Skoči na vsebino

Alpinizem in športno plezanje


Nordika

Recommended Posts

Mel bi par "začetniških" vprašanj glede plezanja:

- a obstaja kje kakšen začetniški tečaj zdej čez poletje? Če ne - a so možne kakšne individualne ure?

- kje v Lj. ali okolici so kaka plezališča primerna za začetnike?

- a se ta šport lahko dela solo (sploh kar se varovanja tiče)? Rad bi npr. parkrat na teden popoldan kam skoču mal odplezat, pa ne želim, da bi blo to odvisno od dogovarjanja, pregovarjanja, usklajevanja terminov ipd...

 

Hvala za info in LP!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • Komentarji 158
  • Objavljeno
  • Zadnji komentar

Najbolj aktivni v tej temi

- poleti bolj ne kot ja, vsaj jaz ne vem, da bi poleti kaj obstajalo

- okoli Ljubljane imaš Turnc pri Šmarni Gori, ki pa je že precej "zlizan" in ni preveč prijeten za plezanje, blizu Ljubljane so še Iški vintgar, Kamnitnik (Škofja Loka), Križevska vas (pri Dolu), Preddvor,...

- sicer se da samovarovati, ampak je to baje kar komplicirano, še posebej za začetnika. takšne plezalce v plezališčih zelo zelo redko srečaš, športno plezanje je "družaben" šport, kjer vedno potrebuješ vsaj nekoga (tudi zaradi varnosti), kar je nekoliko zoprno na začetku, ko še ne poznaš veliko plezalcev, ampak kasneje se pa potem vedno najde kdo, ki ga lahko "ponucaš" :)

--==[ x X x ]==--

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Jaz mislim, da je najbolje, da se vpišeš v kakšen tečaj - poglej po internetu - tam ponavadi spoznaš ljudi, ki si isto želijo samo plezat in še enkrat plezat, torej si tudi dopoldne vzamejo čas in grejo, tako da za družbo sploh ni prolem :palec: x;)x
Support bacteria, they're the only culture some people have!
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Mel bi par "začetniških" vprašanj glede plezanja:

- a obstaja kje kakšen začetniški tečaj zdej čez poletje? Če ne - a so možne kakšne individualne ure?

- kje v Lj. ali okolici so kaka plezališča primerna za začetnike?

- a se ta šport lahko dela solo (sploh kar se varovanja tiče)? Rad bi npr. parkrat na teden popoldan kam skoču mal odplezat, pa ne želim, da bi blo to odvisno od dogovarjanja, pregovarjanja, usklajevanja terminov ipd...

 

Hvala za info in LP!

 

Hola Dayo

 

Ta šport se ne dela solo /sploh kar se varovanja tiče/. Svetujem ti, da se včlaniš v najbližji AO in se udeležuješ "ferajnov". Tam boš spoznal dost izkušenih frikov, s katerimi boš lahko soplezaril /tud oni rabjo soplezalce/ in cel kup uporabnih informacij. Tud o plezališčih.

 

Mej se fest.

xsrcx

Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ta šport se ne dela solo /sploh kar se varovanja tiče/.

Ni res, da se ne pleza solo, obstajajo načini in pripomočki za samovarovanje:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Solo_plezanje

http://www.wrenindustries.com/soloaid_home.html

http://www.wrenindustries.com/silentpart.html

 

je pa res, da moraš o samovarovanju kar nekaj vedet in ni primerno za začetnike

--==[ x X x ]==--

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

je pa res, da moraš o samovarovanju kar nekaj vedet in ni primerno za začetnike

 

Pa to.

 

Jasn da lahko soliraš, je pa to, sploh za začetnika /ma, za vse/, kva naj rečem, nespametno fest.

xsrcx

Čutim, da čutiš, da čutim, kar čutiš
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Obeta se mi nova stena xDDx in zgleda, da bo to kar The Stena x:px xcivx (mamiiii :horro-cb: )

A ti je ratalo?

