Skoči na vsebino

Regrat


shaya

Recommended Posts

  • Komentarji 75
  • Objavljeno
  • Zadnji komentar

Najbolj aktivni v tej temi

No če ne boste drugi pisali o regratu bom pa jst :vragec:

 

Nabiramo ali samo korenino (Radix Taraxaci), ali rastlino pred cvetenjem (Herba Taraxaci) ali same cvetne koške ob cvetenju (Flores Taraxaci). S časom in rastjo ter nahajališčem se zelo spreminja množina snovi, ki jih rastlina vsebuje. Wasicky je dognal, da vsebuje sveža, zgodaj izkopana korenina 17 do 20 % sladkorja. Korenina vsebuje precej mlečka, ki je emulzija beljakovin, smole, voskastega tarakserina in grenčine taraksina. Spomladi ima korenina največ grenčine, od avgusta pa do konca septembra največ inulina, oktobra pa je največ tarekserina in levulina. Pri regratu prav lepo vidimo, kako pomembno je, da posamezne rastlinske dele nabiramo ob pravem času, če hočemo, da bo zdravilnost kar najboljša. Korenino, cvetove in tudi vso rastlino sušimo vedno le v senci.

 

Zdravilne snovi in učinkovine; Vsa rastlina vsebuje holin, grenčino, škrob, ki pri dolgem ležanju preide v sadni sladkor, saponin, maščobo, neki encim, prav malo eteričnega olja, vosek, sluz, gumi, sladkorje, beljakovino in taraksin. Poleg že omenjenega inulina in tarakserina v korenini ima vsa rastlina še veliko kalijevih in drugih rudninskih snovi ter je zelo bogata vitamina C, prav posebno zgodaj spomladi v svežih listih.

 

V lekarniških knjigah so vpisane cvetača zel ( Herba Taraxaci), regratova korenuna z zeljo ( Radix Taraxaci cum Herba), ali sama regratova korenina ( Radix Taraxaci). Iz sledje pridobivajo regratov ekstrakt ( Extractum Taraxaci).

 

Predvsem ima zdravilno moč korenina, ki raztaplja, osvežuje, čisti, odpira, pospešuje potenje in krepi. Vpliv na celotno izločanje v telesu, posebno žolča, in odpravlja vse zastoje, kopičenja in zasluzevanja. Brez bolečin pospešuje izločanje seča in ker odstranjuje iz telesa vse strupene snovi, učinkuje korenine poživljajoče in krepilno ( tonično).

Zaradi nenavadnega bogastva zdravilnih in krepilnih snovi je regrat prav imenitna zdravilna rastlina, katere pomen je vse premalo cenjen, ker je rastlina tako množična, da jo zaničljivo imenujejo plevel. Če upoštevamo samo izboljšanjje celotne presnove in izreden vpliv na čiščenje krvi, že postaja jasno, kje vse ga je moč s pridom uporabiti,

tako pri protinu, revmatizmu, kožnih ekcemih, lišajih, akutnih oteklinah, čirih, krvnih boleznih, tolščavosti, starostnih pojavih, neješčostni, lenem črevesju, motnjah delovanju jeter in žolčnika kakor tudi pri prsni in trebušni vodenici. Zelo priporočljiv je regrat pri sladkorni bolezni.

 

Najbolj unčinkovit in najboj zdravilen je sveže stisnjen sok, ki ga je treba jemati 2 do 3 žlice na dan vsaj 3 do 4 tedne. Zelo priporočljiva je

tudi uporaba svežih mladih listov v solati.

 

Za čajni preliv ( posebno pozimi) uporabljajo posušene liste, cvetove in posušene, drobno narezane korenine v mešanici, 1 do 2 čajni žlički za skodelico čaja v prelivu, na dan 2 do 3 skodelice; piti ga je treba po požirkih. Če dodamo mlačnemu čaju medu namesto sladkorja, se bo zdravilni učinek še povečal.

 

Priprava: Liste uporabljamo v pomladanskih solatnih mešanicah divjih rastlin (navadna zvezdica, navadni rman, plešec, čemaž, jeglič...) z izbranimi solatnimi prelivi. Okusna je tudi solata iz kuhanih listov, ki jih hladne prelijemo z različnimi prelivi, v katerih ne smeta manjkati česen ali čebula. Uporabimo tudi starejše liste, ki so bolj grenki. Grenkobo nekoliko odpravimo s kuhanjem v vodah ali, še boljše, če jih pustimo čez noč namočene v vodi. Ponekod regratove liste celo kisajo kot kislo zelje, mlade rozete pa vlagajo v desetodstotno solnico in tako shranijo za zimo.

 

Kuhano koreniko lahko jemo s soljo, maslom, limoninim sokom ali jogurtom ali jo dodamo solatam. Praženo suho koreniko zmeljemo in dobimo kavni nadomestek.

 

Popke vložimo v kis podobno kot kapre, iz cvetov pripravimo okusen čaj pa tudi vino. V Angliji poznajo tudi regratovo pivo, v ta namen uporabijo kar vso rastlino.

