Skoči na vsebino

Kaj bomo dons jedl


Recommended Posts

men je najboljša jota s kislim zeljem in prekajeno klobaso; za zgostitev pa uporabim poštokan/speštan kuhan krompir v kosih, Sam zdele vidim, da lah krompir nadomestim s poštokanim fižolom xDDx

You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.

»Grem naprej.

Kjer ni poti, ustvarim pot.

Usmerjam tok svojega življenja,

tako kot duša v meni hoče.«

*´¨)

¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)

(¸.•´ (¸.•´

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ko smo že pri **oti** kot pravi naša tamala joti lahko povemo še kaj o Matevžu x:px

 

Skuhamo krompir in fižol ločeno (fižol je dobro prej namočit, instant gospodinjci pa lahko odprejo konzervo) cca 1/2kg obeh. Zmešamo skupaj s paličnim mešalnikom.

Na maščobi prepražimo čebulo in dodamo ter zmešamo, lahko tudi česen. Jaz vmešam še malo kisle smetane in malce mleka (odmerim na uč) in zmešam kot a la pire krompir.

Matevža pri nas jemo z repo, drugje pa ponavadi s kislim zeljem. Ostali se mastijo še s pečenicami jaz pa ta del preskočim.

Za ljubitelje ocvirkov je to pravšnja jed, da se potresejo po vrhu. Kombiniramo še z ostalimi mesninami iz serije kolin.

Jas te mam tak rada

I am feeling very olympic today

Is time the only thing you are waiting for?

Ni nujno, da si nor, da pišeš tukaj - pomaga pa!

 

Old friends pass away, new friends appear. It is just like the days. An old day passes, a new day arrives. The important thing is to make it meaningful: a meaningful friend - or a meaningful day.

Dalai Lama

Majhne usluge prijateljstva so tisočkrat vrednejše kot bleščeča darila, s katerimi nas poniža nečimernost darovalca. (Goethe)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Guest Jeti
Ko smo že pri **oti** kot pravi naša tamala joti lahko povemo še kaj o Matevžu x:px

 

Skuhamo krompir in fižol ločeno (fižol je dobro prej namočit, instant gospodinjci pa lahko odprejo konzervo) cca 1/2kg obeh. Zmešamo skupaj s paličnim mešalnikom.

Na maščobi prepražimo čebulo in dodamo ter zmešamo, lahko tudi česen. Jaz vmešam še malo kisle smetane in malce mleka (odmerim na uč) in zmešam kot a la pire krompir.

Matevža pri nas jemo z repo, drugje pa ponavadi s kislim zeljem. Ostali se mastijo še s pečenicami jaz pa ta del preskočim.

Za ljubitelje ocvirkov je to pravšnja jed, da se potresejo po vrhu. Kombiniramo še z ostalimi mesninami iz serije kolin.

:wOOt: :onfire:

 

mmm ... njami ... sezono matevža s kislim zeljem ... btw, tud jst mam raj repo x:px , samo, repa še ni dosti skisana ... smo otvorili pred 14-timi dnevi ... v našem piskru tud "pol pol", kos masla, 2 žlici kisle smetane ... sem poskušala s česnom, pa zver nekaj godrnja :vragec: ... čez pa dve zvrhane žlice ocvirkov :yumy: ... aja ... zelje samo prevrem z lovorjem, brinovimi jagodami in poprom ... kumina je pa tako že notri ... letos skor mal preveč :xx!:

to bo zdaj na sporedu 1x na teden x:o)x

 

prejle sva pojedla pečenico s solato iz kislega zelja, izdatno zabeljenega s česnom in bučnim oljem :yumy:

krvavaice ... takšne simpatične, 10 cm-ske so tudi že v skrinji ... najbolje nama sedejo z mrzlim krompirjem v solati x^x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Danes bojo palačinke s home made kakijevo marmelado

 

Recept za kakijevo marmelado:

 

4 kg očiščenih kakijev (mešano kaki vanilija in navadni zelo zreli kakiji -- pri kaki vanilija odstraniš pecelj, olupek in koščice, pri navadnih pa samo pecelj in koščice)

2 sočni jabolki

1 stisnjena limona

olupek nešpricane limone, narezan na drobne koščke

1 kg sladkorja

4 želine

malo cimeta

 