 

 

 

Mi smo se tud šli malo po šihtu obešat.

Mater kok sm :xx!: po tem metalcampu :o|o: Crkovala na štirkicah :( Ampak so bile menda teeežke. Pa ... sej pravzaprav to niti ni tok važn no ... uživam v glavnem še vedno! x:)x

Drugač pa že varujem-dejansko postajam uporabna; pa neumnosti ala kako se že v 8 navežem tud ne sprašujem več x:Dx x:Dx

Opremo si še kar sposojam :inocent:

Modrice po kolenih tud pridno nabiram :o|o: x:Dx

Kondicijo bo pa tud treba začet!!

.

.

.

to je to.

Za vikend je pa plan za 2 al pa 3 dni v hribe it

xcrossfingx da bo dobro vreme

... Say what you mean

And mean what you say ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

V soboto gremo, samo si moram še vodjo naveze najt :sori: Sem bila nekak zmotno prepričana, da se bo kar sam od sebe našel :8): x:Dx Pa sem zdej še vedno brez . . . not good x:o)x

Vreme za vikend, bo načeloma lepo, samo popoldne se pazi neviht v hribih :palec:

Support bacteria, they're the only culture some people have!
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

V soboto gremo, samo si moram še vodjo naveze najt :sori: Sem bila nekak zmotno prepričana, da se bo kar sam od sebe našel :8): x:Dx Pa sem zdej še vedno brez . . . not good x:o)x

Vreme za vikend, bo načeloma lepo, samo popoldne se pazi neviht v hribih :palec:

 

no, bom pa še js mal teb o plezanji. do zdej so bli skoraj vsi plezalci/alpinisti, ki sem jih spoznal kadilci. in tut v hribih sem to že vidu. tako visijo na klinu medtem, ko majo kolega v varovanju in mečejo tiste čike tam naokol. sicer je to čist subjektivno, ampak čiki na dvapesto so pa res neprijeten prizor. pa mislim, da so ti ljudje z dušo pri stvari, ampak da ne more držat tistega čika stran od ust dokler je v hribih, mi pa tut ne gre v glavo. evo, to mi ni jasn... x:Dx al je to sam pr nas oz. moje naključne izkušnje. x:o)x

 

xrainbowx

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ne vem, če sem jst ta prav naslov za tole :o|o: . Jst namreč ne kadim. in težko komentiram, ker tud noben, ki je plezal z mano ni kadil. Bi mu pa zihr rekla, da ugasne čik, ker me že na splošno motijo, v steni pa bi mi znalo še posebej najedat :vragec:
Support bacteria, they're the only culture some people have!
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

- poleti bolj ne kot ja, vsaj jaz ne vem, da bi poleti kaj obstajalo

- okoli Ljubljane imaš Turnc pri Šmarni Gori, ki pa je že precej "zlizan" in ni preveč prijeten za plezanje, blizu Ljubljane so še Iški vintgar, Kamnitnik (Škofja Loka), Križevska vas (pri Dolu), Preddvor,...

- sicer se da samovarovati, ampak je to baje kar komplicirano, še posebej za začetnika. takšne plezalce v plezališčih zelo zelo redko srečaš, športno plezanje je "družaben" šport, kjer vedno potrebuješ vsaj nekoga (tudi zaradi varnosti), kar je nekoliko zoprno na začetku, ko še ne poznaš veliko plezalcev, ampak kasneje se pa potem vedno najde kdo, ki ga lahko "ponucaš" :)

 

Ej Weezard, kdaj se začne šola ŠP? A vedno spomladi? al kako, nisem na strani nič najdala - pa če traja samo 2 meseca, sem začela razmišljat, da bi šla mal izpopolnit svoje plezalne sposobnosti - ostalo itak znam x^x x:Dx

Support bacteria, they're the only culture some people have!
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 2 weeks later...
Uf! Kle gor pa še mene mika da bi splezala! :2src: x:px

Niti ne govori! Mam jezik dobesedno do kolen! x:px

Samo res ...respect za folk, ki je fizično tok pripravljen, ima tako znanje in samodisciplino!

