Skoči na vsebino

Slaba prebava


Medea

Recommended Posts

Zdravo!

 

Mi lahko kdo da kakšen fajn nasvet v zvezi s slabo prebavo. Sem že poskusila vse mogoče, pa nič ne pomaga. V službi sicer veliko sedim, sicer pa se ukvarjam s športom, veliko pijem, jem sadje, zelenjavo, jogurte, slivove kompote, ... Prebave pravzaprav sploh več nimam, od kar uporabljam odvajala....

LP! :xx!:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Poznam kar nekaj ljudi, ki imajo ta problem, kljub temu, da se gibljejo in si pomagajo s taksno ali drugacno hrano,.... in ljudi, ki so ga odpravili. Svetujem ti celicno prehrano, ki uravnovesi celo telo. Ce te zanima se lahko tudi kaj vec pogovorima o tem. Nekaj informacij lahko najdes tudi na www.herbalife.com

 

Je pa res, da imajo te stvari s prebavo tudi vzroke na psihicni ravni. Ali mogoce zadrzujes v sebi kakšna čustva,...?

 

LP

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zdravo!

 

Mi lahko kdo da kakšen fajn nasvet v zvezi s slabo prebavo. Sem že poskusila vse mogoče, pa nič ne pomaga. V službi sicer veliko sedim, sicer pa se ukvarjam s športom, veliko pijem, jem sadje, zelenjavo, jogurte, slivove kompote, ... Prebave pravzaprav sploh več nimam, od kar uporabljam odvajala....

LP! :xx!:

tvoja starost-mladost??

 

100) PREMALO VODE, dehidriranost

1) lahko premalo beljakovin

2) lahko premalo balastnih snovi, vlaknin

3) lahko premalo mascob v kombinaciji z vlakninami

4) premalo gibanja

5) zaprto crevesje (fizicne okvare)

6) slaba, neprimerna crevesna flora

7) prehitro uzivanje hrane, preveliki kosi, neredno uzivanje

8) priporocam: Pro Fiber EFA

(_moja izkusnja med uporabo 'PFE': po 5 dneh se mi blato ni vec lepilo v wc)

9) psiha, nesproscenost, podzavestni strah, sibka jetra, etc...

10) dovolj spanja in pocivanja

-----------------

RAZLAGA, POJASNILA, DODATNO:

 

100) Zaradi dehidriranosti je lahko tudi prebava slaba!!

(ce te veckrat boli glava, je lahko tudi znak dehidriranosti)

1) tudi za izlocanje blata uporabljamo misice, ce so te preslabe

so lahko ucinki, da blata ne moremo potisniti iz crevesja

(dejansko poznam primere, predvsem starejsi ljudje in beljakovisnko podhranjeni,

teh na zalost ni malo).

2) balastne snovi pomagajo pri presnovi (vem premalo, vec si preberi na netu...

ali http://gohslovenia.cjb.net

3) blastne snovi sicer pomagajo pri presnovi, toda polnozrnata zivila lahko tesko

prodrejo skozi prebavni trakt, ce jih ne kombiniramo tudi z mascobami;

vec na strani: http://gohslovenia.cjb.net

(glej clanki-uravnotezenje crevesne flore)

4) gibanje omogoca tudi primerno delovanje misic, crevesja in verjetno celotnega organizma!

ce je le tega premalo, lahko misice oslabijo in ne opravljajo funkcije, ki bi jo morale.

5) crevesni zepki, razsirjeno in zozano crevo, obisk zdravnika specialista, etc..

6) vec na strani: http://gohslovenia.cjb.net

(glej clanki-uravnotezenje crevesne flore); clanki o crevesni flori so (vsaj zame) vredni branja!

7) rediti se: kadar uzivamo neredne obroke (beri: zelo lacni) in se najemo, se mnogo hrane spremeni v sladkor in se redimo

(ce te zanima vec o tem, posljem clanek, sicer pa je original na http://www.mojtrener.com preveliki pa so seveda tezje prebavljivi kakor mali; oz tlo potrebuje vec energije in drugo (nisem expert).

8) vec na strani: http://gohslovenia.cjb.net (clanki-sandovalovi sokovi).

ali GOH Slovenija forum na LNF

9) terapevetni, znanje, umirjanje, selitev, zdravljenje, spanje, pocivanje, etc...

10) dovolj spanja in pocivanja

 

moj mail: klikni stransko ikonco!

 

upam, da bo pomagalo, ce ne bo morda povedal se kdo kaj vec!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Meni je pomagala - po dolgem iskanju pravega načina - popolnoma preprosta stvar. Najprej sem 1 mesec vsako jutro in večer pila čaj pegastega badlja. Zjutraj na tešče ta čaj in 2dcl mlačne/tople vode in nekaj joga vaj ( 15 min ) in že 3 mesece je moja prebava OK, no če pozabim na vaje in mlačno vodo zjutraj je spet bolj švoh, ampak se popravlja!

 

lp, Trnjulčica x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 5 months later...

