Skoči na vsebino

Kako se odvadim kajenja?


Čebela

Recommended Posts

Meja za nastanek karcinoma je v povprecju (gledano po prizadetih bolnikih) 150.000 pokajenih cigaret. Je statisticno dokazano. Je pa seveda odvisno od samega organizma, kako se upira skodljivim agensom.

 

http://www.ne-kadi.com/fotke/cigarette2.jpg

 

Bolj kor rak (o katerem je moderno govorit ce kadis) je zaskrbljujoca KOPB in emfizem, ki prizadeneta znatno vec oseb kot same maligne spremembe. Taksen bolnik pa si ne zelite biti, verjemite. Zadiha vas na zacetku hoja po stopnicah ali lahen tek, s progresijo bolezni pa ze sama hoja. Dihas in se ne nadihas.

 

KOPB oziroma kronicna obstruktivna pljucna bolezen je bolezen dihalnih poti. Po definiciji je to kronicno, pocasi napredojuce bolezensko stanje z difuznim zoženjem dihalnih poti. Bolezen obsega kronicni bronhitis in pljucni emfizem. Kronicni bronhitis ima bolnik, ki kašlja in izkašljuje vsaj tri mesece letno dve leti zapored. Pljucni emfizem je nenormalno povecanje dihalnih poti distalno od koncnih bronhiolov z destrukcijo alveolarnih sten. Poleg tega je raztegljivost samih alveolov znatno slabsa (nastaja pocasi), ker prihaja do destrukcije elasticnega vezivnega tkiva.

 

Statistike pokažejo, da okoli 20% vseh kadilcev zboli zaradi KOPB. Prevalenca KOPB po vsem svetu narašca. Po zadnjih podatkih ocenjujejo, da vsako leto zaradi KOPB umre vec kot 2,75 milijona ljudi, vec kot 600 milijonov ima znake bolezni. Napovedano je, da bo do leta 2020 v Ameriki KOPB tretji vzrok smrtnosti. V Sloveniji je okrog 15.000 bolnikov s KOPB, od tega okoli 1400 z že napredovalo stopnjo bolezni. Najtežjih bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje s kisikom na domu, je pri nas okoli 400. Vsi ti podatki so le orientacijski, kot vrh ledene gore, saj se smatra, da je diagnosticiranih le 20-30% bolnikov.

 

@Marsa: Ne se tako jezit! Zase trdim da je moja dolznost da vsaj malo obvestim, je pa odlocitev posameznika in ne drzave tista, ki bo pretehtala ali kaditi ali prenehati.

 

1 Ste starejši od 40 let?

• ne

• da

2 Kadite oz. ste kadili?

• ne

• pasivno

• število let kajenja ________

• število cigaret na dan __________

3 Ali kašljate večino dni v letu že več kot dve leti zapored?

• ne

• da

4 Ali izkašljujete sluz?

• ne

• da

5 Se utrudite in zasopete hitreje kot vaši vrstniki?

• ne

• spontano

• ob lažjih telesnih obremenitvah

• ob težjih telesnih obremenitvah

6. Ali je težka sapa (naduha) prisotna skoraj vsak dan v približno enakih okolišcinah?

• da

• ne

 

Če ste pritrdilno odgovorili na tri ali več vprašanj, vam svetujem, da opravite preiskavo delovanja pljuč – spirometrijo.

 

Zgodnje odkritje in zdravljenje KOPB lahko prepreči prehitro upadanje pljučne funkcije.

 

meditation liberation
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Guest sstane
To je priblizno tako kot ce bi se ogabno prenajedali in potem sli bruhat - neke vrste bulimija na svetovnem nivoju.

Bljek.

Ali pa tako, kot če bi delal propagando za feetnes zato, da bi kuril kalorije, ki jih preveč požrem x:Dx :o|o: xcivx :C:

Ubogi sport, za kaj vse se zlorablja :C:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

@Marsa: Ne se tako jezit!

xDDx ... Ja, saj - od razburjanja v zvezi z vsem tem bom dobila raka in ne od chikov. x:o)x :o|o:

 

Saj vem, saj je prav, da se opozori in govori, povsem te razumem in ti dam prav in lepo je, ko se trudis ozavescat, samo odstiram pa se druge plati. :palec:

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

To je priblizno tako kot ce bi se ogabno prenajedali in potem sli bruhat - neke vrste bulimija na svetovnem nivoju.

Bljek.

Ali pa tako, kot če bi delal propagando za feetnes zato, da bi kuril kalorije, ki jih preveč požrem x:Dx :o|o: xcivx :C:

Ubogi sport, za kaj vse se zlorablja :C:

Saj jo ze delajo Stane - abdominezerji ipd.