Pa ne samo alpinisti, plezalci ... poznam tudi par bejb, nekatere tudi že lep čas mamice, ki se ukvarjajo z gorskim tekom, kolesarstvom ... in jim niti do kolen ne sežem.

Res mi je specjalno, da ima folk toliko kondicije, da lahko s sabo dela (skoraj) kar hoče! :palec:

... Say what you mean

And mean what you say ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Niti ne govori! Mam jezik dobesedno do kolen! x:px

Samo res ...respect za folk, ki je fizično tok pripravljen, ima tako znanje in samodisciplino!

Pa ne samo alpinisti, plezalci ... poznam tudi par bejb, nekatere tudi že lep čas mamice, ki se ukvarjajo z gorskim tekom, kolesarstvom ... in jim niti do kolen ne sežem.

Res mi je specjalno, da ima folk toliko kondicije, da lahko s sabo dela (skoraj) kar hoče! :palec:

x:Dx

 

Te popolnoma razumem kaj misliš. Glede na to da sm jst že od malega morala splezat na vsako skalo, mama pa samo bleda bla spodaj in zjala "Pridi dol!", jst pa navzgor... x:Dx pa potem kasneje sem še vedno rada skakala po skalah in plezala po soteskah... samo je pa res da če nimaš dovolj dobre fizične kondicije, kar hitro omagaš, mišice ne držijo več in tvegaš padec. In pozornost popusti.

 

Meni se zdi ta stena tko kr lahek plen, na prvi pogled, imaš place za se primit, ni una gladka stena... samo vem da ko bi bila v njej, bi čisto drugače razmišljala.

http://shrani.si/f/3O/NC/x6OwT9s/1/sun-love.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

x:Dx

Meni se zdi ta stena tko kr lahek plen, na prvi pogled, imaš place za se primit, ni una gladka stena... samo vem da ko bi bila v njej, bi čisto drugače razmišljala.

Veš kolikokrat se jaz tako zafrknem - gledaš stenco od spodaj, vidiš neke grife, si po možnosti še ves pameten :xx!: potem, ko lezeš gor pa kar nikjer nič za prijeti...

Al pa stenca, ki se mi je od spodaj zdela "no way, tu gor pa že ne bom zlezla" in potem ugotoviš, da sploh ni neke panike, kar nekje odkriješ nekaj za prste stlačit, pa ravno na pravem mestu stopke ...

 

Sicer pa si predstavljam, da ima folk, ki je že dalj časa v temu, že bolj izostren filing x;)x

 

 

Drugače pa tole z linka:

ocena 9/9+

Vmes 30 let neosvojena

sedaj ovojena od prve bejbe

 

... ima da te zvije! x:Dx

... Say what you mean

And mean what you say ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ja itak, te štekam...

 

Samo tko je... če si privezan na vrv, imaš še šanso se dol spustit pa predat zmago steni... pa naslednjič znova poskusit, če te še vedno mika...

 

 

Jst z vrvjo nisem nikoli probala, čeprav so bile to moje dolgoletne sanje... vedno je kaj drugega prevagalo.

Brez vrvi sm pa dosti plezala, in tam nimaš umika ko se znajdeš v krizni situaciji... edina pot je samo naprej, pa najdi pot kakor veš in znaš... glede na to da me bereš zdaj tukaj, veš da sem pot dosedaj vedno našla... Samo nisem plezala po nekih ekstremnih višinah... težavnost je bila pa ravno tako.

 

Najbolj mi je bilo všeč ker ti istočasno deluje telo, instinkt, razum... mislim, deluješ kot celota, pa še ful elastičen postaneš, in dobiš reflekse od mačke...

http://shrani.si/f/3O/NC/x6OwT9s/1/sun-love.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Drugače pa tole z linka:

ocena 9/9+

Vmes 30 let neosvojena

sedaj ovojena od prve bejbe

 

... ima da te zvije! x:Dx

Ta ocena je enakovredna 7c+ v francoskem sistemu ocenjevanja (kot ga uporabljamo pri športnem plezanju). Je pa to res ekstremno, sploh da take smeri plezaš v gori (no vsaj zame).

