kot velikokrat oni v parlamentu. x:o)x

Pa še to, če bi bilo veganstvo samo za dobrostoječe ljudi, bi bila tudi zdrava prehrana samo za dobro stoječe ljudi. Človek pa lahko dokaj dobro je četudi ni zelo dobro stoječ, če si vzame čas za hrano, in je finančno solidno stoječ. Je pa to širši problem družbe in veganstvo ravno to problem deloma rešuje.

 

Ker gre za zavest in ne fantizem. Zame ne pomeni da nekdo ni vegan, če poje na nekem potovanju zavitek ki vsebuje tudi mleko, saj drugega tam pač ni. Temveč ni vegan predvsem tisti, ki izbiro ima, pa se ji odreče in vseeno poseže po hrani živalskega izvora. Torej zavestno kljub zavedanju posledic izbere hrano živalskega izvora, kljub temu, da bi hranilne snovi lahko nadomestil z dostopno hrano rastlinskega izvora. Pa še to je odvisno.

Zame je vegan bolj tisti ki poje tudi zavitek ki vsebuje tudi mleko in ve zakaj ga je pojedel, kot pa nekdo ki se sili biti vegan na vsak način, hkrati pa do sebe ni toliko verodostojen, da stori kar zares čuti in potrebuje njegov organizem, med tem ko ne zna ali zaradi okoliščin ne more pridobiti potrebnih snovi. Hrana pa je danes zelo dostopna.

- Torej ni pomembna oznaka vegan, ali je nekdo vegan., temveč ali se zaveda posledic prehrane ki jo uživa in se se v skladu s tem tudi ravna. ZAVEDANJE! Torej ali se zaveda. Ker nekdo ki do sebe ni odkrit in suveren, je pač ovčka, vernik ki sledi prepričanjem, ne pa višjemu jaz in nagibu. Razumljivo?

 

 

Mah, spet o sebi govoriš.

Banalno. Življenje je res zelo širše kot je le prehrana človeka in zato najdemo jezne ljudi čisto povsod po svetu. Ker pa ne dojemaš o tem kar pišemo že od samega začetka teme, pa seveda kvasiš prazno slamo.

Več veš o milijonih veganov po svetu kot oni sami. x:o)x Supersmart - Knows for everyone and for everybody :madpro:

 

Informacije se dobi na netu. Prej ko se človek zave določenih posledic določenega življenjskega stila, bolje je.

Strahov preden človek postane ozaveščen teh posledic (postane vegan) in tako spremeni svoj odnos towards, je očitno pač veliko. Kdor nikoli ni bil vegan, pač ne ve kako je ZANJ zares biti vegan. Če pa se primerjaš z drugimi ljudmi, pa bolj kot ne že v štartu fališ, saj smo ljudje različni in živimo v različnih okoljih.

Če bi temo bral, bi vedel da sem pisal o tem veliko.

 

MAP je povsem rastlinskega izvora in vsebuje najčistejše aminokisline v kristalni obliki na svetu, ki so načeloma najkvalitetneješe. Ali je res, naj povedo vrhunski športniki ki ga uživajo (med drugim tudi naš Primož K.). Torej je tvoja teorija o beljakovinah vprašljiva.

Večina ljudi ni vrhunskih športnikov, da bi potrebovali uživati vrhunske beljakovine, temveč bi zadostovala tudi hrana ratslinskega izvira. Zadostuje za stotine milijonov ljudi po svetu, ki imajo še dosti manj izbire kot jo imamo tukaj. Torej kvasiš prazno slamo.

Glede na to, da poznamo body builderje in res vrhunske atlete ki so vegani, je teorija na majavih tleh. Očitno veliko zatrjuješ, brez da bi bil o tem dovolj razgledan.

 

-- Problem je torej posploševanje. Znajti se točno v določenem okolju, z določenimi vzorci, z določeno vzgojo, z določenimi potrebami, z določeno prhrano, z deločeno službo, z določenimi željami, določenimi vzorci, itn... - šele glede na to lahko kot celotno bitje gledamo in razumemo posameznika in razloge zakaj tako kot je. Poemni da siljenje ni smieleno, temveč je smiselno ozaveščanje, da se oseba sama suvereno odloči, brez strahu pred tem da bo storial narobe ali prav, temveč v skladu z njenimi dejanskimi potrebami, zavadanjem znanjem ter zmožnostmi.

Razumljivo?

Vse drugo kar ti pripisuješ vsem veganom, pa je tvoj bluz, saj smo si VSI ljudje različni neglede na prehrano.

 

Eno je zakaj je človek nekaj začel delat, drugo pa je ali to še potrebuje delat in se prilagajat sedanjim potrebam in sedanjim okoliščinam.

Človek je nekoč (ponekod še) zdravil z elektrošoki, pa dandanes tega ni več potrebno kajne.

 

Joj joj joj prejoj joj prejoj... EN otrok v sloveniji je (čeprav ni umrl zaradi veganske diete) NIHČE več ne sme ali bolje da ni biti vegan, ker bomo vsi umrli. Pa daj no Porny malo več inteligence bi pa od tebe že pričakoval. Ozri se naokoli, ali so ljudje danes zdravi ali ne! Pa se morda rajši vprašaš o tem, ne pa da neintelignetno posplošuješ enega otroka v primerjavi z milijoni bolnih, predebelih, tako ali drugače zastrupljenih.

To je res banalno! - Izpostavljat eno družino, hkrati pa si zatiskat oči pred milijoni bolanih mesojedcev zaradi krvnožilnih obolenj, ki jih osebe ki se prehranjujejo vegansko praktično ne poznajo. Med tem ko je v ZDA kjer je največ mesojedstva najbolj razširjen zdravstven problem. - o tem jasno govori velika kitajska študija.

 

"Le čevlje sodi naj kopitar!"

 

 

 

veganstvo je pač lajfstajl za ljudi, ki imajo svoj materialni svet urejen, so dobrostoječi meščani zahodnih držav, pretežno pa z veliko praznino na emotivni strani..