 

Regratovi popki v kisu

 

za pol kilograma popkov: pol litra marinade iz enakih kolicin kisa za vlaganje in vode, žlice soli, žlice sladkorja, ščepca celih popravih zrn in nekaj lovorovih listov

 

Kis in vodo z začimbami zavremo. Očiščene popke naložimo v suho posodo, prelijemo s še vročo marinado in zavremo. Na šibkem ognju kuhamo 5 do 10min., nato popke pazljivo naložimo v majhne kozarce, prelijemo z marinado in še vroče zapremo. Tako pripravljene kapre uporabljamo kot dodatek solatam ali kot samostojno pikantno prilogo za posebne priložnosti.

 

 

 

Zelen regrat

 

Naglo ga v slani vodi skuhamo, odcedimo in polijemo še z mrzlo vodo, potem ga potresemo s poprom, zabelimo z oljem in jesihom, pridenemo zraven krompir in ponudimo k pecenki.

 

 

 

Regratovo vino

 

5l vode, liter rahlo stisnjenih regratovih cvetov, 1,1kg sladkorja, 2 pomaranči, 1 dag kvasa

 

Cvetove potrgamo s pecljev in po možnosti odstranimo še zeleno cašo, kajti tako bo vino boljšega okusa. Damo jih v steklen kozarec ter prelijemo z 2l vrele vode. Pustimo stati tri dni, potem tekočino precedimo v primerno veliko vrelno steklenico. V 3l segrete vode raztopimo sladkor in ga prilijemo v steklenico skupaj s sokom obeh pomaranč. Ko je tekočina mlačna, dodamo aktivirani kvas. Namestimo vrelno cev in pustimo na toplem tri tedne oz. dokler ni venje končano. Potem vino pretočimo v steklenice, zamašimo ter pustimo stati v kleti vsaj pol leta; regratovo vino sodi med tiste vrste, ki se z ležanjem izboljšajo.

 

Ocvrte regratove rozete

 

Očišcene in osušene mlade rozete pomakamo v testo za cvrtje, zlato ocvremo, osušimo na papirnati brisaci in postrežemo kot predjed. Rozete lahko tudi prevremo, povaljamo v moki in ocvremo x:px

 

 

Še sama sem presenečena nad člankom. Jutri bom poskusila še kakšen zgornji recept iz regrata. Mljask x:px

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Guest sstane

:eek: :eek: :eek: :o|o: :xx!: EU prepovedala nabiranje regrata

 

 

Opozorilo nabiralcem in uživalcem regrata – evropska komisija z današnjim dnem prepovedala nabiranje med Slovenci zelo priljubljenega regrata

 

Generalna direkcija evropske komisije za kmetijstvo je z uredbo prepovedala nabiranje regrata. Regrat naj bi po mnenju pristojnih kmetijskih strokovnjakov zaradi intenzivnega nabiranja v pomladanskem času postal močno ogrožena rastlinska vrsta.

 

Regrat bodo državljani Unije odslej lahko kupovali samo pri trgovcih z uradnim dovoljenjem za nabiranje regrata, ki jih bodo izdajala pristojna obrtna združenja v državah članicah.

 

Kazni za ilegalno nabiranje regrata bodo visoke – 100 evrov in odvzem nabranega.

 

Uredba zadeva vse države članice in začne veljati 1. aprila 2005.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Guest sstane
<{POST_SNAPBACK}>boah

bom koj drug teden pogledala, ce je seme v prodaji.

Bomo pa nekaj semena pometali po dezeli, kjer je cisti zrak  x;)x 

potem mislim, da je vsekakor dobrodoslo, da si ga vsak naseje v vrtu

x:)x

Če bi se to dalo, bi regrat postal navadna rukola x:Dx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

<{POST_SNAPBACK}>:eek:  :eek:  :eek:  :o|o:  :xx!: EU prepovedala nabiranje regrata

 

Opozorilo nabiralcem in uživalcem regrata – evropska komisija z današnjim dnem prepovedala nabiranje med Slovenci zelo priljubljenega regrata

....

 

Uredba zadeva vse države članice in začne veljati 1. aprila 2005.

x:o)x

ポローナ

 

 

Pikapolonica (my blog)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Guest sstane
<{POST_SNAPBACK}>recept?... ja, saj ga je shaya napisala, jaz sem ga samo iskala nekaj dni prej...

Pa res, oprostita obe :sori:

 

Regratovo vino

 

5l vode, liter rahlo stisnjenih regratovih cvetov, 1,1kg sladkorja, 2 pomaranči, 1 dag kvasa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

No me veseli, da ste se malo "ogreli" za to temo. Kot piše v članku, so vsi deli rastline užitni (čeprav jaz osebno stebla od cvetov ne bom jedla).

 

Zdej se mi pa mudi, grem regrat nabirat v svoj kraj kjer je luft bolj svež.

 

:fiju:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

<{POST_SNAPBACK}>kaj tacga pa jaz takoj vidim x:)x

:palec:

Vem, ker si 'narocena' na forum Zdravje, najbrz..

Jaz pa imam po vec dni odprto osrednjo stran foruma in nove objave sam osvezujem in ker sem 'skoz gor', se obravnava, da sem ze vse videla in potem niso vec nove in jih ne opazim, ker so na 5. strani 'novih objav'... al kaj takega....

Tako da - ni sans, da vse opazim.. se jaz ne... xDDx x;)x

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...