Skoči na vsebino

Naše korenine


Marsa

Recommended Posts

No ko je aakhut glih omenil Srbe, lahko povem za svoje prednike iz konca 17 .stoletja, ko so trije bratje, med Osmani zloglasni hajduki, ubili turškega bega. Ali zaklali, kakorkoli. Pa so morali iz Hercegovine bežati v Bosansko Krajino, ki je bila zaradi gozdov, hribov, nenaseljenosti, težko dostopna. Zanimivo, da je bila Hercegovina v tistem času, ena od bolj naseljenih pokrajin. Vsi očetovi sorodniki, so bili znani po svoji trmi in svojeglavosti. Pradedek, po katerem sem dobil ime, je med prvo svetovno prebegnil iz Avstro-Ogrske vojske v Srbsko vojsko. Bil je član Mlade Bosne. Član te organizacije je bil tudi Gavrilo Princip. Pradedek je bil udeležen vseh znamenitih bitk in umikov ter na koncu juriša iz Solunske fronte. Njegov sin, moj dedek je bil prvoborec v drugi svetovni. To pa zato ker so že na koncu aprila 1941, novi gospodarji Ustaši ustrelili pradedka, prav zaradi tega ker je bil veteran Srbske vojske in zaradi tega ker je bil Srb. Po koncu druge svetovne, so mojemu dedku hoteli komunisti odvzeti zemljo, zaradi agrarnih reform. Moj dedek je sovražil komuniste. Komunisti so bili tisti ljudje, ki so se udeležili bojev le proti koncu vojne ali pa so se skrivali. Nikoli niso bili na fronti. Potem pa so mu hoteli še odvzeti zemljo. Komunistom je zagrozil s puško. Imel je srečo, da je bil takratni komunistični komisar sosed. Pustili so mu vse pri miru. Za časa Praške pomladi, ko so tudi v Jugi razglasili izredne razmere ter mobilizirali vojsko, meddrugim tudi mojega fotra, mu je dedek zabičal, če bo imel kdaj priložnost da pobegne iz vojske, naj to izkoristi. Ne splača se zaradi budal umirat. Fotr se zmeraj zjoče, ko se spomne, kaj mu je njegov oče svetoval. Dedek Lazo je kljub temu, da je umrl skoraj pred 30 leti, še zmeraj aktualen v tisti vasici od koder prihaja moj fotr. Dedek je bil globoko veren pravoslavec. Vsi se ga spominjajo z velikim spoštovanjem. Celo moja mama ga opisuje kot velikega gospoda, ki je bil zelo spoštljiv do nje in njene družine. Ona je namreč Hrvatica. V tistem kraju pa so zaradi ustaštva, Hrvate zmeraj poimenovali kot Šokci Isto kot pri Italijanih, če jim nekdo reče Lah.
Ja sam ka mali pao s lipe
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 3 months later...
  • Komentarji 146
  • Objavljeno
  • Zadnji komentar

Najbolj aktivni v tej temi

Sem opazila, da ste se v nekaterih temah dotaknili tudi tega - pa da imamo lepo na kupu, morda se sem kdo kaj poda...

Pa tudi - predno kdo hiti nanovo odpirat taksno temo...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x;)x Prijaznost, a ne, Anaconda? x:)x

 

Tudi zame je tale tema fajn... saj ravno zato sem jo spet izbrskala...

Je veliko spet novih (pac od tedaj, ko so padli zadnji komentarji tule), pa da bo vec komentarjev...

Se kdo s kasnimi interesantnimi predniki, pa se kaj novih razmisljanj o tem....

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

jaz sem kolikor vem, čista slovenka, a to je seveda kolikor vem. Me pa res zanimajo moje globje korenine. Imam rada zgovino in če se bo le dalo, bom izbrskala kdo so bili moji pra pra pra detki.

 

No, za enega lahko povem. Po mamini strani. V domačem kraju je bil žendar in so se ga vsi bali. MOjo prababico je pa posilil in je zanosila, zato sta se pa morala poročiti. Kakšen je bil ta zakon, pa ne bi. Je bila pa zelo pametna in lepa ženska, seveda do poroke.

 

eh no,....