Za vegane je itak značilno, da bi velik lažje pobijal ljudi k živali, pač gre za eno potlačeno jezo, ki se začne sproščat, kadar se istomišljeniki združijo.

Tudi sam sem dal čez to agresivno fazo prepričevanja drugače mislečih, ko sembil član JVVŽ, sem tut malo da ne oralno linčal vsakogar ki je jedel meso, češ kaj da se pa gre.. No in vegani so samo stranski proizvod te agresivne vrste vegetarijancev... K je treba bit zmer boljši od boljšega..

 

 

Ponavljam še enkrat.

 

mesni proizvod je nadnujen za ljudi ki se fizično in psihično ukvarjajo z napornimi poklici

 

(zgodbe o vrhunskih športnikih veganih, so samo propagandno sporočilo,kajti prav zanima me,kdaj so tile vrhunski športniki postali vegani,ali so to postali po tem ko so 3/4 lajfa jedl živalske beljakovine, ali pa so vegani od rojstva?)

 

živalske beljakovine so dosti bolj kvalitetne od rastlinskih, to ve vsak amater,ki se je kadarkoli v lajfu srečeval s katerokoli obliko telovadbe, na mal višjem nivoju..

 

Umetno oplojevanje krav?

 

okej,logika, zakaj smo to začel delat, zato ker se je ugotovilo, da bi če bi človek preživljal se samo s poštenim lovom, živalstvo na tem planetu izumrlo, iz tega vidika je kakopak,bolje, da se živali za prehrano načrtno vzrejajo, kot da končajo kot bizoni v ZDA od par miljonov na 200 primerkov v začetku prejšnjega stoletja..

 

To so zelo kompleksne zadeve,ki se jih ne da menjat prek noči...

 

 

predvsem pa, otroku ne dati možnosti, da se samo odloči kar bo jedel,je pa skor zadeva ki bi morala zanimat vsaj socialne službe,če že ne sodišč

 

a nismo mel primer veganske familije s smrtjo podhranjenega otroka,kako je šlo tisto končat a kdo ve?

  • Lajkam 2
  • Buuuu 2

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Veliko fajn povedanega. Bolj strpno kot bi jaz. Upam da si nekateri preberejo in malo premislijo :palec:

 

Kje pa je kmetija?

 

..Bi samo nekaj še dodala ..

 

SMO VABLJENI

  • Lajkam 1
  • Buuuu 1

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Čau Sin...

 

Evo, ti preplonkam tako kot so enkrat poslali meni...x:)x

 

OBISK NA VRTU

V GOSTE GOSPODU HERVOLU

V soboto 19.5. nas gospod Milan Hervol- (predavatelj o presni prehrani in naravni pridelavi hrane doma) vabi na svoja prečudovita vrtova, kjer že vse bujno raste. Čaka nas pravo spomladansko presenečenje. Vodil nas bo med rastlinjaki, gredicami, ribniki in sadnim drevjem. Na lastne oči se bomo prepričali, kako je možno čisto vse pridelati sam in to v polni meri. Prav tako pa bomo izvedeli, kako shranjevati pridelke za čez zimo.

Dobimo se ob 10h v Brezini 70a pri Brežicah, pred njegovo hišo.

Vsi ste lepo vabljeni.

Zainteresirani se lahko prijavite direktno njemu na tel. 051425799

ali pa odgovorite na ta mail. Seveda pa lahko obvestite dalje vsakega, ki bi ga ta dogodek zanimal.

Vstop je prost.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pa še en naslov in kontakt

Vabljeni na yoga is music piknik.

Poiskusili bomo ponoviti zelo lep piknik, ki smo ga imeli lansko leto na Površju pri Raki, na kmetiji Perčun

Vsi ste toplo vabljeni to soboto 26.5., da se nam pridružite k druženju v naravi, ob ognju in petju manter z odličnimi kirtanijami, zvoku flavt in mogoče tudi gongov.

TARANA, SAVITRI, ROK in drugi.

Pričeli bomo že ob treh. Nabirali bomo divjo hrano, pripravljali večerjo in pripravljali kres. Ob 18h pa pričeli s kirtanom okoli ognja.

 

Če ste inspirirani lahko prinesete s seboj kakšno dobroto, (sadje ali jed ki je veganska ali saj brez jajc, brezalkoholno pijačo) ni pa nujno. Glvana je dobra volja.

Navodila do kmetije Perčun-Površje

 

Vozite se po avtocesti smer Novo mesto - Krško in na izvozu za Rako, Smednik, zapeljete dol, in čez most na drugo stran avtoceste. Prvo desno smer Dolenja vas. Cesta vas bo pripeljala v vas Površje (ne smete skreniti za Rako). V vasi Površje pa cesta ki gre levo (pri kantah za smeti) in samo naravnost, do kolovoza, ki vodi do kmetije na samem.

 

Enostavno

Upam da se vidimo. Če pa nas ujame kakšna plohica pa bomo šli v kočo. Prinesite si blazino za pod rit in dobro voljo.

...(Tale dva srečanja sta že bila...sem navedla zaradi naslova in primera)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tole pa se bo pri gospodu Hervolu odvijalo to soboto 1. sptembra...Če te ne zanima program pa lahko spodaj pokličeš Lenarta na 040775553 ...in ti bo dal kontakt Gospoda Milana Hervola, ki ti bo rad odprl svoja vrata doma kadarkoli za kakšen pameten nasvet ali ogled njegovega dela z rastlinami...ali pa v zvezi z veganstvom ter presnojedstvom...Velikokrat ima ta gospod tudi kakšna predavanja s prostim vstopom...informacije pa se dobijo , če kontaktiraš mail premaculture108@gmail.com

 

Lep pozdrav vsem

 

To soboto 1.Septembra, Gospod Hervol gosti Krathu prabuja in njegovo ženo Amrita Keli, ki prihajata iz Indije in sta učitelja bhakti yoge in vedskega življenja.

 

Program bo potekal na njegovi parceli v naravi..Brezini 70a pri Brežicah.

