Skoči na vsebino

Svobodna volja - življenje in zdravje po lastni izbiri


E.C.

Recommended Posts

vidu x:Dx

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

  • Komentarji 57
  • Objavljeno
  • Zadnji komentar

Najbolj aktivni v tej temi

se spomnem ja...

 

spooky x:)x

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Živjo vsi :)

 

Napisal sem članek o svobodni volji na podlagi znanstvenih dognanj v nevrobiologiji, kvantni mehaniki itd...

 

Iz uvoda:

 

"Nedvomno je pojem svobodne volje ena izmed najbolj žgočih tem modernega časa in še vedno ostaja odprto vprašanje.

Na tej strani lahko preberete nekatere argumente in določene znanstvene dokaze (in tudi citate iz Vedske literature), ki govore v prid dejstvu, da ljudje vendarle imamo svobodo izbire. Svobodna volja v tem kontekstu pomeni doživljati sebe druge in svet tako (in seveda tudi ravnati v skaldu s tem), kot to sami izberemo.

 

Poglejmo najprej nekatere argumente oseb, ki iz kakršnega koli razloga zanikajo obstoj svoje svobodne volje. Do vseh teh pogledov se bom v nadaljevanju opredelil in vam predstavil tudi nekatere znanstvene dokaze, ki govorijo v prid naši svobodi izbire."

Besedilo je malce daljše, zato objavljam tle le uvod in link do celotnega izdelka.

Vljudno vas vabim, da si celoten članek preberete (lahko ga tudi natisnete in preberete offline)

na Theta Healer Portalu, tukaj >>

Svobodna volja - življenje in zdravje po lastni izbiri >>

 

LP

e.

:)

 

Theta Healer Portalu, tukaj >>

 

 

Ta članek bi se dal zelo lepo komentirati /gre za različne subjektivne aspekte glede znanosti in lastnega razumevanja/ , -v bistvu škoda , da ga nisi v celoti prenesel sem gor...

 

xegox :palec:

Moja spletna stran

http://www.teate-reiki.com/

Moji knjigi

 

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

od nekdaj vrjamem v svobodno voljo, vendar je ta (vsaj po mojem mnenju) že obdana z naprej določenim možnostmi. Npr. rečem si, da bi rad postal pilot! Se grem šolat, opravim prakso in postanem pilot in si rečem: če sm postal pilot, potem sem zmožen vsega! (žal pa nevem, da je bil poklic pilota ena od možnosti poklicev, ki mi je bila izbrana vnaprej)... ali pa še en primer (izmišljen seveda): Noro si želim na Havaje in hočem in hočem it tja... in ker ima človek svobodno voljo (in s tem preddispozicijo, da si uresniči svoje želje) mi končno le uspe priti na te sanjske otoke. Tam pa zbolim in spoznam nekega vrača, ki me pozdravi, za kar sm mu neizmerno hvaležen. Tud sam se navdušim nad njegovim načinom zdravljenja in se začnem pri njem učiti... torej: hotel sem iti samo na Havaje na dopust, nisem želel zboleti in se nato učiti šamanskega zdravljenja! "Moja svobodna izbira" me je dejansko pripeljala na Havaje, kjer sem našel moje življensko poslanstvo (kar pa nism hotel)... nekako je bilo že prej določeno, da bom zbolu in spoznal šamana... torej se svobodno odločam, katero pot bom hodil, katere odločitve bom sprejemal, ampak vse znotraj okvirov.... pa tud če si rečem, da bi rad postal novi superman in mi uspe pridobiti zelo frajerske sposobnosti, je to samo znotraj okvirja možnosti (res, da nenavadnega okvirja, ampak jebiga x:Dx )

 

.

 

Namaar, Very nice.

 

Okolje ima vsekakor vpliv na nas, v to niti pod razno ni dvoma.

Je pa res, da bi lahko recimo v tvojem scenariju spremenil svoj odnos do bolezni (jo recimo videl

kot neko banalno okužbo s hrano - kar se popotnikom v tujini pogostokrat dogaja) in ne šel k vraču.

 

Ali pa bi šel k vraču, da te pozdravi in potem zopet izbral, da se od njega ne učiš.