Gledas tv, zres cips, ono pa ti krci mishice in sproti hujsas! x:o)x :eek: :O: :xx!: xrolleyesx xrolleyesx x:Dx :o|o:

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

To je zadnje strasenje z moje strani. Z enega foruma. Podpisal se je kod "pusac".

 

Prijatelju, KOPB je vrlo gadna bolest, ima je jedna starija (74) osoba u mojoj obitelji. Počinje s emfizemom pluća (plućni mjehurići se skrutnu i pucaju, te se više ne mogu regenerirati), a nastavlja se tako da se, pučki rečeno, pluća počinju raspadati. Izliječenja nema. Žena o kojoj govorim sada je 24 sata dnevno priključena na aparat za kisik, ne može iz stana, a o nekakvom penjanju uz stepenice ili pravljenju kreveta nema govora. Trenutno joj je "ispravno" tek oko 40% pluća, s tendencijom pada. Jedva dođe do WC-a, dvaput dnevno joj dolazi medicinska sestra da je opere i nahrani, a srce joj je opterećeno kao da svaki dan trči maraton. Već je nekoliko puta hitno završila u bolnici, jer se počela gušiti, ili je iskašljala krv, ili je naprosto pala u nesvijest od nedostatka kisika. Dani su joj odbrojani. Uzrok: PUŠENJE! Gledam je svaki dan i razmišljam da i ja tako mogu završiti ako ne prestanem. I zato "visim" na ovim stranicama da si pokušam pomoći, kao i svima koji puše, a možda još i nisu svjesni čemu to vodi. Ako pušiš, probaj prestati, jer KOPB je čisti horor! A to je samo jedna od bolesti koje te mogu zadesiti.

meditation liberation
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Marsa, jaz jih 10x toliko, kot ti :C:

kadiš Kim ultraslim?? potem nič čudnega- ker imaš filing da sploh ne kadiš?? če bi npr. kakšne 100s- če enega pokadiš je kot da bi dva. hmm- mogoče vpliva.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Powerslave - ja, verjamem, itak, jasno, samo pripombicka - najtecnejsi so ozdravljeni, ex - whatever...

 

Jaz pa imam (spet za protiutez) drugacno zgodbico...

Ko sem cakala pri zdravnici notri v ordniaciji ze, je prisla 70-letna gospa (sestra mi je kasneje povedala in rekla, a ni kul, za 70 let) in sta se menili to in ono...

In je rekla gospa sestri: :sori: ampak se vedno kadim...

Sestra pa je -presenetljivo- rekla nekaj takega kot: ja, pljuca pa imate presenetljivo cista in saj tako pa spet ni, v tem smislu, kar kadi tiste par svojih chikov dnevno se dalje.

Moja 'tasca' - kadi kot Turek, kake 3x vec kot jaz morda, ima rezervo vedno - medtem ko imava midva recimo eno skatlico skupaj, recimo na enodnevni zabavi, ima ona vedno se eno dodatno v torbi -zase!- za vsak slucaj, ki jo vedno potem tudi odpre ali celo celo pokadi.

je sla na slikanje pljuc - CISTA pljuca - niso mogli verjeti, da ze vec kot 20 let kadi - in toliko.

 

A ni zanimivo?

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Powerslave - ja, verjamem, itak, jasno, samo pripombicka - najtecnejsi so ozdravljeni, ex - whatever...

 

A ni zanimivo?

Tecni so tudi tisti, ki delajo v zdravstvu he he x;)x

 

Je zanimivo, saj ne gre posplosevat. Gre samo za opozarjanje. x!x

meditation liberation
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Seveda, saj to pa cisto lahko razumem - ob vsem, kar vidijo... xrolleyesx

Cist stekam, saj pravim - kul...

Hehe... x;)x x:)x :palec:

 

Opij - ja, kot je dejal Mark Twain - Odvaditi se kaditi?

Nic lazjega - sam sem se ze 100x. :D

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

brez tobaka se osredotoča na stroške uporabe in gojenja tobaka. Ne samo da tobak vsako leto ubije 4.9 milijona ljudi, temveč tudi prispeva k revščini zaradi porabljanja dohodkov, zmanjšanja produktivnosti, na koncu povzroči bolezen in nato smrt. Svetovna zdravstvena organizacija se je lotila letošnje kampanje svetovnega dneva brez tobaka z geslom: Kajenje in revščina: začarani krog.
.vedno iščem Vzrok problemov in njihove Zdrave rešitve
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 2 weeks later...