Ob 12h bo Mataji Amrita Keli imela seminar na temo vedska žena. Ta program je namenjen pripadnicam nežnejšega spola, kjer si bodo lahko izmenjale njihove izkušnje v duhovnem življenju in njihovi vlogi v družini in današnjem sistemu.

 

Za ostale pa bo poskrbel Gospod Hervol, ki bo našel kakšno zanimivo temo in dejavnost v zvezi s svojim vrtom, tako da tudi moški ekipi ne bo dolgčas.

Kosilo za vse udelezenke pa bo ob 14.30 do 15.ure.

 

Pozneje pa bo ob 17h uri se nama hatta -satsanga program z N.M. Kratu prabhujem, ki je tudi dugovni učitelj v proces Bhakti yoge

 

Zaradi organiziranja in kosil prosimo če lahko vašo udeležbo najavita na

tel:

 

Lenart 040775553

 

Vljudno vabljeni.

...Tako kakor ima vsak glas barvo in višino ... ima vsaka tišina register in globino.
Tišina enega človeka se razlikuje od tišine drugega ... in ni enako zamolčati eno ime- kakor zamolčati drugo ime ... (R.J)

https://www.youtube.com/watch?v=BoZ28PHarzM

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Motiš se. Velik del ljudi ne podpira veganstva, ker se jim zdi skrajen in nezdrav zaradi predstav, vzorcev in strahov ki jih imajo. Mesojedstvo je vkoreninjeno v človeka tisočletja, prav zato govorim, da gre za nekakšno revolucijo, ki se pozna na širšem spektru bivanja človeka, ne zgolj direktno prehrani, saj je tudi prehrana povezana s širokim spektrom bivanja človeka.

So pa posamezniki mesojedci in vegetarijanci, ki se jim zdi veganstvo iz vidika odnosa do živali fajn. Sploh pa tako ti, kot jaz težko govoriva v imenu večine ljudi kajne.

 

Kot pri vsem, če sam nisi tam, težko sodiš o tem, ali je ko si tam določen način kot ga imam-o primeren ali ne. Seveda pa imaš lahko mnenje.

I gues, se pač trudim koliko se, kakor vem in znam.

Morda pa ti meni pokažeš kako bolje? Znaš? Veš? Ali si sposoben zgolj kritičnosti?

Ponekod je tako, da moraš najprej sam kaj pokazat da lahko potem kritiziraš druge, ker te sicer nihče ne jemlje resno.

 

 

Podpišeš, me veseli. Torej sledi da boš postal vegan?

 

ha ha, tega nihče ne želi ali pričakuje. Živali ne morejo govoriti o svojem trpljenju, zato lahko zanje mi, ki se ga zavedamo. Volit pa krave nihče ne bi peljal. Hecno razumeš vse tole, se premalo zavedaš dejstev problemov povezanih s tem.

 

 

O tem sem pisal v temi, pa se sedaj ne bom spuščal v to. A zgolj dejstvo: človek ki ima žival, si jo lasti, je zanjo odgovoren, tudi za njeno prehrano. Samo to, ker to pove veliko.

V izkoriščanje se sedaj ne bom spuščal. Sam domačih živali nimam, ker menim da je imeti žival v bloku mučenje živali. Bi pa jih imel, če bi imel hišo z veliko parcelo, na kateri bi bile živali praktično svobodne, tako bi recimo mačka lahko lovila, pridobila velik del hrane zase iz okolja.

 

Glede na vprašanja, vidim da teme dejansko nisi bral skoraj nič. Zato ne bom odgovarjal, ker veliko tega že piše in to večkrat.

 

Koliko ljudi se ravna po normativih o tem koliko beljkakovin je potrebno vnesti v telo, razen strogi športniki ipd? Mislim da zelo malo.

Podatki o tem so različni. Odvisno je od načina bivanja posameznika, od tega kaj sicer uživa, kakšna je njegova sposobnost absorbcije hranil, s čim se prahranjuje pretežno, kako pestra je hrana, ter še veliko veliko različnih okoliščin, ki vplivajo na potrebo posameznika po beljakovinah.

 

Mojca ki dela v pisarni inštituta za gubljenje vremena, ima okroglo rit in prekomerno telesno težo. Ob popoldnevih se ukvarja s slikanjem in otroci, in tako večino časa v življenju presedi. Ima soseda Mileta, ki vstaja ob pol petih, da je lahko na delu pred šesto in večkrat dela po cele dneve pri privatniku Jovotu Zidarju. Na nogah je največkrat od zore do mraka.

- Ali Mojca zares potrebuje jesti živalske beljakovine, meso? Ali pa je njena miselnost o tem da jih mora, zgolj privzgojen in avtomatičen način prehranjevanja, hkrati pa se loteva raznih ne sladkornih dijet, ker ima pač prekomerno telesno težo, s katerimi ni uspešna.

Za sedenje v pisarni po moje da človek potrebuje zelo malo hrane, še najmanj pa meso. Za Mileta pa je seveda vprašljivo to, ali ima sploh primeren hladilnik in kuhinjo, ter ali je smotrno če si pripravlja hladne sendviče da prej, med tem ko gredo njegovi sodelavci v merkatorbar na vroč golaž... - Pomeni da je velik del življenja ljudi prilagojen vsejedstvu in zato je prehod še toliko počasnejši in zato nima smisla kogarkoli siliti v določen način prehranjevanja, temveč osveščati javnost, tako kot se je in se osvešča o eko prehrani, in imamo zato sedaj in tukaj že veliko več eko hrane kot nekoč.

 

 

 

 

Sam men ni jasen kako recimo veganom ni jasn, da jih velik del ljudi sicer podpira in to so tisti,ljudje kateri bodo v bližnji prihodnosti verjetno nehal jest meso in mesne produkte.

Toda te zares poceni fore z nasilnim ozaveščanjem pač niso v redu.

 

Živali ni prav ubijati ne za krzno ne za hrano, se strinjam podpišem danes takoj..

 

Toda razvit takšen humanistični odnos, da je žival enakopravni državljan z volilno pravico se mi pa zdi malo odveč.