 

Ali pa bil toliko pri sebi, zavesten svojih odločitev, da bi prepoznal, da si se sam odločil za to kao od zunaj

določeno poslanstvo in se vrnl k vraču čez 10 let ali pa nikoli.

 

Ali pa bi lahko uvidel, da je življenje niz sekvenc, intimnih odločitev (povečini nezavednih, na žalost)

ne pa neko kontuinirano neosebno predajanje vetrovom, ki naj bi odločali o našem "poslanstvu".

 

Moje mnenje je, da nihče izven nas samih, še najmanj pa tisti Bog, the big boss, ne odloča o našem poslanstvu.

Ker če bi bilo temu tako, je potem res možno, da vsedobri bog predpisuje poslanstvo bolezni in pomanjkanja

90% ljudem na tem svetu?

Hmm. Kakor koli to obračam, nekak ne stoji pokonci, sorry. Sami smo odgovorni za našo zmedo in odsotnost le te.

Moje, subjektivno, mnenje, seveda.

 

 

 

Moja poanta (v članku in tudi na splošno) je, da imamo svobodo izbire, v smislu notranjih odločitev oz.

odnosa do okolja in njega vplivov. Sej o tem na dolgo in na široko pišem v članku.

Moja poanta je tudi, da nismo absolutno svobodni, očitno ne, a ne, če ne bi pa bili verjetno vsi popolnoma

srečni, recimo.

 

Se pravi, da, se strinjam s teboj, naša svoboda izbire ni absolutna, je pa (lahko) dovolj širokopotezna,

da povsem spremenimo svoj praviloma beden skupek zmešnjav in medlih odločitev, ki mu potem rečemo

'moje življenje'.

 

Vsak po svoje.

 

 

Bi pa vseeno kar vztrajal pri temu, da če se nekdo odloči za nekaj (ne postati supermen, bodimo vendarle realni),

in si zada ta svoj cilj za najpomembnejšo stvar v življenju, vanjo vlaga energijo, pozornost, svojo kreativnost,

voljo - potem enostavno ni možnosti za neuspeh.

 

Tako je moje mnenje.

:)

 

LP

E.

Thetahealing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ta članek bi se dal zelo lepo komentirati /gre za različne subjektivne aspekte glede znanosti in lastnega razumevanja/ , -v bistvu škoda , da ga nisi v celoti prenesel sem gor...

 

xegox :palec:

 

Matjaž, tnx za komentar. Članek je, po moje, predolg in kdor ga želi prebrati, ga lahko na Theta Healing Portalu. Možno ga je celo natisniti...

 

Ja, v bistvu je članek subjektivna ocena določenih vidikov znanosti in seveda lastnih izkušenj (brez subjektivnosti vendarle ne gre).

 

Je pa zaimivo, da se recimo ti vidiki znanosti (in njih subjektivne ocene) pojavljajo šele v zadnjih letih. Če samo pogledava recimo Freuda in njegove začetniške poskuse razlage človeške psihe, smo vsi ujeti v nezavedno in vnaprej determinirani.

 

Novejše veje psihologije temu seveda povsem nasprotujejo.

 

No, da ne napletem preveč in zajadram off topic, moja poanta pri tem članku je bila v bistvu povsem pragmatična. Je pa zanimivo, kako se tudi zdrava kmečka pamet v tem primeru sklada z nevrobiologijo.

:)

 

 

LP

E.

 

Theta healing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

no, sj na to sem tudi sam mislil/meril. (še vseeno pa bi dodal na tole... si rekel, da bog (big boss x:Dx ) ne odloča o našem poslanstvu... jaz tud menim, da ne. Menim, da smo si ga sami izbral zato ker ---> we have already made our choice (oz. poslanstvo) but do we know why? - problem naše omejenosti... )

x:)x

 

Ja, s tem se strinjam.

 

Precej bi se dalo o tem napisati, tudi o big bossu, vendar se potem iz vsaj relativne objektivnosti, ki jo (lahko) nudi znanost, preselimo v povsem subjektivne vode osebnega odnosa do Boga, kjer je, po mojem mnenju, zelo težko vzpostaviti neko razumevanje.

