Skoči na vsebino

Vegetarijanci


Recommended Posts

za tako zaveznega človeka z možgani je to že diskriminacija oz. žaljenje ljudi glede na njihov status... ni rečeno da je neki doktor pametnejši od ene boge ženice, ki svoje življenje posveča zdravilnim rastlinam

 

Prav na te "boge ženice" se nanašajo poizvedbe in preiskave naše institucije. Ker so tako zlahka zapeljane od hudih duhov in zlih afektov, jim ne gre podajati roke zaupanja brez temeljitih prevpraševanj Pisma in Kanona. Že pogan Ciceron v svoji Retoriki pravi: Mnogotere sle mož le-te zapeljejo v greh, vendar pa samo ena sla žensk popelje vse v pogubo. Tudi Janez Zlatoust poudarja, da je ženska le sovrag prijateljstva, nujno zlo, neubranljiva težava, poželjiva kalamiteta, domača nevarnost in okusni detriment ter zlo narave ozaljšano z vabečimi žavbami. Torej le pazljivo, ko dopuščamo tem bitjem primat nad dietetično disciplino.

Verba vana aut risui apta non loqui.

Zmaga: Io, Galileo dovessi lasciar la falsa impressione che il sole sia il centro del monde e che non si muova e che la terra non sia il centro del mondo e si muova. La detta falsa dottrina e contraria alla Sacra Scrittura.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

No, to kar si napisala spodaj je zelo crno-belo povedano: Eni so CB, drugi pa Sivi. x:o)x

Vsi gledamo dolocene okoliscine crno-belo. Nekateri bolj ene, drugi bolj druge itn...

Ravno zato se pogovarjamo, da ne bomo tolk "zarukani!" po svetu hodili ane. x;)x x:Xx

Na forumih je veckrat pac tako, da smo vsi "najbolj" pametni. Ne splaca se prevec sikirat zato.

 

Saj pravim... dan danes je lahko že vsak zdravnik... ampak tiste ki so pa šli za zdravnika ali pa farmacevta pa zaničujejo...

Problem je da so 2 vrsti ljudi... ljudje ki vidijo črno in belo ter ljudje ki znajo razločevati med črnim in belim tudi sive barve... zgleda da tu noben ne vidi sivih barv

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Prav na te "boge ženice" se nanašajo poizvedbe in preiskave naše institucije. Ker so tako zlahka zapeljane od hudih duhov in zlih afektov, jim ne gre podajati roke zaupanja brez temeljitih prevpraševanj Pisma in Kanona. Že pogan Ciceron v svoji Retoriki pravi: Mnogotere sle mož le-te zapeljejo v greh, vendar pa samo ena sla žensk popelje vse v pogubo. Tudi Janez Zlatoust poudarja, da je ženska le sovrag prijateljstva, nujno zlo, neubranljiva težava, poželjiva kalamiteta, domača nevarnost in okusni detriment ter zlo narave ozaljšano z vabečimi žavbami. Torej le pazljivo, ko dopuščamo tem bitjem primat nad dietetično disciplino.

 

Jejžešmarije... Ženske NISMO neke grešnice... to piše v svetem pismu ampak ni res! To je ČB pogled na svet! Če to nekje piše še ne pomeni da je to res! Ravno moški zgleda da ste nekateri tisti ki ste zlahka vodljivi. Tu je še en dokaz da bogu ni za vse verjet. Kako lahko ženska ves svet popelje v pogubo? Če je treba za kaj boga prosit je da se sveto pismo ukini ali pa spremeni ker to je pa že višek usega in lahko priznam da te zle besede proti ženskam so zelo boleče in se mi ne zdi prav da se nas žali če tako nekje piše. Vsi smo enaki in vsi imamo napake itd. Moški niso nič boljši od nas in temu se ne gre zanikat. Če sta dovolj pravična to lahko priznata. Če temu ni tako potem pa nevem na kateri strani stoji sam hudič

Education is the most powerful weapon which you can use to change the world.

Nelson Mandela

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

No, to kar si napisala spodaj je zelo crno-belo povedano: Eni so CB, drugi pa Sivi. x:o)x

Vsi gledamo dolocene okoliscine crno-belo. Nekateri bolj ene, drugi bolj druge itn...

Ravno zato se pogovarjamo, da ne bomo tolk "zarukani!" po svetu hodili ane. x;)x x:Xx

Na forumih je veckrat pac tako, da smo vsi "najbolj" pametni. Ne splaca se prevec sikirat zato.

 

Priznam da sem precej ČB tisto napisala... ampak samo zato ker me je malo vrglo iz tira... Vidim ČB in se zelo trudim da bi videla tudi sivo... Moj življenski cilj je da bi k tem ČB in sivim odtenkom dodala mavrico. To ali vidim sivo ali pa če že počasi dodajam barvo bodo pa drugi najlažje povedali ker jaz sem pri tem brez moči... Lahko si predstavljam barve, ampak nevem ali jih tudi že slikam..

Education is the most powerful weapon which you can use to change the world.

Nelson Mandela

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

:inocent: ne se razburjat, S&K je zajebant. pa tud če ni, ni vredno.