Medea

podajam 1 del clanka 'Uravnoteženje črevesne flore I.' Mag. Iztok Ostan:

 

Proizvodne naloge probiotikov

 

Probiotiki pa imajo tudi zelo pomebno funkcijo pri prebavi hrane. Hrano razgrajujejo. Brez njihove pomoči ostane marsikateri košček hrane prevelik, da bi ga celice črevesne stene absorbirale in prepustile v kri in limfo; namesto tega se neizkoriščen izloči z blatom. Tako smo zaradi neuravnotežene črevesne flore lahko podhranjeni, čeprav je v hrani dovolj hranilnih snovi (M.Hooper (5)).

Probiotiki pa tudi proizvajajo mnogo za organizem pomembnih snovi: hormone, vitamine (npr. B12 in druge vitamine skupine B in encime.

Kako pomembna je produkcijska funkcija črevesne flore pove na primer podatek, da črevesne bakterije producirajo toliko hormonov kot vse žleze v možganih (Biosa).

 

... Pomanjkanje “dobre” črevesne flore je torej že samo po sebi problem. A kjer ni dovolj probiotikov, se razmnožujejo patogeni mikrorganizmi, ki ustvarjajo še dodatne negativne učinke. Ker so patogeni mikrobi različni, so tudi njihove škodljive posledice raznovrstne. Skupna lastnost vseh je, da proizvajajo strupe, ki načenjajo črevesno steno, prodirajo pa tudi v telo in ga zastrupljajo. Samo Candida Albicans proizvaja 60 vrst strupov.

Naj kot primer opišemo le delovanje Candide Albicans ( v nadaljevanju CA).

CA ima običajno obliko kvasovke, ki je aerobni mikrob (za svoje delovanje potrebuje zrak). Toda CA ima še drugo podobo (je dimorfna). Ko zmanjka zraka (oz. se spremenijo tudi drugi pogoji bivanja v gostitelju), se spremeni v gobo (fungus). Ta se razrase, njeni izrastki predrejo črevesno steno, trosi pa se potem razprostrejo po gostitelju. Normalno se to primeri, ko gostitelj umre in kvasovkam CA zmanjka zraka. Takrat je njihova preživetvena nuja, da se spremenijo v anaerobno (fungalno) obliko. Ironija (zlasti civilizirancev) pa je, da se nam tako razmnoževanje mikroskopskih gob (glivic) CA, znano pod imenom kandida ali kandiditis, dogaja že pri živem telesu.

 

 

Kako prepoznamo neravnotežje v črevesni flori?

 

Neravnovesje v črevesni flori praviloma nastane še preden se pojavijo bolezni.

Prvi znaki nepravilnosti v črevesju so:

- smrdeče blato (znak gnitja, ki ga povzročajo razbohotene gnilobne bakterije),

- lepljivo blato,

- temno ali zelo svetlo blato,

- zaprtje ali driske,

- vetrovi, zlasti takrat, ko ne uživamo razhudnikov,

- napet trebuh.

Če imamo kateregakoli od teh znakov, je prav kaj storiti za normalizacijo črevesne flore. Sicer lahko nastanejo mnoge bolezni. Za trden odgovor na vprašanje ali so patogeni črevesni mikroorganizmi vzrok za določeno bolezen, pa je potreben ustrezen medicinski pregled.

 

...

predvidevam, da obstaja verjetno veliko nacinov kako izboljsati crevesno floro.

obenem pa tudi nisem siguren, ce imas probleme v navedeni smeri...

vsekakor pa se mi zdi, da je clanek zanim in primeren za to temo.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Probiotične izdelke izdelujejo s pomočjo bakterij.

S skupnim imenom jih imenujejo "probiotične bakterije", ki rastejo v mleku in tvorijo mlečno kislino.

 

x:)x

http://www.lunin.net/forum/style_emoticons/default/71.gif
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Kje pa najdeš probiotike razen v jogurtih?

Deli clankov 'Uravnotezeje crevesne flore 1 in 2' Mag. Iztok Ostan

 

Izbira učinkovitih prebiotikov 1

 

Tudi dobri črevesni mikrobi, kot vse celice, potrebujejo primerno hrano. Imenujemo jo prebiotki. To so živila, ki spodbujajo rast probiotikov v debelem črevesju. Večinoma so to vlakninasta živila, torej sadje, zelenjava, integralna žita, stročnice, semena…. Za rast probiotikov so še posebej priporočljiva živila, ki vsebujejo veliko inulina in oligofruktoze. To so na primer cikorija, radič, por, čebula, česen, artičoke in beluši.

Poudariti je treba, da je pri zelo neuravnoteženi črevesni flori potrebno skrbno izbirati med prebiotiki. Nekateri prebiotiki namreč spodbujajo tudi razvoj patogenih mikrobov in ne le dobrih bakterij. To so vsa sladka živila in tista, ki vsebujejo pšenico oz. pšenično moko. Zato v takem primeru raje opustimo prebiotike kot so sladko sadje (kislo je dovoljeno) in integralno pšenico.