 

Tnx 4 your time.

:)

 

LP

e.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Malce sem preletel članek. lepo napisano in nudi lepo urejeno informacijo.

Naj dodam komentar na sledeče:

Ampak karma kot nekaj tretjega in neosebnega sploh ne obstaja! Karma (povsem napačno prevedeno kot usoda) je le opis zakona akcije – reakcije. Prav ta isti zakon je iz materialnega vidika lepo utemeljil Isaac Newton.

Karma je pogruntavščina vzhoda, saj na zahodu za isto stvar uporabljamo drugačno besedno zvezi: ŽEL BOŠ TO, KAR SI SEJAL.

Kaj to v praksi pomeni?

Tvoja osebna odgovornost je omejena na tvoje lastno življenje. Odgovarjaš za napake, katere sam storiš in ne, katere je storil nek XY. Vse, kar se ti dogaja, je posledica komunikacije med tabo in svetom okoli tebe. krivica se ti zgodi zaradi okoliščin, ne pa zaradi tvoje lastne krivde nekje v preteklosti. Če ti komu storiš krivico, sam nosiš za njo odgovornost in nimaš pravice do izgovarjanja na nekoga drugega. Karma je mehanizem linearnega determinističnega sveta, znotraj katerega deluje človekov razum. Dokler nisi gospodar lastnih pogojev bivanja, si suženj okoliščin. Biti suženj pa je podobno biti na jadrnici sredi viharja brez krmila. Osebnostni razvoj služi temu, da se izvijemo iz sistema odvisnosti od zunanjih okoliščin.

BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Malce sem preletel članek. lepo napisano in nudi lepo urejeno informacijo.

 

Thank you.

:)

 

 

Naj dodam komentar na sledeče:

 

Karma je pogruntavščina vzhoda, saj na zahodu za isto stvar uporabljamo drugačno besedno zvezi: ŽEL BOŠ TO, KAR SI SEJAL.

Kaj to v praksi pomeni?

Tvoja osebna odgovornost je omejena na tvoje lastno življenje. Odgovarjaš za napake, katere sam storiš in ne, katere je storil nek XY. Vse, kar se ti dogaja, je posledica komunikacije med tabo in svetom okoli tebe. krivica se ti zgodi zaradi okoliščin, ne pa zaradi tvoje lastne krivde nekje v preteklosti. Če ti komu storiš krivico, sam nosiš za njo odgovornost in nimaš pravice do izgovarjanja na nekoga drugega. Karma je mehanizem linearnega determinističnega sveta, znotraj katerega deluje človekov razum. Dokler nisi gospodar lastnih pogojev bivanja, si suženj okoliščin. Biti suženj pa je podobno biti na jadrnici sredi viharja brez krmila.

 

Ja, sami smo odgovorni zase in ne za druge, da. Se strinjam s tem.

Vendar to ne pomeni, da pa je sedaj kar priporočljivo druge brcat v glavo al kaj podobnega. Namreč, subjektivni občutki, ki jih imamo ob ali po naših dejanjih, so seme naše lastne prihodnosti.

Po mojem mnenju.

 

 

Osebnostni razvoj služi temu, da se izvijemo iz sistema odvisnosti od zunanjih okoliščin.

 

Very well said.

 

Sam bi temu dodal morda to, da okolje tako ali tako samo po sebi ne obstaja, sami si ustvarjamo to razliko in sami si barvamo percepcijo.

 

Sem tudi mnenja, da je merilo razvitosti (osebne ali transpersonalne) prav ta 'osvobojenost' od vplivov družbe, staršev, izobraževalnega sistema oz. če sem bolj natančen, od naše lastne zaznave vseh teh "zunanjih" dejavnikov in vplivov.

 

Bi se o tem dalo še veliko povedati...

 

LP

e.