 

ker ljubi moji to da imate doma psa mačko je izkoriščanje živali, da ne govorimo o papigah ribicah, volu ki orje, konja ki ga jahate, vse to so zlorabe živali,ki tega ne bi počele če ne bi bilo intervence človeka..

 

Drugo, v času suše povodnjev, mrzlih zim, s čim mislite, da se je človeštvo prehranilo? s sojo?

 

Se strinjam, da je treba senzibilizirat ljudi, da rečejo dost je s klavnicami , zaprtimi stajami, toda od tu, reči da je izkoriščanje krav zaradi mleka enakovredno klanju le teh se mi pa zdi vrhunsko sprenevedanje.. V Indiji ljudje preživeli ne bi če bi ne imeli svetih krav za mlečne izdelke..

 

Ali se komu od veganov sanja,koliko ene količine rastlinskih beljakovin mora vnesti v telo?..

 

Harekrišnovci pa itak, sej je tut to ful luštn..

 

Zlo je luštna ideja... ampak predpogoj, da ima vsak človek kos obdelovalne zemlje (kar je seveda utopija ob današnjih trendih prilaščanja in olastitev) tko da nekomu ki nima možnosti da sam prideluje zelenjavo, v trgovini ne ponujajo dovolj kakovostne hrane predvsem pa zdrave..

 

 

Sam ko sem bil striktni JVVŽ vegetarijanec, sem recimo zaradi pomanjkljive prehrane, posegal po najrazličnejših nadomestkih od seitanov do čokolad ,pa je moj beljakovinski manjko presegel razumljivo mejo..

 

Torej vse to JA ampak seveda ogromno je predpogojev, da bi do tega prišli.

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

...Ejga Sin,... xcrossfingx x:)x ... Na koncu je program za 1.september zdaj v soboto...sicer mal drugačen, ker bo imel gosta...

 

Sem ti pa dala kontaktne številke Lenarta-040775553, ki ponavadi ve za vsako njegovo predavanje ter naslov gospoda Hervola s to kmetijo-Brezina 70a pri Brežicah in mail premaculture108@gmail.com, kjer so vse informacije o dogajanju predavanj ter srečanj ...

 

Gospod Hervol je zelo odprt za vsakogar, ki ga karkoli zanima v zvezi z veganstvom ter presnojedstvom in rad posreduje svoje znanje naprej...tako, da ga lahko tudi osebno pokličeš za karkoli..Predavanja pa so vedno zanimiva ...Sama se jih ponavadi udeležujem v NM...

...Tako kakor ima vsak glas barvo in višino ... ima vsaka tišina register in globino.
Tišina enega človeka se razlikuje od tišine drugega ... in ni enako zamolčati eno ime- kakor zamolčati drugo ime ... (R.J)

https://www.youtube.com/watch?v=BoZ28PHarzM

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ok, hvala :vio:

Verjetno da ne bom šel, če pa si premislim pa vseeno fajn :palec:

 

...Ejga Sin,... xcrossfingx x:)x ... Na koncu je program za 1.september zdaj v soboto...sicer mal drugačen, ker bo imel gosta...

 

Sem ti pa dala kontaktne številke Lenarta-040775553, ki ponavadi ve za vsako njegovo predavanje ter naslov gospoda Hervola s to kmetijo-Brezina 70a pri Brežicah in mail premaculture108@gmail.com, kjer so vse informacije o dogajanju predavanj ter srečanj ...

 

Gospod Hervol je zelo odprt za vsakogar, ki ga karkoli zanima v zvezi z veganstvom ter presnojedstvom in rad posreduje svoje znanje naprej...tako, da ga lahko tudi osebno pokličeš za karkoli..Predavanja pa so vedno zanimiva ...Sama se jih ponavadi udeležujem v NM...

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Da, postopoma tam kjer se da, umetno oplojevanje ukinemo in poskrbimo, da se tistimi živalmi ki jih še "potrebujemo" izkoriščati (v tem prehodnem obdobju), ravna bolje kot se v večini ravna sedaj. Je pa res, da se v to kako bi to izvedli zaenkrat nisem poglabljal.

 

Zato nekateri ljudje nimamo domačih živali.

Ljudje delamo tudi kompromise. Nekateri vegani imajo domače živali ki jim dajejo meso, sami pa mesa ne jedo. Tako vsaj deloma pripomorejo zmanjšati določene posledice mesojedstva. Namreč lahko bi sami uživali meso, hkrati pa bi ga še njihovi ljubljenčki.

 

V kolikor bi živali bile svobodne, bi bile podvržene istemu naravnemu ravnotežju kot druge živali ki niso domače. Bilo bi jih dosti manj, če bi še sploh bile in ne izumrle? Verjetno bi se prilagodile. Človek z umetno vzrejo to ravnotežje ruši. Pretirava, ker povsod ne potrebujemo reje živali, saj je druge hrane dovolj.

Če krava Liska živi pri Lojzki, Lojzka pa se trudi po najboljših močeh ravnati z njo dobro, med tem ko živita v gorah na 1000 metrih in se Liska celo življenje pase na travniku, kjer je nešteto zdravih gorskih rastlin, breja je zgolj občasno, je eno; to kar se v dogaja v obratih za vzrejo živine, kjer so živali manj vredne od kosa plastike, pa nekaj zelo drugega. Zame je en od smislov veganstva predvsem upor proti slednjim. Proti mehanizaciji bitij z dušo.

Kljub temu neglede na omenjena načina govorimo o Speciesismu (rasizem) oz. človekovem razumevanju drugega bitja kot manj vrednega in zato vrednega izkoriščanja.

Problem je kompleksen in dolgotrajen. Človek zlahka ne bo razumel žival kot bitje ki ni upravičeno izkoriščanja, saj si nobena žival ne želi umreti in trpeti, mi pa si to pravico jemljemo v svoje roke in se postavljamo nad njih in to razumemo kot nekaj samoumevnega. Mislim da je to napak v večini primerov, razen kadar ne gre za lastno preživetje. V primeru lastnega preživetja ubijanje živali za hrano človeka odobravam (sem o tem že pisal).