 

Mah sej vem da imaš prav... ampak me resno prizadane kadar kdo pljuva čez ženske in jih zaničuje! Ker to sranje poslušam že celo moje malo življenje... :sori:

Education is the most powerful weapon which you can use to change the world.

Nelson Mandela

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Eh, tisti ko sikajo čez ženske, se jih bojijo :) Al pa majo slabe izkušnje...

 

Močna ženska lahk marsikoga prestraši.. :) Al pa tud navduši? :)

 

Free & Brusnica, evo, te stvari z B12 itd sem mela v mislih...

 

Zato, ker me jezi, da ljudje čez ideološke razloge gledajo na prehrano, namest da bi gledali bolj celostno... Kaj je konkretno koristno in zdravo za posameznika.. Recimo moški pri 60 ih (ali 40ih) ima tud drugačne prehrambene potrebe (recimo glede železa) kot kakšna ženska v rodni dobi, itd. (sploh 'around that time of month' :))

 

Se strinjam, da so eni farmacevti in farmacevtke ful v redu in so mi tud že v domači lekarni zelo dobro svetovale.. Je pa res, da je kemija redkokdaj isto kot 'narava' in zato pač trenutno raje jem meso... (čeprav ga ne morem kuhat ali pečt)

Sem probala dvojne vitamine & minerale - glede določenih stvari je bilo bolje (imam eno eksotično zadevo, ki se ji reče hyperacusis - preobčutljivost na zvok oz porušena toleranca za nekatere zvoke http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperacusis ), tud počutila sem se DOSTI bolje, za želodec mi pa sploh tadrugi minerali niso odgovarjali.. Po taprvih sem imela pa tak čuden pritisk v očeh, imeli so tud preveč drugih stvari, ki sem si zračunala na Cronometru, da jih mam že itak zadost v prehrani..

Sem se par mesecev prej 'matrala' s fižolom in stročnicami itd, pol pa so minerali ful pomagali - če pa jem meso, je pa tud bolš.. (ni pa dovolj sam meso, ampak tud ostala raznolika prehrana..)

 

Glede B12 sem pa raziskovala malo tudi po angleških sajtih, in je pisalo, da tisto, da je v zemlji, kislem zelju itd ni čist 100% dokazano.. (žal) Če koga zanima, lahk poiščem linke.. Ne izključujem pa, da je možno, da so vmes bile kake druge nove raziskave, v tem primeru bom vesela linkov ali naslovov knjig... (če so podprte stvari z raziskavami) Bere se vse sorte in tud vem, da so različne prehrane pomagale že marsikomu, kaj pa je dolgoročno fajn za posameznika, je pa itak treba najt skozi eksperimentiranje..

 

PEACE & LOVE!! :)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Jejžešmarije... Ženske NISMO neke grešnice... to piše v svetem pismu ampak ni res! To je ČB pogled na svet! Če to nekje piše še ne pomeni da je to res! Ravno moški zgleda da ste nekateri tisti ki ste zlahka vodljivi. Tu je še en dokaz da bogu ni za vse verjet. Kako lahko ženska ves svet popelje v pogubo? Če je treba za kaj boga prosit je da se sveto pismo ukini ali pa spremeni ker to je pa že višek usega in lahko priznam da te zle besede proti ženskam so zelo boleče in se mi ne zdi prav da se nas žali če tako nekje piše. Vsi smo enaki in vsi imamo napake itd. Moški niso nič boljši od nas in temu se ne gre zanikat. Če sta dovolj pravična to lahko priznata. Če temu ni tako potem pa nevem na kateri strani stoji sam hudič

 

Iz zvestobe do Pisma je potrebno omeniti, da so obstajale tudi hvalevredne žene: Judita, Debora in Ester. Sam Kohelet je zapisal, da je blagoslovljen mož, ki ima ženo polno vrlin, kajti dnevi mu bodo podvojeni. Kleriki pa morajo biti previdni, saj imamo na drugi strani v Pismu množico opozoril zoper njih muhe: Spomni se, kako nevoščljiva in nepotrpežljiva je bila Sara do Hagare, ko je le-ta zanosila; kako ljubosumna je bila Rahela na Leo, kajti sama ni imela otrok; neplodna Ana pa na plodovito Penino. In kako je šele Mirjam mrmrala in grdo govorila o Mojzesu in zato bila udarjena z gobavostjo; pa kako je Marta bila ljubosumna na Marijo Magdaleno, ker je bila sama zaposlena, Marija pa je lahko sedla. Potrebna je skrajna previdnost!

Verba vana aut risui apta non loqui.

Zmaga: Io, Galileo dovessi lasciar la falsa impressione che il sole sia il centro del monde e che non si muova e che la terra non sia il centro del mondo e si muova. La detta falsa dottrina e contraria alla Sacra Scrittura.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

:inocent: ne se razburjat, S&K je zajebant. pa tud če ni, ni vredno.

 

Z biblijo si je vsekakor blizu... verjetno je nekje študiral teologijo,

kjer so mu med postom in bičanjem prebirali odseke te hvalevredne knjige...

sedaj se ne more upreti skušnjavi, da še sam sočloveku podobnega stori.