Theta Healing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Vendar to ne pomeni, da pa je sedaj kar priporočljivo druge brcat v glavo al kaj podobnega

To vsekakor drži kot pribito. Zlo, katerega naneseš drugim, prej ali slej dobiš nazaj. Temu se ne moreš izogniti.

da okolje tako ali tako samo po sebi ne obstaja

Mogoče bi dodal malce lepše, razumljivejše splošnemu občestvu. Okolje je pravzaprav navidezna resničnost, katero nam slikajo čutila in razum. V možganih je svet okoli nas zapisan v obliki elektrokemičnih reakcij. Pač podobno računalniku in človekov ego je podoben računalniku. Napor volje premakne ego z mrtve točke suženjstva okoliščinam. Znova poudarjam alegorijo 2. Mojzesove knjige! Ta del kanona Stare zaveze je neprecenljiv biser opisovanja poti iz suženjstva okoliščinam.

BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ojoj... to ne bi bil človek temveč frankenstein.

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Frankenstainovski efekt je na zahodu prisoten od mita o golemu dalje. To je precej zanimiv kabalistični mit, katerega začuda duhovitneži še niso čisto izkvarili. najbrž je alegorija izza njega le prezahtevna za nedeljske kovalce čudežev. x:o)x
BODI POZOREN IN PREPOZNAJ. kO PREPOZNAŠ, OČISTI SVOJE OKNO IN DOVOLI BOŽJI VOLJI, DA SIJE SKOZI TVOJO VOLJO.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

sem se mogu vrnit... ampak ne ker bi nekaj vedel ampak sem naletu na ono tvojo trditev v onem članku na linku, kao, dokazi iz kvantne mehanike pravijo, da svobodna volja je. seveda dokazi kvantne mehanike ne govorijo tega, kvantne mehanike človek sploh ne razume, kaj šele da bi si upal graditi na njej podlago za obstoj svobodne volje. mi poznamo odgovor na KAKO pri kv. mehanki in ne ZAKAJ in ko bomo znali odgovoriti na ZAKAJ bomo lahko govorili o takšnih nesmislih, kot je dokaz za obstoj svobodne volje. poslušaj avtoriteto iz kvantne mehanike... v enem izmed predavanju ga študent vpraša "pa zakaj" x?x in reče "I don't know, ask God" x!x . in pol se vsi smejijo... itak, sej je smešno x:Dx (DL-jaš iTunes, greš pod iTunes store, izbereš iTunesU, kar pomeni university, izbereš Stanford, pod kategorijo Science and Technology/ modern theoretical physics naklikaš Quantum Mechanics in dobiš devet avtentičnih predavanj orto super truper kvantne mehanke x;)x ). veš kaj vsega sploh ne vemo... skratka v kv. mehanki ni nobenga dokaza za svobodo volje. period. lahko nakazuje ali pokaže nekaj, da pri tolikem in tolikašnem poskusu se je nekaj naredilo, medtem ko mora biti dokaz deduktiven, da je veljaven. x8Dx

 

Potemtakem pač nisi seznanjen z vsemi raziskavami, ki potekajo glede tega že vsaj 40 let. Če lahko z človeško zavestjo vplivaš na svet, na dogajanje,/ kar so nekatere raziskave povsem lepo potrdile/ , mislim da tudi imaš svobodno voljo. Če pa misliš, da ti je popolnoma vse zapisano in določeno- pač tako gledaš na to stvar. Dokler pa sam lahko vplivam na določene biološke procese, se mi zdi , da se tukaj tudi malce odraža svobodna volja..ali pač ne ???

xegox :palec:

Moja spletna stran

http://www.teate-reiki.com/

Moji knjigi

 

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ampak karma kot nekaj tretjega in neosebnega sploh ne obstaja! Karma

(povsem napačno prevedeno kot usoda) je le opis zakona akcije – reakcije.

Prav ta isti zakon je iz materialnega vidika lepo utemeljil Isaac Newton.

Akcija – reakcija.