Torej v zgodovini človeka je to bilo logično in marsikje po svetu je še, saj žival omogoča človeku preživetje. Tam kjer pa žival ni nujna za njegovo preživetje, pa bi bilo smiselno vzrejo živali ukiniti ali pa vsaj zelo zmanjšati in hrano ter vodo za krmo živali rajši nameniti za lačne ljudi.

 

S pomočjo rastlinskega komposta.

 

sicer pa dobro razmišljanje :palec: mi je dalo mislit.

 

Teliček – tu imamo mnogoplasten problem. Zaklali ga naj ne bi, ker mu odžremo X let življenjske dobe, če ga ne zakoljemo imamo pa problem, da je zanj treba 20 let pridelovati hrano, ki je potem primanjkuje človeštvu. Tako da, če umre ni dobro, če živi pa tudi ni dobro. Kaj storiti? Ali sploh ukinemo govejerejo (Načrtno preprečimo razmnoževanje, dokler ne izumrejo), ali pa živino, ki jo zdaj vzrejamo izpustimo na prostost, pa naj se znajde kot se znajde.

 

Če naredimo prvo je to obratno temu kar veganci imenujejo „posiljevanje“ (vsem ki mislijo da kravo „posiliš“ s tem da jo oplodiš, predlagam, da si nabavijo muco, je ne sterilizirajo in potem opazujejo kaj se bo dogajalo, ko se bo muca gonila, lastnik ji bo pa preprečil izhod do kakega mačka, ki bi jo lahko „posilil“) in bi seveda bilo tudi posiljevanje.

 

Drugo bi pa obrnilo jemanje prostosti – saj bi morali imeti ograje, ki jih imamo zdaj da „omejimo živini svobodno gibanje“ še naprej, da bi „osvobojeni živini omejili gibanje“ - v naše na novo pridobljene pridelovalne površine. Zdaj jih „not“ zapiramo, potem bi jih pa „ven“ (kakšna razlika!) Poleg tega bi druga varianta zagotovila, da bi prav gotovo vsaka spuščena krava imela vsako leto telička (predvidevam, da bi izpustili tudi bike na prostost) in bi se govedo verjetno v kratkem času na prostosti tako razmnožilo, da bi isti ki zdaj pravijo da jih ne smemo klati kmalu klicali po lovcih, da prosto govejo populacijo decimirajo (alternativa bi bila, da jim gredo praviti vice, dokler ne pocepajo od smeha).

Analogno je z vsemi ostalimi domačimi živalmi, s tem da bi za regulacijo na prostost izpuščenih kokoši, kuncev in drugih manjših domačih živali pomagale poskrbeti poleg lovcev in humoristov tudi lisice, kune, volkovi, ujede....

 

Ampak nastopa še en precejšen problem, na katerega nekdo, ki svojo solato pridela s tem, da jo pobere iz police supermarketa, ne pomisli. Če ne bi bilo več živinoreje, s čim pa naj bi po mnenju spoštovanih militantnih vegancev gnojili organsko in biološko pridelane poljščine in povrtnine?

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

S precej povedanega se strinjam. :palec: Veliko se moram še naučiti.

 

Zadnjič enkrat sem se spraševal o tem kdaj je ozaveščanje zares ozaveščanje. - mislim da je zanimivo vprašanje.

Odgovor po moje ni črno-bel, ker ljudje različno sprejemamo določene informacije in energije. Da bi videli na kakšen način se približati posamezniku je težko. Tako je moje pisanje komu pač bližje, komu ne. Vsak prevzema odgovornost za lastne postopke.

Kdaj se zdi, da se ljudje trudimo z napačnim pristopom do drugih ljudi. Razločevati kdaj je nek feedback pravi in kdaj ne v tem času populizma. Vzgledi vlečejo.

 

Sin

 

očitno nisem edini,ki ne bere postov drugih z dovolj pozornosti, tudi sam bereš selektivno in se obešaš na posamezne stavke, ne izluščiš pa bistva tistega kar hočem povedat.

 

Lej na tak način pač se ne bo izšlo, osveščanje ljudi ne poteka tako, boš se pa itak z leti na to navadil ali pa pogorel psihično in fizično, kar ti ne privoščim.

 

Še ena opazka, ne vem zakaj vedno reagiraš tako defenzivistično.. Ni vsak človek v štartu prišel sem da se dela norca iz tvojega pisanja oz posledično iz tebe.

 

Vidi se da ti manjka kar precej kilometrine v odnosih z ljudmi in pogosto ne ločiš žita od plevela...

 

S plevelom sam živce zgubljaš, sploh ker si impulzivne sorte človek..

 

Drugač te pa rad berem in bi kot sem že velikokrat dejal raje videl da je svet sestavljen iz ljudi kot si ti,kot od tistih s katerimi imam vsakodnevno posla :)

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

.

Torej v zgodovini človeka je to bilo logično in marsikje po svetu je še, saj žival omogoča človeku preživetje. Tam kjer pa žival ni nujna za njegovo preživetje, pa bi bilo smiselno vzrejo živali ukiniti ali pa vsaj zelo zmanjšati in hrano ter vodo za krmo živali rajši nameniti za lačne ljudi.

 

S pomočjo rastlinskega komposta.

 

sicer pa dobro razmišljanje :palec: mi je dalo mislit.

 

 

 

Sicer za moje pojme še vedno doličene stvari vidiš nekoliko preveč idealistično - me pa veseli da si dostopen za argumente. Glede rastlinskega komposta za gnojenje - je sicer odlično gnojilo - bi ti dal pa sledeči pomislek:

V videu, ki si ga - ne vem če tu pri veganstvu ali v kaki drugi temi - postavil v forum (tisti, kjer ozelenijo puščavo) pripovedovalec pravi (če se prav spomnim) da so nasuli mulča 40 cm visoko.