--==[ x X x ]==--

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ta ocena je enakovredna 7c+ v francoskem sistemu ocenjevanja (kot ga uporabljamo pri športnem plezanju). Je pa to res ekstremno, sploh da take smeri plezaš v gori (no vsaj zame).

Mhm, vem, da je razlika med ocenami športnega plezanja&tega v gorah. Je pa seveda tudi drugače velika razlika...

Kakorkoli, mene včasih prav tak občutek prime, da bi se pred kakšnim takim folkom kar priklonit mogla! x:Dx

... Say what you mean

And mean what you say ...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • 2 weeks later...
(popravljeno)

No, kaj vse zraste na tem forumu...ga pa že res dolg nisem povohal...

 

Ful plezalk klele, pa le mal plezalcov. Perspektivno to :P (ne res, kaj je s tem? fantki a se bojite da punce več preplezajo?)

 

En mejčk nasvetk pa le mam, pa upam da bo kej koristu: za plezat človek NE rab hodt v fitnes - res! :P

 

vse potrebne vaje: vzgibi (najbolš na podboju da trenirajo še prsti in z dvignejnimi nogami da dela še trebuh),

pol še kšna skleca pade, trebušnjaki pa hrbtnjaki (če se jim sploh tko reče, upam da veste kaj mislm)

zanimivo zoprna vaja je statično visenje pri rokah v pravem kotu z dvignjenimi nogami

 

potem se pa s ponovitvami regulira cilj treninga: manj serij z več ponovitev za moč, več serij z manj ponovitvami za vzdržljivost

 

pa še tolažba za lenobe: dokler se ne pogovarjamo o smereh z ocenami višjimi od 7a so vsi neplezalni treningi neobvezni, lahko pomagajo,

nikakor pa ne predstavljajo več kot 20% treningov

 

 

uf, uf, sej res: nekdo je vmes omenjal frenda, ki pleza (skoraj) vsak dan: mam tut en mejčkn nasvetk: nej naredi 1 tedn pavze za regeneracijo...bo pol čudežno bolš plezu - res!

se mi je že zgodil, da sem se pretreniral: 3x na tedn po 2h, pa sm bil v nekej mesecih slabši kot na začetku (najboljše zdravilo - lenoba :P)

 

 

dobil sem tut občutek, da vas nekaj težko najde partnerje za plezarijo...najbolš da napišemo želje pa ideje na forum, pa ni vrag da se ne zmenmo...

(isto velja za začetnike k bi želel probat - najbolš da se enkrat prključte par plezalcem, pa probate predn se vpišete v razna društva...najlažje je tko ocent kaj komu paše)

okej, ne vem sicer za ostale, ampak zadnje leto sm večinoma plezu s frendi, ki vsi lezejo opazno lažje smeri od mene - morm rečt, da me popolnoma nič ne moti, bomo pač lezli 4b, 5a itd.

in vrjamem, da bi podobno držal za večino skuliranih plezalcev (kar pa mislm da smo...skulirani...upam vsaj)

 

 

skorej bi pozabu letne čase: polet bunclove skale, pozim osp, mišja pa črn kal, spomlad pa jesen pa vse ostalo (pozim sm pozabu ledno plezanje, nekak ne paše v moj area of experties)

 

tolk za dons :P pa drugič naprej

 

aja, še en fenomen: 90% članov mojga AO kadi... men je blo tut čudn

 

edit: sm vedu da bom neki pozabu: pod zimska plezališča pade še Limski kanal - zelo priporočam smeri od 5a do 6c (ena fake 7a) pa vse samo za prstke obliznt pa zavriskat :)

Popravljeno -> chameleon
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...