 

Nekaj mi tukaj ni povsem jasno- E.C.- po eni strani razlagaš oziroma se opiraš na kvantno fiziko, po drugi strani je pa le ta povsem pometla z Newtonom. Ali si to spregledal -ali kako.

xegox :palec:

Moja spletna stran

http://www.teate-reiki.com/

Moji knjigi

 

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Potemtakem pač nisi seznanjen z vsemi raziskavami, ki potekajo glede tega že vsaj 40 let. Če lahko z človeško zavestjo vplivaš na svet, na dogajanje,/ kar so nekatere raziskave povsem lepo potrdile/ , mislim da tudi imaš svobodno voljo. Če pa misliš, da ti je popolnoma vse zapisano in določeno- pač tako gledaš na to stvar. Dokler pa sam lahko vplivam na določene biološke procese, se mi zdi , da se tukaj tudi malce odraža svobodna volja..ali pač ne ???

xegox :palec:

 

Ja, sam determinizem je v domeni starega, mehaničnega razmišljanja o Vesolju in življenju. To se odraža v klasični mehaniki Newton-a, v začetniških brcah v meglo Freuda itd...

 

Svoboda percepcije pa je v domeni novejšega pogleda nase in na svet. Najnovejše raziskave trdnih znanosti pač pričajo v to smer: kvantna fizika in svoboda kreiranja svoje subjektivne realnosti, ki obstaja od drugih subjektivnih realnosti povsem neodvisno.

Humanistična in tudi transpersonalana psihologija gresta obe v to smer.

 

Od nas je odvisno, kako bomo gledali nase in na svet. Od voljnosti živeti v pristnejšem stiku sami s sabo, bolj pogumno in odgovorno...

 

:)

 

LP

E.

Thetahealing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Nekaj mi tukaj ni povsem jasno- E.C.- po eni strani razlagaš oziroma se opiraš na kvantno fiziko, po drugi strani je pa le ta povsem pometla z Newtonom. Ali si to spregledal -ali kako.

xegox :palec:

 

Uf, izredno dobro vprašanje, Matjaž. :palec:

 

Ne, nisem spregledal tega. Naj razložim:

 

kakorkoli že obračamo samo mehanično razumevanje sebe in sveta (determinizem, predvidljivost itd...)

in ga negiramo s trdimi dokazi iz kvantne mehanike, eno dejstvo vedno drži:

iz določenega vidika je Newtonova meanika povsem na mestu. Tako v naših življenjih kot tudi v delovanju Vesolja.

 

Dejansko imajo naše akcije posledice, ki se jih lahko celo matematično izračuna in predvidi. Vožnja z avtom, recimo.

Ali pa gravitacija; ne glede tna to, za koliko duhovne in nadosebne se imamo, če skočimo iz balkona, bomo padli dol (v budnem stanju, seveda).

 

Hmm.

Pravzaprav je ravno gravitacija, kot ena od štirih glavnih sil v Vesolju, največji trn v peti kvantni mehaniki in najnovejšim

teorijam o Enotnem polju in t.i. Superstirng theory, M-theory itd...

Namreč, kako naj se združijo sila gravitacije, ki je v bistvu povsem mehanske narave, z abstraktnimi

pojmi kot je recimo nastanek kvarkov (kateri je povsem nepredvidljiv). Ampak, pustiva to, tle se vse

malce zaplete in je malce težje za razumeti...

 

 

Vendar, po drugi strani, pa tudi postavke kvantne mehanike držijo, vedno, za vse. Tudi za klasične fizike in recimo

Freudove psihoanalitične sodobnike.

Je pa to seveda oddvisno od percepcije teh ljudi. Lahko se omejijo na determiniranost ali pač ne. Lahko verjamejo,

da je Vesolje in življenje v njem le slučaj. Ali pa tudi ne.

 

Dojemanje oz. percepcija je večplastna zadeva, zakomplicirana v nulo. Lahko je to behavioristično-totalno-mehansko

pogojen proces; lahko je več ali manj Freudova determinirana zadeva; lahko je optimistično usmerjena humanistično

psihološka opcija ali pa celo povsem transpersonalno dejstvo, katerega pogojuje samo naša lastna nevednost in nič drugega.

 

Globje v materijo kot gremo, manj trdna je, manj mehansko opredeljiva je. Od proteinov v možganih, do molekul, ki jih

sestavljajo, prek atomov do jedra - protonov in nevtronov, pa potem do kvarkov iin bosonov in (po novem)

gravitonov....vse do Planc nivoja (1 na minus 36 potenco mm), kjer se vse skupaj sesuje v Enotno polje in kjer

vlada totalna demokracija, svoboda tiska, govora in plesa najmanjših delčkov materija - čista nepredvidljivost in totalni potencial.

