Skoči na vsebino

Naše korenine


Marsa

Recommended Posts

  • Komentarji 146
  • Objavljeno
  • Zadnji komentar

Najbolj aktivni v tej temi

Ah kje - ravno te naj ne bi bilo al kaj! Pajade! jasno da naj bo, kul - saj je tvoj prednik, ded celo!!! zelo bliznji torej! - saj je skladno s temo! x^x x8Dx :palec:

 

Fajn model, mi je vsec - brihten in iznajdljiv, a vendar zasanjan, tak pesniski (imas po njem tole, ravo danes sem prijateljici pokazala tvoje pesmi xsrcx - to sem pa cisto pozabila zdajle, prejle)...

Ima nekaj... mi je vsec, sploh ni nic starinski... mislim tako... je zelo bistrega duha, napreden in vse...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

... ceprav... bi bil lahko pa tudi dvojcek s cim v raku recimo - ker ima ziher kaj vode...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

... bom jutri sčekirala, moram mamo mal vprašat... a retro venera praviš, je tole ven zbezala (rada včasih kakšne družinske albume gledam, ko so tiste stare rjavobele fotke ) x;)x

 

 

je bil tipson tale Carletto, anede ... mama sicer pravi, da je pošenkal vse imetje ...se mu je kateri 'smilil', pa mu je kar šenkal les ali kaj takega... so imeli gostilno (je še vedno tam v tistem kraju) in je špilal klavir in take spontane žurke 'gor držal'... baje x;)x xDDx ... mene je ganilo, ko mi je mama povedala, da je bil ustreljen (ko so jih peljali ob koncu vojne iz taborišča domov) ravno v tistem kraju (na češkem), kjer se je rodila njegova žena in to na njen RD... na katerega je kasneje tudi sama umrla...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

mene je ganilo, ko mi je mama povedala, da je bil ustreljen (ko so jih peljali ob koncu vojne iz taborišča domov) ravno v tistem kraju (na češkem), kjer se je rodila njegova žena in to na njen RD... na katerega je kasneje tudi sama umrla...

Zanimivo. Tudi brat moje stare mame je bil ustreljen, ko so ga po koncu vojne peljali iz taborišča domov (nekje v Avstriji).

Sploh so pa Pretnerji med II. vojno najebal. Skoraj iztrebljeni, umirali mučeni ipd. V bistvu se jaz sploh ne bi smel tako pisati. To je od moje mame dekliški priimek in ker ima njen brat (moj stric) same punce, bi šel priimek u kurac, če ga ne bi nadeli meni. :wOOt: :wOOt: :wOOt:

http://tadej-pretner.com

 

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

... so imeli gostilno ...

x!x x!x x!x x!x x!x x!x x!x x!x x!x x!x

 

Ejjj, saj zdaj - po toci zvoniti... xDDx - je b.v. - AMPAK!!!

Ej, hotla sem rect - ce pa ne pesnik, pa 'vsaj' gostilnicar!!!!!!!!!!!!

 

Pa 'smilili' - pa ce to ni riba ali rak mocen...

Ha, potem je bil pa v asc - cesar pa ne bomo mogli zvedeti...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

pa res zanimivo... da 'ven vlečemo' tole s predniki po ženski strani ... mislim, ko je ravno Venera retro...

 

... Nosko, najbrž fajn filing, da si ti tist, ki Pretnerje naprej pelješ ... pol pa... tvoji sinovi ... al hčere ... :inocent: x;)x

 

 

(ampak, kakšna kruta varianta, da razglasijo konec vojne, folk pošibajo iz taborišč na vlak, kao, da grejo domov, potem pa jih spustijo nekam na polje in postrelijo... :sori: :C: )

 

 

Marsa x8Dx :palec: (kolk ti tole dobr)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

... Nosko, najbrž fajn filing, da si ti tist, ki Pretnerje naprej pelješ ... pol pa... tvoji sinovi ... al hčere ...  :inocent:   x;)x

Morm rečt, da sem imel na grobu svojga starga fotra (umrl mučen med vojno) vedno prav poseben feeling. Do relativno pred kratkim je bil pokopan v gozdu (grob si je moral izkopati sam). Z njim čutim neko čudno povezanost. Zelo blizu tega mesta sem vodil svoj prvi ritual hoje po žerjavici. Valjda sem bil nervozen. Neposredno pred začetkom pa sem skočil do njegovega groba in se vrnil nazaj zbran in hladen kot špricar.