12 kozarcev od 3,7 dl

 

Kakije in dve jabolki sem sesekljala s paličnim mešalnikom, dodala sok limone in koščke limonine lupine ter cimet, in spet zmešala z žlico. Potem sem dodala kg sladkorja in fajn premešala, potem se je pa vse skupaj mešalo na zelo majhnem ognju 15 minut, nato sem dodala 4 želine in se je še naprej mešalo na majhnem ognju cc. pol ure. Potem sem povečala ogenj da je čisto narahlo vrelo, še cc. 15 minut. Pred tem sem kozarce umila, obrisala do suhega in ogrela v pečici na 100°C, pripravila odejo in ko je bila marmelada pripravljena, sem jih napolnila, zaprla s pokrovčki in obrnila narobe (pokrovček navzdol) za cc. 5 minut. Potem sem jih zavila v odejo. Stalo naj bi vsaj dva do tri dni v kozarcu pred uporabo.

http://shrani.si/f/3O/NC/x6OwT9s/1/sun-love.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Lahko pa napraviš

 

Zavitek z jabolkom in kakiji

 

Na listnato testo najprej namažeš malo kisle smetane, enakomerno porazdeliš eno naribano jabolko, potreseš malo cimeta, en vanilin sladkor, rozine in še en do dva očiščena kakija, narezana na koščke... in zviješ. Pekač in zavitek malo namažeš s stopljenim maslom, in pečeš cc. pol ure na 200°C.

http://shrani.si/f/3O/NC/x6OwT9s/1/sun-love.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Danes bojo palačinke s home made kakijevo marmelado

 

Recept za kakijevo marmelado:

 

4 kg očiščenih kakijev (mešano kaki vanilija in navadni zelo zreli kakiji -- pri kaki vanilija odstraniš pecelj, olupek in koščice, pri navadnih pa samo pecelj in koščice)

2 sočni jabolki

1 stisnjena limona

olupek nešpricane limone, narezan na drobne koščke

1 kg sladkorja

4 želine

malo cimeta

 

12 kozarcev od 3,7 dl

 

Kakije in dve jabolki sem sesekljala s paličnim mešalnikom, dodala sok limone in koščke limonine lupine ter cimet, in spet zmešala z žlico. Potem sem dodala kg sladkorja in fajn premešala, potem se je pa vse skupaj mešalo na zelo majhnem ognju 15 minut, nato sem dodala 4 želine in se je še naprej mešalo na majhnem ognju cc. pol ure. Potem sem povečala ogenj da je čisto narahlo vrelo, še cc. 15 minut. Pred tem sem kozarce umila, obrisala do suhega in ogrela v pečici na 100°C, pripravila odejo in ko je bila marmelada pripravljena, sem jih napolnila, zaprla s pokrovčki in obrnila narobe (pokrovček navzdol) za cc. 5 minut. Potem sem jih zavila v odejo. Stalo naj bi vsaj dva do tri dni v kozarcu pred uporabo.

opa, opa x:px :wOOt:

tole bom pa preizkusila; dans letim prec na BTC tržnico po gajbico kakijev x^x (upam, da so še take cene kot pred 14 dnevi). Bom letos talala figovo in kakijevo marmeljad ob božiču xDDx

You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.

»Grem naprej.

Kjer ni poti, ustvarim pot.

Usmerjam tok svojega življenja,

tako kot duša v meni hoče.«

*´¨)

¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)

(¸.•´ (¸.•´

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

O njami Cookie, kakšni recepti za marmelade... Matr, zakaj nimam več časa za "home made" proizvode. Recimo, da bi v službi bila samo še polovičko x:Dx.

 

Ker si napisala, da se kaj marmelade napaca na kozarec, ko jo napolniš.... Sama sem vzela lijak, pa odrezala spodnji del. Torej plastičen, ne kakšnega kromiranega rezat x:px . In tako sem si naredila spodaj ravno prav veliko odprtino, da gre skozi marmelada, zgoraj pa imam zaščito za lažje "basanje" marmelade.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Nisem vsega brala, ke me že nekaj časa ni bilo v tej temi.

 

Povem samo, da sem hotela narediti tofu (Aliana dala recept), pa bom v naslednje, ko se mi mleko ne sesiri (grrrrrrrrrr).