 

In ISTO (iz mojega vidika) je pri človeški psihi:

od hudih čustvenih travm in ogromnih kompromisov iz preteklosti, klasične psihodinamike osebnosti

(več ali manj splošno uporabne) pa do malce globjih zadev, kot so arhetipi, lažni ego (ahankara),

pa transpersonalni jaz in nenazadnje tisti abstraktni del nas vseh, ki mu transpersonalna psihologija pravi Spirit

(Freud se je temu na daleč izognil, recimo.).

 

In globje kot gremo v svoje lastno psiho, vse manj so zadeve jasne, vnaprej predvidljve in trdno določene.

Na nivoju transpersonalnega jaza je za posameznika vse, prav vse možno (zato imajo recimo humanistični

pristopi tako visoko uspešnost, vsaj 4x višjo do psihoanalize).

Na transpersonalnemu nivoju, Duh (spirit) pa se vsa zadeva šele poenostavi in pokaže v svoji pravi luči:

samo bistvo vseh nas je Eno, kvalitativno eno, totalni potencial, večno, nespremenljivo (je to Bog morda?).

 

In tako sta Newton-ova in kvantna mehanika le navidez ločeni. Odvisno od zaznave posameznka. Obe sta veljavni, vsekakor.

 

In isto je pri psihologiji (po mojem mnenju), Freudove začetniške postavke vsekakor držijo, ne pa absolutno.

VSE je odvisno od naše percepcije od izbire.

 

Torej, občutki krivde zaradi nekih negativih dejanj so stvari izbire, ne pa nekega abstraktnega zakona akcije-reakcije oz. karme.

 

To je to.

Upam, da sem ti odgovoril na tvoje vprašanje dovolj jasno.

 

LP

E.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Na transpersonalnemu nivoju, Duh (spirit) pa se vsa zadeva šele poenostavi in pokaže v svoji pravi luči:

samo bistvo vseh nas je Eno, kvalitativno eno, totalni potencial, večno, nespremenljivo (je to Bog morda?).

to ni Bog osebno, je pa Njegov večni sluga, ti.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Potemtakem pač nisi seznanjen z vsemi raziskavami, ki potekajo glede tega že vsaj 40 let. Če lahko z človeško zavestjo vplivaš na svet, na dogajanje,/ kar so nekatere raziskave povsem lepo potrdile/ , mislim da tudi imaš svobodno voljo. Če pa misliš, da ti je popolnoma vse zapisano in določeno- pač tako gledaš na to stvar. Dokler pa sam lahko vplivam na določene biološke procese, se mi zdi , da se tukaj tudi malce odraža svobodna volja..ali pač ne ???

xegox :palec:

 

mater, da bom šou enkrat pismenke študirat :vragec: , majke mi x:Dx

 

še enkrat ponavljam, včasih se stvari kažejo tako, da jih lahko interpretiramo na en, spet drugič pa na drug način. deduktivnega dokaza (ki ovže vse drugo) za obstoj svobodne volje ni. če hočeš slišat malo bolj fensi-densi pa napišeš zraven kvantna mehanka. fige-mige... tega ni. fertik. meni se ne da pričkat zdej. če kdo ta dokaz pozna, naj ga predloži. kaj meni pomeni, če nekaj govori neki dr. sej tut fajmošter bluzi pa sem vzel sveto pismo in videl da "afne gunca". al dam zdej sam ene par dr.-jev v nasprotno smer. to nima smisla. sem argumentiral.

 

namesto, da bi si pustili odprte možnosti in sprejeli tisto kar JE, takšno kot JE, se po nepotrebnem iz nevednosti zapirate v varno področje bivanja.

 

P.S. pa sej kvantna mehanka je skregana tudi z relativnostjo, pa včasih se zdi (eksperimentalno), da je svet skregan sam s seboj in ga nekdo vidi zeleno, drug pa modro. in kaj je res x?x

ne vem, lega, jst sm farbnblint x:Dx

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

deduktivnega dokaza (ki ovže vse drugo) za obstoj svobodne volje ni.