Tud drugi zanimivi flashi so se mi dogajali na njegovem grobu; vplivali na moje vrednotenje "družine" in še marsičesa. Strange, strange... :wOOt: :wOOt: :wOOt:

http://tadej-pretner.com

 

Možni posledični izgredi so edini razlog, da poimensko ne navedem forumovca, ki ima železen zob!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Z njim čutim neko čudno povezanost. Zelo blizu tega mesta sem vodil svoj prvi ritual hoje po žerjavici.

... midve s sestro sva kakšni dve ali tri leta nazaj tudi naredili svoj ritual ob grobu (kristali so pa menda še vedno tam v zemlji)... naredili prav tako 'pot' ... od Vrhnike do Logatca, obiskali hiše, v katerih so živeli ... ja, strange, pa močno in... blagodejno potem :vio: x^x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 2 weeks later...

ma sej slovenija je res tok mejna, da so "čisti" slovenci full redki

 

pri meni je en ded italijan, njegova starša pa francoza

babica napol nemka, napol slovenka

druga babica je slovenka, kok čista ne vem :8):

drugi ded pa madžar

 

kar je mlajšega smo pa vsi rojeni v slo x:Dx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 4 weeks later...

Danes me je Ruby totalno presenetila (v temi mednarodna astroloska konferenca x!x :eek: xDDx x:Ix) s podatki o mojih CG prednikih.

Citiram Ruby se v tejle temi, nenazadnje zaradi sebe in svoje informacije, da imam na broju.

Torej, pohecala sem se, da je cisto zabacen kraj in da ziher nihce ne pozna, pa da je tako blizu albanske meje, da me mitja heca, da sem pravzaprav Albanka, pa se je Ruby oglasila s sledecim postom:

Evo nekaj podatkov o tvoji rodbini, saj vem, da koprniš po tem x;)x x:px

Svet je majhen, bolj kot lahko misliš. x;)x

Kakšna albanka?!? :vragec: x:Dx x:o)x

Tvoja rodbina M. izhaja iz največjega Čg plemena Vasojevićev, konkretno pa tvoji predniki izhajajo iz severne Čg in sicer mesteca Berane. Ti so bili gotovo meščani, v glavnem plemiči, moški so sloveli kot veliki in hrabri borci. Dandanes se priimek pojavlja tudi v podeželju. V vasi Andrijevica pri Beranah vsak peti nima tvojega priimka. ...

 

Hvala Ruby, v CG sem namrec nazadnje bila pred vec kot 30 leti in pojma nisem imela o temle. xsrcx

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Thanx Mateja, jaz pa sem vesela se zato, ker si ti vesela zame. xsrcx x8Dx

 

... nekako odlasam, zadnjic sem ze zacela pisat, pa zaprla vse...

namrec prebrala sem ravno v tem casu (x!x) mamino Knjigo, ki ni cisto prava knjiga v takem pomenu besede, a je pac strnila, nanizala nekaj podatkov o bliznji rodbini, za nas potomce... (mama zelo lepo pise, sem prav ponosna nanjo! x^x xsrcx)...

 

Mamini daljni predniki so bili italijanski plemici - prvi zapis se je tu pojavil leta 1396, ko so pomagali graditi cerkev v Gabrovki (pac poleg druzine Gall so napisani na cerkvi), 2 km od rodne vasi moje mame. Zadnjic (pac 1x, ko sem bila tam in vzela ravno v ta namen fotkic) sem hotela pofotkati, pa nisem nasla (ker je kao na drugi strani, jaz pa sem iskala na zahodni), pa ocitno se tudi zelo slabo vidi.

To je bila druzina Pauli (ne vem pa, ali z 'de' ali z 'di'*) - kasneje so to poslovenili (Pavli).