Lep pozdrav !!! x:)x

Danes je 23.dan brez cigarete.Pocutim se super-resnicno obcutna razlika.Nic vec me ne "matra",da bi prizgal,res super.Neverjetno pa se mi je izostril vonj,prav za znoret! :eek: :palec:

Prav tako sedaj vidim,resnicno ,kaksna ogromna razlika je med kadilci in nekadilci-dvoje cisto drugacnih ljudi-tega nisem vedel vseh 19 let moje "kadilske karjere" in tezko si predstavljam,kako so me ves ta cas prenasali bliznji;domaci in prijatelji,nekadilci,saj sedaj vidim,kako mi je slabo(odvratno),ko nekdo prizge.... :V:

Saj vem,da boste kadilci sedaj rekli:"madonca,19 let je kadil,sedaj pa manj kot mesec ne kadi,je pa ves pameten".Kaditi sem prenehal,vendar proti kadilcem nimam nic,pac vsak clovek dela to kar hoce in kar mu ugaja,hotel sem le opisati svoje obcutke in spoznanja,do katerih bo najverjetneje prisel vsak,ki se bo odlocil prenehati. x;)x

Vsem Lep pozdrav !!! xDDx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Dilkan, pozdrav in dobrodošel med nami!

 

Bravo za tale začetek, ki iz svojih izkušenj vem, da je najtežji(kadil 15 let in sedaj 14 let že ne!), bodo močan še naprej, mogoče boš še dolgo pluval ven, ampak to je vse, ker se je vrsto let nabiralo v tebi, na največjih preizkušnjah boš itak na kakšnih žurkah ali v družbi ali ob stresnih situacijah, bodi močan, ker je res vredno vztrajati, da ne bo pomote, tudi mene ne motijo kadilci, mogoče bi me,če bi jim jaz dajal za cigarete x:Dx ...lep dan, če imaš voljo, ti bo uspelo z levo roko, Borism x;)x :palec:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Dilkan, pozdrav in dobrodošel med nami!

 

Bravo za tale začetek, ki iz svojih izkušenj vem, da je najtežji(kadil 15 let in sedaj 14 let že ne!), bodo močan še naprej, mogoče boš še dolgo pluval ven, ampak to je vse, ker se je vrsto let nabiralo v tebi, na največjih preizkušnjah boš itak na kakšnih žurkah ali v družbi ali ob stresnih situacijah, bodi močan, ker je res vredno vztrajati, da ne bo pomote, tudi mene ne motijo kadilci, mogoče bi me,če bi jim jaz dajal za cigarete x:Dx ...lep dan, če imaš voljo, ti bo uspelo z levo roko, Borism x;)x  :palec:

Hvala! xDDx

Glede pljuvanja imas prav-"full dogaja".

Se enkrat hvala za vspotbudne besede!!! xDDx :palec:

Tudi jaz zelim lep dan :palec: xDDx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:Dx .................. :vragec: ............ x;)x Kaj pa naj jaz? x:o)x Ma bom nehal, pa pika. Ker zadnje čase preveč razmišljam o tem, pa o njihovi škodljivosti pa to, pa postajam s tem obremenjen. Če ne bi tolk razmišljal, ajde....tako pa....bo treba najt nek nadomestek, ja. x;)x x:o)x x:Dx

Nikogar ne obrekujem, samo govorim, kar mislim.

K. Čapek

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

začetek je že tak dolgo nazaj,da se niti ne spomnim zakaj.bolj me zanima kako nehati x8Dx

x:Dx :palec:

 

a tko razne fotke unicenih pljuc, pa statistika o raku na pljucih, slabsa kondicija in imunski sistem...to vam ne odpre oci? x:o)x

Knowledge of what is possible is the beginning of happiness.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

He-he Michelle, nam, nam....saj vidiš, da razmišljamo o tem. x^x

 

Nadomestek? Hm, meni kot nek delni nadomestek še najbolj diši šport. Zadnje čase sem kar aktiven, vidim pa, da so zaradi enih 5-7 kilc preveč in kajenja moje fizične sposobnosti kr neki slabše od pričakovanih. Ker pa hočem bit fizično "fit" že sedaj postopoma povečujem obremenitve, kajenje me pri tem kar ovira, se mi zdi. Torej gibanje......raznovrstno........da preprečim, da še pri ljubljenju neum začel dihat k slon. x:o)x x:Dx x;)x

Nikogar ne obrekujem, samo govorim, kar mislim.

K. Čapek

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...