 

Kot smo poudarili že v predhodnem prispevku, se je dobro odreči tudi drugi hrani in snovem, ki škodijo dobri črevesni flori ali pa uživanje takih snovi vsaj omejiti. To so alkohol, antiobiotiki in zdravila, konzervirana in visoko procesirana hrana, sladkor in sladkarije, težka hrana, kvas… Med živila, ki so hrana patogeni flori, so tudi mleko in mlečni izdelki (z njimi se hranijo tudi dobre bakterije), arašidi in nekatera druga živila.

 

Med prebiotiki pa so nekateri, ki so še posebno pomembni, saj imajo tudi antifungalni učinek, torej močno zavirajo razvoj patogene flore in obenem spodbujajo dobro froro. To je predvsem čebula.

 

Drugi naravni fungiocidi zlasti za zelo razširjeno glivico candido albicans so arigano, izvleče is semen grenivk, kumina, česen, ingver, cimet.

 

Če je črevesna flora neuravnovešena, je osnovno pravilo izbire hrane preprosto: jejmo čim več zelenjave, pa tudi kisle vrste sadežev. Ta hrana naj bo po možnosti biološko pridelana in surova (tudi kuhanje ustvarja snovi, ki so primerne za razvoj patogene flore) ter ne pozabimo na surovo čebulo, ki je odličen prebiotik in obenem dober naravni fungicid, omejimo pa vso težko, živomorno hrano ter sladka živila vseh vrst in živila iz pšenice.

 

 

Izbira učinkovitih probiotikov 2

 

Zaradi onesnaženja zraka, pitne vode, hrane ter stresov (vse to siromaši črevesno floro), je treba danes bolj kot kdajkoli prej poskrbeti za vsakodnevno regeneracijo dobre črevesne flore tudi z rednim uživanjem probiotičnih živil. Ta pa morajo biti prav zaradi ogroženosti črevesne flore še bolj skrbno izbrana kot v preteklosti, če naj učinkovito pripomorejo k njeni regeneraciji.

 

Poglejmo si najprej, katere so osnovne vrste probiotikov:

- jugurt/ kislo mleko,

- kefir,

- kislo zelje/ repa (surovo),

- druga fermentirana hrana (miso, tempeh …).

- koncentrirani probiotiki (dehidrirani probiotiki v prahu ali kapsulah, napitki z visoko vsebnostjo probiotikov…).

 

Dandanes je ponudba probiotikov zelo pestra. Na Internetu je na desettisoče naslovov ponudnikov najrazličnejših tipov probiotičnih živil in prehranskih dodatkov. Kako izbrati dovolj varne in učinkovite? Organi Združenih narodov, pristojni za zdravje in prehrano (WHO in FAO), so leta 2002 pripravili smernice za vrednotenje probiotikov v hrani.[7] Ti kriteriji ....

 

----

vec na strani GOH Slovenija

(glej: literatura)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:)x Meni je pred leti, ko sem imela te težave izredno pomagal napitek Actimel in ga pijem še dandanes! Zjutraj na tešče 1 lonček, potem pa normalno zajtrkuješ! x:px No more troubles! x:Dx

Morda potrebuje človek čas enega življenja samo zato, da pridobi vrline, ki izničijo njegove napake iz prejšnjega življenja... Vrline, ki jih pridobimo in ki se počasi razvijajo v nas, so nevidne vezi, ki vežejo med seboj posamezne eksistence-eksistence, ki se jih spominja samo duh, saj materija nima spomina za duhovne stvari.

 

HONORE DE BALZAC

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pri prebavi zelo pomaga laneno seme. Npr. 2 žlički lanenega semena damo v kozarec, dolijemo malo vode in pustimo kratek čas stati. Lahko pojemo samo ali pa pomešamo npr. z jogurtom.

 

Lep dan vsem, Sonce

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Tole težavo imajo povečini tisti, ki večina sedijo( pa vrsta prehrane, pa počasen planet v 6.hiši astrologije), zato se je treba gibati, pa na svežem zraku, to vem po sebi.......pred leti sem na tešče žvekljal surovo prešano sončnično olje 20 minut in mislim, da teh težav sploh zaslutil nisem......to sem počel kakšna tri leta, potem sem pa prekinil po priporočilu drugih(moraš imeti pavzo!), ampak bo potrebno tole spet ponoviti. :palec:
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 3 weeks later...
Zanimalo me je, če jih najdeš še kje drugje kot v jogurtih.

xDDx Probiotike najdeš v dodatkih k prehrani, kjer je zbrana velika količina koristnih bakterij, takšnih kot so v jogurtu. Primerni so tudi za ljudi, ki ne smejo jesti mleka in mlečnih izdelkov saj ne vsebujejo drugih sestavin mleka.

Priporočajo pa jih za vse ki imajo kakršnekoli težave s prebavo.

 

Če vas kaj več zanima pošljite vprašanje na email.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 3 years later...

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...