*Ker tega ne vemo, si mama ni upala napisat v Knjigo (so pa po osamosvojitvi pisali, ce zelimo, da raziskujejo vejo, vendar se nis(m)o odlocili - €)...

 

Moj ded (po mamini strani) je bil od babice starejsi 29 let!

Zanimivo zame zelo pa je to, da je bil (kot moj oce) Dvojcek in je bil mdr. prav tako porocen s Cehinjo!! - trikrat porocen, 2x vdovec.

... tedaj je veliko otrok umrlo, nisem ziher, mislim pa da sta tako ded kot babica bila rojena v dvojcku - tudi mama ima brata dvojcka (mislim, dva brata dvojcka, ni bila mama rojena z dvojckom).

Bil je premozen clovek in dobrodelnez, namrec moj ded po mamini strani! xsrcx

Sicer so imeli gostilno, trgovino baje celo, cel kup zivali (grlice, lisice), kar en folk je z njimi se zivel, prejsnji otroci, neka odstekana sorodnica... vsem so pomagali, vsi so bili dobrodosli, celo v zidanici pa so imeli umetnine, gramofon, ki ga tedaj nihce ni imel, ogromno so brali, veliko humorja je bilo... ....pa tudi tragicnih dogodkov...

... sicer pa je pocel vse zivo se za folk; sestavljal prosnje, pomagal, celo vodil nekaj casa neko prostovoljno zadevo, angaziral se je na ful koncev... ful je potoval, njegovo mnenje je bilo ful cenjeno... itd. Kul tip, skratka. x8Dx

Ko je prijahal, je bil videti baje kot kak umetnik, visok, slok, s kozjo bradico... ko je prisel snubit babico.... xDDx

Vedno sem mislila, da imam po ocetu tole, zivahnost in radovednost, nemir in vse tole - zdaj vidim, da sem tudi 'po dedku' (iz druge povezave, mamine).

 

Umrl je, ko je bila moja mama stara 8 let, torej ga seveda nisem nikoli spoznala, prav tako ne babice, ki je umrla, ko je bilo mami 18 ali 20.

Tako pravzaprav nisem imela 'babic' (pa sem si tega zelo zelela) - ker drugi stari starsi pa so bili v Crni gori, samo 2x v zivljenju sem jih videla, pa se to, ker me je hotel ded videti (preden umre, je rekel).

Mislim da je bil titov letnik ali malo starejsi, zivel pa je tudi okoli 90 let...

 

V bistvu me to nekako ni tako zelo zanimalo, vendar sem slutila, da enkrat pa me bo. :vio:

Moram v CG enkrat, da okusim atmosfero spet, kajti to je v bistvu edino, cesar se spominjam...

Pa 9 otrok iz sosescine, ki so me nosili po rokah, jaz pa sem bila kot prava mala damica, vsa blond in v oblekici. x:Xx :vio: xcivx

Spomnim se reke in kac... divja reka je bila, vrtincasta, pa samo en Lim ali kaj je ze...

 

V bistvu 'verjamem' v korenine.

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Marsa, jaz tudi dolgo nisem 'nič dala' na korenine... ko mi je bilo najtežje, pa sem začutila, da so pomembne zame ...

 

 

*Tudi moj ded se je poročil s Čehinjo (saj sem zgoraj napisala... da so ga ustrelili ravno v njenem rodnem kraju, ko so se vračali iz taborišča - na njen RD...) ... in moja mama je bila takrat stara 7 let (in je tudi bik- asc- dev)... tudi njena mama je umrla kmalu (ko sem bila stara dve leti) ... ) aja... tudi moja mama je lani začela pisati knjigo... o sebi, svojem življenju... Zanimivo... toliko podobnosti 'v koreninah'... Odkar sem na LNF, si mi tako blizu, kot, da te že od nekdaj poznam (česar še ubesediti ne znam xDDx x:Ix ), zdaj pa še 'taka naključja' x:)x xsrcx )

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Saj res... Mateja, ko sem prejle preletela, sem tudi osuplo gledala, gostilne vse tole... pa se videz konec koncev - 'umetniski'. xDDx

Sem se pa spomnila nate (glih zaradi bik/dev)...