40 cm na že obdelanih površinah sicer ne bo potrebno (vsaj ne vsako leto), vsaj 10 cm bo pa vsako leto nujno - že teh 10 cm pa pomeni 1000 m3 rastlinskega komposta na hektar obdelovalne površine (koliko miljonov hektarjev že porabimo za živalsko krmo?) - če ga imaš kje vzeti je to 20 "ta velikih" šleperjev komposta za 1ha njive in to ogromno količino je potem seveda treba po njivi razdeliti (če gnojimo z gnojem pa zadostuje 20-30 m3/ha). Tudi če bi imeli take količine rastlinskega komposta bi tak način pridelave poljščine in zelenjavo precej podražil in tudi energija, ki bi jo porabili za to da spravimo rastlinski kompost do njiv in da ga razrosimo ne bi bila zanemarljiva.

 

Gnoj ki ga pridobivajo v masovnih vzrejnih tovarnah za živino in intenzivni živinoreji - oboje bi tudi jaz takoj prepovedal, če bi lahko :-) - sicer tudi ni za na polja (razen če imamo radi antibiotike in hormone tudi v zelenjavi in žitu), ampak čisto brez živinoreje po moje trenutno tudi poljedelstvo ne bi več "funkcioniralo".

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ne vem. Se ne spoznam na to. Res ne dovolj.

Vem pa, da je v naravi tako, da rastline same sebi tvorijo kompost s tem, ko odpada iz njih listje, vejice, sadeži, itn. Predvidevam, da to lahko velja za vse pridelovanje. Na začetku pomagaš s kompostom rastlin, lahko tudi kasneje a v manjših količinah, nato pa zadeva teče dalje bolj kot ne sama? I gues. Še posebej če poznamo permakulturo in znamo med seboj saditi rastline ki druga drugo pri rasti podpirajo. Recimo nekatere rastline imajo veliko dušika, ki ga nekatere druge rastline nimajo in ga potrebujejo in jih posadiš skupaj. Kot je recimo fajn, če koprivo posadiš zraven železne palice, štange, ipd.

Vse to se malo po malo učim zato težko karkoli zatrjujem v vezi s pridelavo rastlinske hrane, razen tega kar vem iz podatkov ipd.

Ugibam, da je poraba rastlinske hrane in drugih naravnih materialov ter njihovih odpadkov tako zelo velika, da bi bilo gnoja povsem dovolj?

 

Na tej sliki lahko vidimo, da nekateri gnojijo tudi s šoto in različlnimi drugimi naravnimi materiali. http://madesivalleyclt.org/wp-content/uploads/2012/06/Hugelkultur.png

Gledam po spletu.. obstajajo podjetja ki izdelujejo zgolj rastlinska gnojila.

 

Iz wiki:

Vegan permaculture

Permaculture is an approach to designing human settlements and agricultural systems modeled on the relationships found in nature. It is based on three core values; "Earth Care, People Care and Fair Share."[6] Animals are used as a common design element in permaculture. For example, chickens can be used as a method of weed control and for the production of eggs, meat and fertilizer. Bill Mollison, who coined the term permaculture, stated that "animals represent a valid method of storing inedible vegetation as food."[7]

Vegan permaculture (also known as veganic permaculture, veganiculture or vegaculture) avoids the use of domesticated animals.[6] It is essentially the same as permaculture except for the addition of a fourth core value; "Animal Care."[8] Zalan Glen, a raw vegan, proposes that vegaculture should emerge out of permaculture in the same way veganism split from vegetarianism in the 1940s.[8]

 

http://veganicpermaculture.com/

 

Gourmet Vegan Compost = The Recipe

 

sicer pa fajn, me točno to zanima oziroma sem se dva dni nazaj spraševal kako bom drugo leto gnojil mojo njivo, vrt.

 

:palec:

 

Mene pa moti polivanje gnojevke po poljih. Dva dni nazaj sem se ponoči sprehajal in sem se delu poti moral izogniti, saj je tako zelo smrdelo po gnojevki. ljudje se ne zavedajo da gre to vse v podtalnico.

 

 

Sicer za moje pojme še vedno doličene stvari vidiš nekoliko preveč idealistično - me pa veseli da si dostopen za argumente. Glede rastlinskega komposta za gnojenje - je sicer odlično gnojilo - bi ti dal pa sledeči pomislek:

V videu, ki si ga - ne vem če tu pri veganstvu ali v kaki drugi temi - postavil v forum (tisti, kjer ozelenijo puščavo) pripovedovalec pravi (če se prav spomnim) da so nasuli mulča 40 cm visoko.

40 cm na že obdelanih površinah sicer ne bo potrebno (vsaj ne vsako leto), vsaj 10 cm bo pa vsako leto nujno - že teh 10 cm pa pomeni 1000 m3 rastlinskega komposta na hektar obdelovalne površine (koliko miljonov hektarjev že porabimo za živalsko krmo?) - če ga imaš kje vzeti je to 20 "ta velikih" šleperjev komposta za 1ha njive in to ogromno količino je potem seveda treba po njivi razdeliti (če gnojimo z gnojem pa zadostuje 20-30 m3/ha). Tudi če bi imeli take količine rastlinskega komposta bi tak način pridelave poljščine in zelenjavo precej podražil in tudi energija, ki bi jo porabili za to da spravimo rastlinski kompost do njiv in da ga razrosimo ne bi bila zanemarljiva.

 

Gnoj ki ga pridobivajo v masovnih vzrejnih tovarnah za živino in intenzivni živinoreji - oboje bi tudi jaz takoj prepovedal, če bi lahko :-) - sicer tudi ni za na polja (razen če imamo radi antibiotike in hormone tudi v zelenjavi in žitu), ampak čisto brez živinoreje po moje trenutno tudi poljedelstvo ne bi več "funkcioniralo".

 

 

-

 

Dodajam še to:

 

Biti vegan po tem ko celo življenje kupuješ v marketih ni vedno lahko in lahko zahteva tudi odrekanje. Lahko pa tudi ne. Od posameznikove moči je odvisno ali je zanj odrekanje potrebno ali ne. Včasih ko je energije manj, smo tudi bolj podležni temu, da se poslužujemo bližnjic in sprejemamo kompromise. Ko je energije več, pa lažje sledimo lastnim načelom.