 

Hmm.

Že ta tvoja izjava kaže na to, da svobodna izbira je.

 

Če ne bi bila, kako potem, da jaz vidim iste dokaze iz znanosti drugače?

 

Iste knjige, iste črke, isti Forum, pa toliko različnih pogledov na isto tematiko? Kako to?

 

 

Moje mnenje je, da v bistu niti ni tako pomembno, kaj nam znanost pravi in kaj ne. Naše življenje in (ne)izpolnjenost v njem je največja arena, kjer lahko vidimo rezultate svojih pogledov na svobodno voljo.

 

Kdo bo poskrbel zame, če ne sam?

Iz tega sledi, da vejetno nekaj na svobodni volji vseeno je, a ne?

 

LP

E.

Theta Healing Portal

 

 

 

to ni Bog osebno, je pa Njegov večni sluga, ti.

 

Ne.

To je Brahma, neosebni aspekt Boga (tako vsaj pravi Vedska književnost).

In jaz nisem to in nikoli ne bom.

 

LP

E.

Theta Healing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

zdejle sem se vpisu v tečaj...

 

popoldne začnem.

 

piiiiissmmeeeeennnkkeeeeeeeeeeeeeeeee x:px

 

pol bom pa narisu kar hočem povedat x:Dx

 

čing-čong-čeng

Potovati! Izgubljati dežele! Biti nenehno drug, biti v duši brez korenin, živeti samo za zrenje!

Ne pripadati niti sebi! Iti naproti, slediti odsotnosti tega, da bi imeli cilj, in tesnobe, da bi morali nanj priti.

Tako potovati, je potovanje. A na njem sem, ne da bi mi bilo treba več kakor sanje o prehajanju. Ostanek sta zemlja in nebo.

Fernando Pessoa

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ne.

To je Brahma, neosebni aspekt Boga (tako vsaj pravi Vedska književnost).

In jaz nisem to in nikoli ne bom.

aja, to si mel ti v mislih k si spodnje pisal :). zanimiv.

 

In globje kot gremo v svoje lastno psiho, vse manj so zadeve jasne, vnaprej predvidljve in trdno določene.

Na nivoju transpersonalnega jaza je za posameznika vse, prav vse možno (zato imajo recimo humanistični

pristopi tako visoko uspešnost, vsaj 4x višjo do psihoanalize).

Na transpersonalnemu nivoju, Duh (spirit) pa se vsa zadeva šele poenostavi in pokaže v svoji pravi luči:

samo bistvo vseh nas je Eno, kvalitativno eno, totalni potencial, večno, nespremenljivo (je to Bog morda?).

jz pa sm napisano tkole dojemal :

 

transpersonalni jaz sem jaz razumel kot tisti jaz, ki je onkraj (trans) moje materialne persone (osebnosti), ki ga določata moje fizično telo in psiha. za ta transpersonalni jaz (kot sem ga razumel jaz) je značilno to kar si v napisanem omenju, da se zaveda svoje svobode izbire, tj. svoje vsemogočnosti, v smislu neodvisnosti izbiranja od stanja grobe in subtilne materije. ker to velja za vse "transpersonalne jaze", smo si v tej kvaliteti vsa živa bitja eno. ker je tak posamezni "transpersonalni jaz" delček Božje energije (v skladu z Vedsko književnostjo), sem reku, da si to ti, večni sluga Boga.