 

Jaz isto cutim, kot sem prejle rekla kristalki v fotkah - nekaterih forumovcev sploh ne komentiram veliko, bodisi se ne 'srecamo v temah' ali pac tako nanese, bodisi pa 'je ze vse jasno'.

Tako tudi jaz to vidim, itak si mi dbest in to pac tudi ves. xsrcx

Itak ti ne mores bit nikomur ne dbest, pa znam bit kar kriticna in tudi se kar objektivna, se mi zdi, upam...

ne samo zaradi osebne simpatije, pac pa tudi sirse.

Si pac clovek, ki je zame (in ne dvomim, da se za stevilne) 100% zaupanja vreden. x^x

Pa pri zaupanju nisem zelo ribja. x;)x

 

ja, korenine...

Hm, podobnost?

Samo ti si bolj modra in umirjena - kar pa je jasno, saj je to tvoja naloga - med drugim imas tehtnico (jaz pa ne, niti niti, jaz sem v lajfih ze bila dovolj strpna. xDDx x:px x;)x)...

 

:palec: :palec: :palec:

 

... saj nas pa je zelo veliko povezanih, vec kot sploh pravzaprav percepiramo... to bomo 'ugotovili' morda sploh kasneje, enkrat pac...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

... po mojem je to nekje *med* ex titogradom in Ivangradom.. no, vsaj trepca kod Andrijevice je tam. nekje... ;)

Bila sem stara 5, 6 let, madonca, kako naj si to zapomnim.

 

vem samo, da sem tezila med potjo (furali se s turkizno skodo, foter je imel dbest okus za barve, to pa je) - kdaj bo crna gora?

Je ze.

x?x :eek:

Kje so pa pol baba Andja in ves ta folk, jaz vidim samo skale in to? :eek: x:Dx x:Dx x:Dx

Tolk tezila, da fotr znorel, ustavil avto - ven!!! x:Dx x:Dx x:Dx

kao... x:Dx x:Dx x:Dx

malo sem se ustrasila, a ne zelo, itak je bil popizdljivez, nikoli ni bil zoprn, zagrenjen, down... vedno 1000% naspidiran. x:Dx x8Dx

 

... pravzaprav ravno nasprotno od 'crnogorca', tolk energije, za znort...

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Odrasla ne poznaš Črne Gore, pokrajine kanjonov, gora in kristalnega morja :8):

vlece pa me, zelo, ze ime samo me privlaci, pa 'podobna' mi je Crna gora - tudi jaz sem lena in divja hkrati. x;)x x:px x:o)x

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

furali se s turkizno skodo, foter je imel dbest okus za barve,

x:Dx

 

mogoče je fotr s turkizno škodo lovil spomine na 'turkizne' (smaragdne x^x ... v katerih 'so zakodirane resnice', kot si tam v 'omakcah' xDDx x;)x ) reke v ČG ... kaj bo to lepo potovanje (k sebi), Marsa xsrcx :palec:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ejjjjjj, Stane!!!!!!! xsrcx x!x :palec:

ali ves, da sem tam videla... hm,.,. kaj sem ze videla, pismu! :xx!:

No, nekaj sem pac videla, jaz pravim cudez, 'vremenski cudez'. xDDx

Mater bi blo dobr!

Prinesli granatno jabolko, kao nekaj ful odstekanega!

Zdaj pa imas tega na vsakem vogalu...

 

Mateja xsrcx - tocno taksne barve pa je res bilo!!!! :eek: x!x

namrec smaragdne, skoda je edina bila turkizna, imeli par ford caprijev, vsi mdorozeleni s perlo ( x!x) - ce sta imela morebiti tedaj se dva v LJ tak avto, vsekakor definitivno nista bila take barve!

saj pravim, da je imel okus... en je bil pa modro perlast... tedaj (pred vec kot 30 leti!!!) n i bilo takih barv, pac pa drekasti ficki recimo. :D ;D

 

bom dala fotkico nekam, imam nekje, jaz v mornarski oblekici zraven avta slucajno, en del se ga vidi, barva pac vsaj malo. xsrcx

 

spomini, spomini, fotr... :sori:

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...