Torej gre za odrekanje v tem smislu, da se zavestno odločimo, da nekaterih recimo pekovskih izdelkov ki vsebujejo mleko ali jajca ne kupimo, čeprav bi kakšnega ko greš mimo njih pojedel, saj imaš v spominu z njim dobre izkušnje, okus itn. A se tega zaveš in rajši kupiš tistega, ki je veganski in tudi dober. - Torej odrekanje na tak način.

Odrekanje zaradi tega, ker pomisliš da zaradi tvoje izbire neka žival trpi. Postaviš drugega pred sebe.

Pravzaprav izgleda podobno kot pri kajenju - ko ti nek glas reče "jaz bi cigaret", se tega zaveš in misel zavestno premusmeriš. Sčasoma glas ki kliče po cigaretu izgine. Stvar zavedanja in volje posameznika.

 

Nekomu se to zdi preveč in se rajši prepusti temu čemur se je prepuščal preden je postal vegan, nekadilec, ali tisto za kar je menil da je dobra sprememba. Torej vidi sladico iz mleka, dobi željo da bi jo jedel in jo kupi. Se ne vpraša od kje ta želja prihaja, ter ali je za njegov obstoj in zdravje nujna, ter kakšne posledice njegova izbira ima; in tako naposled ne pretehta ali je želja pomembnejša od posledic, ki jih prinaša. V kolikor pa to storimo, se to imenuje ozaveščanje.

 

Dokler določen življenjski stil ne postane praktično spontan in brez potrebe po odrekanju, je to proces. Lahko je zelo dolgotrajen, a zato lahko prinese veliko dobrega. Danes je to težko, saj večina ljudi išče shortcute v vsem. V zaslužku, uspehu, zdravem telesu, znanju, itn.

Lahko pa so tudi problemi, če delamo proti sebi in sestavin ki jih organizem potrebuje ne namo primerno nadomestiti. Zato pa potrebujemo samozavedanje in znanje!

 

 

In ker gre predvsem za zavedanje o posledicah izbire, in ne to ali je kdo vegan ali ne, se mi zdi pomembno najprej to, kaj posameznik sam lahko stori glede poznanih dejstev v vezi z lastnim prehranjevanjem, šele potem se ukvarja z zadevo v lokalnem in globalnem smislu.

Namreč če nekaterih okoliščin globalno ali v neki nam merodajni meri ne moremo spremeniti za časa svojega življenja, to ne pomeni, da kot posameznik ni smiselno, da ravnamo v skladu z lastnimi prepričanji o tem kaj je bolje in kaj ne, kajti slej ko prej se najde kdo, ki mu naše lastno znanje in prepričanja ponudijo tisto, kar je potreboval za boljše lastno zdravje, kot v primeru veganstva posledično ne povzročimo toliko trpljenja živali kot bi ga sicer, če bi bili mesojedci ali vegetarijanci.

 

lp

  • Lajkam 6
  • Buuuu 4

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Poišči prek spleta. Master Amino Acid Pattern (smo včasih imelu tudi temo tukaj). Dolgo let sem ga tržil tudi jaz. Užival bi ga redno, samo mi je sedaj drag. Imam pa veliko člankov o njem.

 

 

Kaj je to in iz/od kje se dobi?

  • Lajkam 3
  • Buuuu 3

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

MAP je povsem rastlinskega izvora in vsebuje najčistejše aminokisline v kristalni obliki na svetu, ki so načeloma najkvalitetneješe. Ali je res, naj povedo vrhunski športniki ki ga uživajo (med drugim tudi naš Primož K.). Torej je tvoja teorija o beljakovinah vprašljiva.

tle se govori o veganih ne o tabletomanih xrolleyesx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Nisem prebrala knjige - in nimam otrok - in čeprav se sama nagibam k veganstvu, je ne bi kupila za svoje otroke. Sama s seboj lahko eksperimentiram kolikor želim, z otrokom pa res ne bi. Pa se ne gre toliko za telesni vidik (razna morebitna pomanjkanja česa), bolj za duševni. Primer - otroku razložim, da so živali naše prijateljice in ne hrana, da so enakovredne človeku in da je ubijanje živali enako ubijanju ljudi. On to vzame kakor edino sveto resnico, potem pa se kaj zgodi - recimo izgubiš službo, požar ti uniči hišo in vse premoženje, ... - in nimaš denarja za to, da bi si lahko privoščil vegansko prehrano. Kako potem otroku dopoveš, da ja, živali so nam že res enakovredne, a sedaj pa nimamo denarja za to in ono, zato bomo ubili in pojedli nekaj naših prijateljev?

Veliko raje bi mu povedala kaj o prehranjevalnih verigah, o človekovih vlogah in njegovemu vplivu na naravo, živali, o spoštovanju, ... ; izbiro o tem, ali bo meso / jajca / mleko jedel ali ne, pa bi prepustila njemu (do določene mere).

Še to dodam - veliko ljudi po letih brezmesnega prehranjevanja spet prične jesti meso. To marsikateremu predstavlja velike težave in imajo grozne občutke krivde, ker morajo zavreči svoja dosedanja moralna in etična načela, in to vse zaradi kosa mesa. Pa se sprašujejo, če so slabi ljudje, če pričnejo spet z mesno prehrano in tako no. Vegetarijanska / veganska propaganda zna hudo oprati možgane in če se s tem odrasel človek zelo težko spopada, kako naj se otrok (če bi moral iz kakršnegakoli vzroka spet jesti meso)?

 

 

Ma ne laži, vegenacist! Marsikdo ti ne verjame.

 

Hehe, malo ostro, ampak ja, marsikje gre za fanatizem in ne zavest.

Ali pa za motnje prehranjevanja.

  • Lajkam 2
  • Buuuu 5

Penny: Oh big deal. Not knowing is part of the fun.

Sheldon: "Not knowing is part of the fun". Was that the motto of your community college?