 

kokr sm jz dojel, je Brahman transcendentalen (onkraj materialen; onkraj dosega materialnih čutil, tko grobih (oči itd.) kot subtilnih (um, intelekt, lažni ego)) sij večnega telesa Boga, v katerega mi živa bitja, v svojem "transpersonalnem jazu" lahko vstopmo. ker Brahman, niti tisto živo bitje, ki je v njem, ne izražata svoje kvalitete vsemogočnosti oz. svobode izbire, tistega (nivoja) transpersonalnega jaza nism mogu, kot. npr ti, povezat z Brahmanom, torej tudi z Bogom osebno ne.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

transpersonalni jaz sem jaz razumel kot tisti jaz, ki je onkraj (trans) moje materialne persone (osebnosti), ki ga določata moje fizično telo in psiha. za ta transpersonalni jaz (kot sem ga razumel jaz) je značilno to kar si v napisanem omenju, da se zaveda svoje svobode izbire, tj. svoje vsemogočnosti, v smislu neodvisnosti izbiranja od stanja grobe in subtilne materije. ker to velja za vse "transpersonalne jaze", smo si v tej kvaliteti vsa živa bitja eno. ker je tak posamezni "transpersonalni jaz" delček Božje energije (v skladu z Vedsko književnostjo), sem reku, da si to ti, večni sluga Boga.

 

kokr sm jz dojel, je Brahman transcendentalen (onkraj materialen; onkraj dosega materialnih čutil, tko grobih (oči itd.) kot subtilnih (um, intelekt, lažni ego)) sij večnega telesa Boga, v katerega mi živa bitja, v svojem "transpersonalnem jazu" lahko vstopmo. ker Brahman, niti tisto živo bitje, ki je v njem, ne izražata svoje kvalitete vsemogočnosti oz. svobode izbire, tistega (nivoja) transpersonalnega jaza nism mogu, kot. npr ti, povezat z Brahmanom, torej tudi z Bogom osebno ne.

 

Well said.

 

Dodal bi le to, da je ta aspekt Boga (glede na Vedsko književnost), neosebni aspekt, lahko v kvalitativni enosti z individualnim delom, z nami samimi. Identiteta pa ostane ločena, vedno. Tako vsaj pravimo tisti, ki ne zagovarjamo advaita filozofije, seveda.

 

Kvaliteta vsemogočnosti, svobode itd... pa vsekakor ni v popolnosti izražena niti v tem neosebnem aspektu niti v posameznikih, da. To očitno drži.

 

Je pa svoboda vsaj delno izražena tudi skozi našo zavest, kot relativna svoboda izbire.

Tako je moje mnenje.

 

LP

E.

Thetahealing Portal

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

mater, da bom šou enkrat pismenke študirat :vragec: , majke mi x:Dx

 

še enkrat ponavljam, včasih se stvari kažejo tako, da jih lahko interpretiramo na en, spet drugič pa na drug način. deduktivnega dokaza (ki ovže vse drugo) za obstoj svobodne volje ni. če hočeš slišat malo bolj fensi-densi pa napišeš zraven kvantna mehanka. fige-mige... tega ni. fertik. meni se ne da pričkat zdej. če kdo ta dokaz pozna, naj ga predloži. kaj meni pomeni, če nekaj govori neki dr. sej tut fajmošter bluzi pa sem vzel sveto pismo in videl da "afne gunca". al dam zdej sam ene par dr.-jev v nasprotno smer. to nima smisla. sem argumentiral.

 

namesto, da bi si pustili odprte možnosti in sprejeli tisto kar JE, takšno kot JE, se po nepotrebnem iz nevednosti zapirate v varno področje bivanja.

 

P.S. pa sej kvantna mehanka je skregana tudi z relativnostjo, pa včasih se zdi (eksperimentalno), da je svet skregan sam s seboj in ga nekdo vidi zeleno, drug pa modro. in kaj je res x?x

ne vem, lega, jst sm farbnblint x:Dx

 

Ha, ha- tole pa je pošten argument....he,he , no ja- enga po tvoje ni, enga je- kakšne dokaze pa imaš o klasični fiziki in relativnosti- razen formul , ki jih je prav simpl spisat- kdor pa kaj šteka -pa ja ...ali pa tudi ne..saj je vseeno- študentje fizike jih pač MORAJO znati, a ne ??'

xegox :palec:

Moja spletna stran

http://www.teate-reiki.com/

Moji knjigi

 

Svetloba, ljubezen in mir v srcu in duši- vsem

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...



  • Včlani se

    Postani član LN Foruma in se pridruži naši skupnosti.

  • Zadnji obiskovalci

    • Noben član si ne ogleduje te strani.
×
×
  • Objavi novo...