Za makwawžovo večerjo pa je bil biftek. Tatarski. Mljask

Duhovno smo močnejši ko nas je več, saj smo samo tako lahko celota!
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

O njami Cookie, kakšni recepti za marmelade... Matr, zakaj nimam več časa za "home made" proizvode. Recimo, da bi v službi bila samo še polovičko x:Dx.

 

Ker si napisala, da se kaj marmelade napaca na kozarec, ko jo napolniš.... Sama sem vzela lijak, pa odrezala spodnji del. Torej plastičen, ne kakšnega kromiranega rezat x:px . In tako sem si naredila spodaj ravno prav veliko odprtino, da gre skozi marmelada, zgoraj pa imam zaščito za lažje "basanje" marmelade.

pa res x:Ix

zakaj se jaz tega nisem spomnila xrolleyesx x:o)x

ful dobra ideja :medal: :palec:

 

Stiri cebule pa pol kilograma medu.

aha, kašljamo :inocent:

zapozneli učinek zastonjskih krvavic :8):

aja, sej nisi pri meni večerjal x:Dx x:Dx

 

poskusi kombinacijo čebul. soka+med+uprašene gabezove korenine (količina: majhna žlička na eno čebulo)+cimet.

S tem zvarkom sem zdravila xsrcx ,preventivno sem še sama jedla, pa Pesjanka tudi. Ni ogaben okus (kot se bere)

zihrjezihr.press

 

**********

skuhala kakijevo marmeljad s kandirano pomarančo (modificiran recept od Ale), na/spekla prjatle in čoko-koko razpokančke.

Nekaj že potalala med "vd žlahto" in sodelavke.

You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.

»Grem naprej.

Kjer ni poti, ustvarim pot.

Usmerjam tok svojega življenja,

tako kot duša v meni hoče.«

*´¨)

¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)

(¸.•´ (¸.•´

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

pa res x:Ix

zakaj se jaz tega nisem spomnila xrolleyesx x:o)x

ful dobra ideja :medal: :palec:

 

Ni kaj, z veseljem delim ideje. Ko boš rezala, si prej malo zariši. Jz sem tako na hitro, pa odrezala malo na hojladri hojladra, deluje pa kljub temu. In že ogledujem v trgovinah kaki jabolka, vaniljeva in ona "spacana". Vaniljeva so večkje še prav trda. A morajo bit mehkejša najbrž? A zdaj pa še s kandirano pomarančo? Noro... Kje pa najdem ta recept?

 

 

poskusi kombinacijo čebul. soka+med+uprašene gabezove korenine (količina: majhna žlička na eno čebulo)+cimet.

S tem zvarkom sem zdravila xsrcx ,preventivno sem še sama jedla, pa Pesjanka tudi. Ni ogaben okus (kot se bere)

zihrjezihr.press

 

Nucam ravnokar "protikašljevo zdravilo". Kje dobim uprašene gabezove korenine? V lekarni rajtam ali kakšni zeliščni trgovini...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

skušam jesti manj kruha in našla nadomestek: stiropor x:Dx riževe vaflje al kaj so že

pa moram reči, da so ok za jesti. jem jih, ko me prime, da bi jedla kruh s kakšnim namazom. pa mi nekako kar ratuje, dejansko pojem dosti manj kruha x:)x

 

tak da, za zajtrk pokončala jabolko, za malico pa tri riževe vaflje z namazom.

za kosilo me čaka boranja x:o)x

... svet pripada tistim,

ki verjamejo v svoje sanje ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ni kaj, z veseljem delim ideje. Ko boš rezala, si prej malo zariši. Jz sem tako na hitro, pa odrezala malo na hojladri hojladra, deluje pa kljub temu. In že ogledujem v trgovinah kaki jabolka, vaniljeva in ona "spacana". Vaniljeva so večkje še prav trda. A morajo bit mehkejša najbrž? A zdaj pa še s kandirano pomarančo? Noro... Kje pa najdem ta recept?

 

 

 

 

Nucam ravnokar "protikašljevo zdravilo". Kje dobim uprašene gabezove korenine? V lekarni rajtam ali kakšni zeliščni trgovini...

x:o)x

jaz sem uporabila kar navadne kakije (ts oni zdrizasti), vanili kaki je za moj tošl predrag. Kakiji morajo biti ful zreli skor tolko, da poka lupinca (se pravi da so že skor pocasti). Proti koncu kuhanja sem dodala kandirano pomarančo v koščkih, mal premešala in to je to. KAndirano pomarančo dobiš pakirano (mensezid po 80g al 100g :inocent: ) v plastični posodici na oddelku za torteraj v Mečkatorju jaz sem kupila v Hoferju (ker glih prodajajo v tem času).