 

~

This is where the old mountain goat lives. He hangs out here and has a good time. B. R.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Še to dodam - veliko ljudi po letih brezmesnega prehranjevanja spet prične jesti meso. To marsikateremu predstavlja velike težave in imajo grozne občutke krivde, ker morajo zavreči svoja dosedanja moralna in etična načela, in to vse zaradi kosa mesa. Pa se sprašujejo, če so slabi ljudje, če pričnejo spet z mesno prehrano in tako no. Vegetarijanska / veganska propaganda zna hudo oprati možgane in če se s tem odrasel človek zelo težko spopada, kako naj se otrok (če bi moral iz kakršnegakoli vzroka spet jesti meso)?

 

Za moje pojme je to preveč posplošeno in ne izraža realnega stanja...meso začnejo jesti samo tisti, ki ga morajo recimo zaradi zdravja (takih primerov je zelo zelo malo) in večino tistih, ki niso najprej za silo uskladili čustev in misli. Večina ljudi, ki postane vegetarijancev ali veganov zaradi ozaveščenosti in ki so nekako uskladili ta dva nivoja, namreč ne bo več posegalo po mesu, razen v kakšnih ekstremnih okoliščinah, če ni druge izbire in bi to bilo potrebno za preživetje...

 

Tudi duhovni učitelji priporočajo naj se človek postopoma odvaja mesne hrane, z delom na sebi in preko meditacije. Prehranjevalnih navad naj se ne bi spreminjalo čez noč in na silo, razen v primeru hudih bolezni...http://www.lunin.net/forum/public/style_emoticons/default/icon_smesko.gif

  • Lajkam 4
  • Buuuu 2

Life is like a game...play it...

http://smileys.smilchat.net/smiley/spiritual/myst1c.gif

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

kle se pogovarjajo tudi razumeni ljudje ki ne ločujejo ljudi na vegane in tabletomane. :P Podajanje povezane na spletno stran z dodatkom prehrani, še ne dela človeka za tabletomana. Sploh pa je MAP fajna zadeva. Primož K. je osvojil zlato medaljo za slovenijo, tudi z njim.

what's your problem?

 

tle se govori o veganih ne o tabletomanih xrolleyesx

  • Lajkam 1
  • Buuuu 2

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

kle se pogovarjajo tudi razumeni ljudje ki ne ločujejo ljudi na vegane in tabletomane. :P

what's your problem?

 

 

 

a ti jih pa ločuješ na razumne, nerazumne, vegane, pa tabletomane ?

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ne vem od kje ti podatki o tem bi jih pa rad videl?

sorry, sam tole je res beden izgovor. tudi kadilec ima lahko slabo vest ker spet kadi, ali pa mesojedec ker sploh ni probal ostati vegan kajne.

ta kos mesa je od nekod prišel. kako pa kdo hendla z dejstvi, je pa pač njegov problem. če jih ne bi izvedel od mene, bi jih pa od koga drugega ali medijev.

 

pač bi ga jedel. če človek sam sebe nima dovolj rad mu bo to težko. če pa se ima, bo tudi razumel da drugače ne zna ali ne more. skratka kr neki. ti se bojiš tega kaj bi bilo, če bi kasneje ponovo začela uživat meso, pred tem pa bi spremenila prepričanja. Najprej to: NIHČE te ne sili da spremeniš prepričanja, sama si se znašla v tej temi in sama imaš željo komentirati; torej si sama izbrala da si želiš morda omajat dosedanja prepričanja. Je tvoja kreacija, niso zato krivi drugi. Ker če ti nisi odprta do dolčenih informacij, se te tudi ne bodo dotaknila. Lahko se zapreš, se sprenevedaš da obstajajo posledice, lahko pa se ne. Kdor ne proba ne ve.

Ne vem kako bi bilo zame, če bi šel nazaja na mesno prehrano, ampak z mojimi sedanjimi prepričanji prav nič težko, ker se že sedaj zavedam, da če ne bi šlo drugače, bi pač jedel meso. Simpl. Pomoje kr neki kompliciraš.

 

Kdaj gre za fanatizem in kdaj za zevest lahko sodim samo pri sebi. Za druge ne morem. Namreč vsak zase ve ali je do sebe res verodostojen ali ne.

 

 

Think:

Evropejec se zgraža nad kitajcem ker je pečene ščurke, škorpijone in druge podobne živali ki se evropejcu gravžajo; evropejec se zgraža nad tem, da kitajec je pse in mačke, in to aboslutno obsoja; med ko sam je prašiča in kravo ki jo je do predkratkim hranil, se z njo pogovarjal, jo božal, itn. Če je zate uživanje trupel normalno, zame pač ni. Normalno je pač kadar druge možnosti ni in samo takrat. Namreč zakaj evropejec ne je človeškega mesa, mačk, psov, če se ima za vsejedca in je vse? In zakaj sploh izbira? Saj razlike v okusu niso tako zelo blazno različne in vse meso, tudi človeško je lahko hranljivo. Si si na to vprašanje odgovorila?

Odgovor je zaradi privzgojenosti in navad.

 

 

Še to dodam - veliko ljudi po letih brezmesnega prehranjevanja spet prične jesti meso. To marsikateremu predstavlja velike težave in imajo grozne občutke krivde, ker morajo zavreči svoja dosedanja moralna in etična načela, in to vse zaradi kosa mesa. Pa se sprašujejo, če so slabi ljudje, če pričnejo spet z mesno prehrano in tako no. Vegetarijanska / veganska propaganda zna hudo oprati možgane in če se s tem odrasel človek zelo težko spopada, kako naj se otrok (če bi moral iz kakršnegakoli vzroka spet jesti meso)?

 

Hehe, malo ostro, ampak ja, marsikje gre za fanatizem in ne zavest.

Ali pa za motnje prehranjevanja.

 

 

 

 

Katera hrana je torej ekstremna:

 

376663_344694392280554_1737114246_n.jpg

547742_344694415613885_168825202_n.jpg

545263_344694452280548_513439536_n.jpg

391266_344956728920987_857934956_n.jpg

403832_344956752254318_1487103767_n.jpg

179565_344956768920983_1536978849_n.jpg

480705_344956778920982_1110352478_n.jpg

  • Lajkam 4
  • Buuuu 2

http://shrani.si/f/3c/LU/qflxJd/ego-eco.jpg
Ne meči svinjam biserov!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...