ANGELI LETIJO ZATO KER SE NE JEMLJEJO RESNO
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Mislm, da sm "čistokrvna" Slovenka. Vsaj po mamini strani, ker imamo doma družinsko drevo, ki sega ne vem kok stoletij nazaj. Po očiju pa...hm, kaj pa vem, priimek spominja na kaj nemškega, ampak dokler seže spomin mojege stare mame, pravi, da nimamo nobenih korenin kje drugje. Sem pa zdej poročena z na pol črnogorcem x;)x in od mojega rodu naprej otroc ne bojo več "čistokrvni" x;)x :vragec:
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Jaz sem bila okoli prednikov in tega vedno precej šlampasta. V stilu, ah, pa kaj me briga za nazaj. Mogoče tudi zato, ker sta bila mama in oče tako zelo molčeča okoli tega. Maminega očeta so ubili, ko so se z vlakom vračali iz taborišča, ona je pri 7-letih doživela taborišče z mamo, oba bratca v partizanih... najbrž o tem ni želela govorit, pa je potem nismo spraševali. Pri očetu se je zdelo, da so že od nekdaj slovenski kmetje, kaj naj tukaj sploh sprašujem... Potem pa se mama enkrat spomni, da je "tista" slika ostala v hiši, v kateri je odraščala...kakšna slika? Od Nikole. Ko sem rodila, je ena sorodnica nekako po imenu hčerinega deda vprašala in povem, da je bil Nikola. Aaaa, kot naš Nikola. Pa pošljem svojo knjigo sorodnici v Italijo in piše nazaj: "Mateja, to imaš v genih! Tudi naš Nikola in Peter sta pisala pesmi! In tudi Katarina!" DDD??

Sem mislila, da so mamine korenine kje iz Italije, so vsi temnih las in oči, temne polti, pa tak italijansko zveneč priimek... x:Dx

Pa moram reči, da mi je pogled v svoje korenine prinesel kar nekaj odgovorov. In zdaj celo verjamem, da je zelo koristno zavedati se svojih korenin, nekako ozavestiti rodbinsko preteklost, opustiti, kar je za opustiti in sprejeti darove svojih prednikov.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zdej pa, ker tuki na LF sama bingljam (se ve zakaj x:Dx ), bom pa še malo na temo moji predniki pa to...

Ima ta zgodba tudi en zlo hecen del... nekaj dragocenih reči se je kljub vojni ohranilo. Je šlo "na varno" čez mejo najprej, potem pa nas je komaj malo nazaj poklicala ena daljna sorodnica in povedala, da hrani te reči za nas x^x ... smo bili kar malo paf, saj se nismo sploh kaj ukvarjali s tem, kaj šele, da bi celo kaj nam pripadlo... še tisto, kar je bilo družinsko, je "vzela država" in recimo gor kraljuje tovarna KLI, al pa v LJ stojijo skor cele Fužine... mi je pa hecn, gledam tale moj micen stanvanjček in si mislim, kam vrabca naj bi pa postavla en porcelan, ki so ga predniki dobil v dar od Napoelona, če še za osnovne stvari rabim prou umetniško žilco, da jih zbašem not... x:Dx

 

No tolk. Mal dolgčas ponoč dežurat tuki. Ni prou posebnga odziva...

 

x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:Dx hihi, za hece naš Volkec

 

tam so bla včasih taka lepa prostrana polja, pa njivce... pa dobr, če zdej tista zemljica daje dom ljudem, je OK (briga mene ić, ćić, al kaj že nekatere moti)... samo je pa res, so kar vzeli, je vse "naše"... so imeli takrat blazen smisel za "vse je eno"... x;)x x:Dx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

No zdaj sem pa še jaz dobila informacije za nazaj, sem malo staro mamo zaslišala. Po očetu imam par komolcev nazaj malo francoskega in malo italjanskega, po stari mami p malo grškega in malo italjanskega, pa še najmanj po njuni strani prav rodovniško slovenskega.

 

Ta drugo vejo po mami moram pa še raziskat.

 

Prišla sem tudi do odgovora, zakaj ljubim vse kar je Italjanskega x:Dx :2src: xsrcx

Ni porazenec kdor je porazen, porazenec je kdor se po porazu ne pobere.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 8 months later...

A daj nehaj!!!

Ravno danes sva s frendico gledali tisto knjigo, ki je mama napisala, pa je vse taksno bilo... Moj ded in tole, plemiski predniki...

Ampak ravno zdaj - to je retro venera in vse tole - stanje na nebu zdaj...

Dbest, da si nasla in dala tole. Fajn model! x;)x x8Dx :palec:

 

(jaz pa nimam nobenih fotk... od prednikov)...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...