 

Če nimaš pljučnice, gabez ni muss. Sodelavka me jeseni zalaga s svežimi koreninami (plevel na vsaki namočeni/močvarasti njivi), jaz pa jih olupim, naseckam, posušim in po potrebi uporabim. Morda kje v lekarni ali zeliščarnici, ne vem :sori: Je pa to taka zel, ko se naj ne bi pretirano (oz z veliko pazljivostjo) oralno jemala (ledvice grejo hitro zugrunt), torej res zelo zelo malo (noževa konička npr oz manjši ščepec - nekako tako je kot s soljo).

 

Za kašelj je super tudi samo čebulni sok z medom (cimet sem dodala zato, da prekrijem čebulni okus soka, pa še razkuževalni učinek ima).

You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.

»Grem naprej.

Kjer ni poti, ustvarim pot.

Usmerjam tok svojega življenja,

tako kot duša v meni hoče.«

*´¨)

¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)

(¸.•´ (¸.•´

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:o)x

jaz sem uporabila kar navadne kakije (ts oni zdrizasti), vanili kaki je za moj tošl predrag. Kakiji morajo biti ful zreli skor tolko, da poka lupinca (se pravi da so že skor pocasti). Proti koncu kuhanja sem dodala kandirano pomarančo v koščkih, mal premešala in to je to. KAndirano pomarančo dobiš pakirano (mensezid po 80g al 100g :inocent: ) v plastični posodici na oddelku za torteraj v Mečkatorju jaz sem kupila v Hoferju (ker glih prodajajo v tem času).

 

Če nimaš pljučnice, gabez ni muss. Sodelavka me jeseni zalaga s svežimi koreninami (plevel na vsaki namočeni/močvarasti njivi), jaz pa jih olupim, naseckam, posušim in po potrebi uporabim. Morda kje v lekarni ali zeliščarnici, ne vem :sori: Je pa to taka zel, ko se naj ne bi pretirano (oz z veliko pazljivostjo) oralno jemala (ledvice grejo hitro zugrunt), torej res zelo zelo malo (noževa konička npr oz manjši ščepec - nekako tako je kot s soljo).

 

Za kašelj je super tudi samo čebulni sok z medom (cimet sem dodala zato, da prekrijem čebulni okus soka, pa še razkuževalni učinek ima).

 

Glih dons poslušal unga iz samostana v Pleterjah okol gabezovih pripravkov.

 

Prav, da je gabez sicer zlo učinkovit, ampak pirolizidin v njem je pa tolk hud gift za jetra, da odsvetuje clo daljšo uporabo mazila, kva šele kakšne obkladke za rane al pa bohnedej čaj. On tega ni omenu, ampak baje je pirolizidin dokazano tud rakotvoren.

 

:o|o:

Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

In že ogledujem v trgovinah kaki jabolka, vaniljeva in ona "spacana". Vaniljeva so večkje še prav trda. A morajo bit mehkejša najbrž?

 

x:o)x

jaz sem uporabila kar navadne kakije (ts oni zdrizasti), vanili kaki je za moj tošl predrag. Kakiji morajo biti ful zreli skor tolko, da poka lupinca (se pravi da so že skor pocasti). Proti koncu kuhanja sem dodala kandirano pomarančo v koščkih, mal premešala in to je to. KAndirano pomarančo dobiš pakirano (mensezid po 80g al 100g :inocent: ) v plastični posodici na oddelku za torteraj v Mečkatorju jaz sem kupila v Hoferju (ker glih prodajajo v tem času).

Kaki je fajn da je čimbolj mehek. Za marmelado je skoraj boljši navaden kaki kot pa kaki vanilija, manj dela je z njimi. Jst sm pač uporabila oba, ker sem imela oba na voljo, pa še gratis. Itak pa potem še s paličnim sesekljaš, da dobiš gosto maso. Lahko potem še dodaš kakšno drugo sadje v koščkih če imaš tako raje. Pač, malo se igraš... :)

 

Menda pa ne uspe dobro če delaš samo iz kaki vanilija. In pazit moraš da olupek ne "zviva".

http://shrani.si/f/3O/NC/x6OwT9s/1/sun-love.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:o)x

jaz sem uporabila kar navadne kakije (ts oni zdrizasti), vanili kaki je za moj tošl predrag. Kakiji morajo biti ful zreli skor tolko, da poka lupinca (se pravi da so že skor pocasti). Proti koncu kuhanja sem dodala kandirano pomarančo v koščkih, mal premešala in to je to. KAndirano pomarančo dobiš pakirano (mensezid po 80g al 100g :inocent: ) v plastični posodici na oddelku za torteraj v Mečkatorju jaz sem kupila v Hoferju (ker glih prodajajo v tem času).

 

Če nimaš pljučnice, gabez ni muss. Sodelavka me jeseni zalaga s svežimi koreninami (plevel na vsaki namočeni/močvarasti njivi), jaz pa jih olupim, naseckam, posušim in po potrebi uporabim. Morda kje v lekarni ali zeliščarnici, ne vem :sori: Je pa to taka zel, ko se naj ne bi pretirano (oz z veliko pazljivostjo) oralno jemala (ledvice grejo hitro zugrunt), torej res zelo zelo malo (noževa konička npr oz manjši ščepec - nekako tako je kot s soljo).

 

Za kašelj je super tudi samo čebulni sok z medom (cimet sem dodala zato, da prekrijem čebulni okus soka, pa še razkuževalni učinek ima).

 

Aha, ok, seveda bom pol tud jz kupila one zdrizaste. Pa hvala za idejo, kje so kandirane pomaranče, jutri že pogledam v Hoferju.

 

Ajaaaaaaaa gabez, točno. Saj ga je na kupe. Na prvi pogled kar nič ni lep, ko ga je tako veliko in raste kje v vlažnem zakotju. Ampak, kako lepe cvetove ima. Na orhideje me spominja. Sem že fotkala cvetove od blizu. Gabez je menda tudi škropivo za rastline, mam nekje knjižico o tem, sam se mi ne da zdaj iskat. No, če je tako na meji njegova uporaba, bom pa kar samo s čebulo shodla oz. bo moral sin. Hvala.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

men se ti zdiš en grozno nasilen človek. tko ko berem, kaj vse pokončaš x:o)x

:fiju: xnckrivx evo, danes imela za zajtrk pomarančo x:o)x

 

kosilo in večerjo bom kar združila, ker bom do kakih sedmih v službi. zelenjavna juhica me bo čakala, upam vsaj.

... svet pripada tistim,

ki verjamejo v svoje sanje ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Glih dons poslušal unga iz samostana v Pleterjah okol gabezovih pripravkov.

 

Prav, da je gabez sicer zlo učinkovit, ampak pirolizidin v njem je pa tolk hud gift za jetra, da odsvetuje clo daljšo uporabo mazila, kva šele kakšne obkladke za rane al pa bohnedej čaj. On tega ni omenu, ampak baje je pirolizidin dokazano tud rakotvoren.

 

:o|o:

no, sej sm rekla, da je pogojno oralno uporaben. A alantoina (celjenje/regeneracija) pa ni nihče omenjal? Ker največ ga vsebuje prav gabez x^x In ja, učinek uporabe mazila/obloge je hitro viden; po navadi že po 3 dneh (obloge) oz. 1 tednu (mazilo). Gabez v čaju ne uporabljam, nisem tudi nikjer zasledila, da je, razen korenin, pri gabezu sploh kej uporabnega. Uporabljam prah posušenih gabezovih korenin.

jaz gabez uporabljam že leta, res pa je, da se ga na sveže, odprte rane NE daje. Oralno pa zelo zelo malo. Sej je isto z večino zdr./strup. rastlin.

Sej tut sol ni oh in sploh, pa jo vsi uporabljamo. x;)x

You see beauty where you desire to see it. You see ugliness where your are afraid to see beauty.

»Grem naprej.

Kjer ni poti, ustvarim pot.

Usmerjam tok svojega življenja,

tako kot duša v meni hoče.«

*´¨)

¸.•´¸.•*´¨) ¸.•*¨)

(¸.•´ (¸.•´

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...