Mazohizem je pizdarija... saj vemo... hrčki v vrtečem se kolesju ipd..

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ja, treba pazit, kar se žensk tiče! :)

Sploh, če ma kakšna škarje v rokah.. :)

 

Lepo, da se tud dobri zgledi najdejo v Bibliji, a ne? Pa božja mati, a ne? :)

Moj ata je fejst katolik, pa pravi, da 'ni dobro človeku samemu biti'.. On že ve.. :)

 

Men je zanimivo, da so recimo nune klarise tud precej vegetarjanke (da ostanemo pri temi), edino ribe jedo za praznike, se mi zdi, drgač pa zelenjava, mleko, jajca, stročnice ipd. Sem enkrat en intervju poslušala, res zanimivo.. Pa celo ploščice same polagajo.. :)

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ena od teorij:

Vitamin B12 - kobalamin

Vitamin B12 - pomen

 

Vitamin B12 je kofaktor dveh encimov: metionin sintaze in L-metilmalonil-CoA mutaze. Posredno preko teh encimov oz. procesov, v katerih sodelujeta, vitamin B12 med drugim sodeluje pri nastajanju rdečih krvnih celic – eritrocitov, ohranjanju integritete živčnega sistema, presnovi makrohranil ter rasti in razvoju.

Vitamin B12 je nujen za hitro sintezo DNA med delivijo celic. To je še posebej pomembno v tkivih, kjer se celice delijo hitro, npr. v kostnem mozgu, kjer nastajajo eritrociti. Če pride do pomanjkanja vitamina B12, je sinteza DNA motena, posledica pa so nenormalne celice, imenovane megaloblasti.

Tudi celice v črevesju hitro umirajo in se morajo zato tudi hitro deliti. Pomanjkanje vitamina B12 onemogoča hitro delitev, zaradi česar se zmanjšuje število celic, ki so nujne za absorpcijo vitamina...

 

Proizvajanje vitamina B12

 

Vitamina B12 živali in rastline ne morejo proizvajati, proizvajajo ga lahko le določene bakterije. Rastlinojede živali so zato odvisne od absorpcije vitamina B-12, ki ga proizvajajo bakterije v njihovem črevesju, mesojede živali pa so v tem smislu odvisne od hrane živalskega izvora, saj so zaradi zmanjšanega selektivnega pritiska v evoluciji izgubile sposobnost proizvodnje v črevesju.

Pri človeku je podobno kot pri mesojedih živalih: nekaj vitamina B-12 se sicer sintetizira v debelem črevesju, vendar pa je področje absorpcije v zadnjem delu tankega črevesja, torej nad mestom nastajanja, zaradi česar je tudi človek odvisen od virov živalskega izvora. Količina vitamina B-12, ki nastaja v tankem črevesju in se dejansko lahko tudi absorbira, je zanemarljiva oz. nezadostna.

 

Absorpcija in distribucija vitamina B12

 

Vitamin B12 je v hrani vezan na beljakovine. V želodcu se nato zaradi vpliva želodčne kisline in encimov trebušne slinavke, ki razgrajujejo beljakovine, sprosti v prosto obliko in takoj veže z želodčnim vezalnim proteinom R (nastane kobalamin-R kompleks), kar ga obvaruje pred poškodbami, ki bi ga naredile neuporabnega (kemična denaturacija).

 

Hkrati z želodčno kislino se v želodcu iz parietalnih celic sprošča tudi t.i. intrinzični faktor (IF), ki se pomeša z želodčno vsebino (hrano). Ko vstopi v prvi del tankega črevesja (duodenum), se kobalamin-R kompleks prebavi in vitamin B12 se sprosti ter veže na intrinzični faktor (IF; nastane kobalamin-IF kompleks).

 

Kobalamin-IF kompleks, ki je odporen na proteolitične encime (encimi ga ne razgradijo), potuje do zadnjega dela tankega črevesja, kjer specifični receptorji na črevesni sluznici vežejo kobalamin-IF kompleks in tako omogočijo vitaminu, da se absorbira. Kobalamin-

IF kompleks nato vstopi v sluznične celice tankega črevesja, kjer se IF razgradi, vitamin B12 pa se veže na drug prenosni protein, transkobalamin (TC) II (nastane kobalamin-TC II kompleks).

 

...

Skupna količina vitamina B12 v telesu je med 2 in 5 mg (2000 do 5000 mcg), od tega ga je približno 60% do 80% shranjenega v jetrih, ostalo pa v mišicah. Dnevno se pri odraslem človeku preko žolča izloči približno 2 mcg, vendar se ga v tankem črevesju večji del zopet absorbira. Predvideva se, da je pri nizkem vnosu s hrano reabsorpcija večja. Če je absorpcija nemotena, v hrani pa ni vitamina B12 (striktni vegani), se zato pomanjkanje lahko razvije šele po 15 do 20 letih, če pride do motenj absorpcije pa že po 3 do 6 letih, neodvisno od količine v hrani.

 

Količine vitamina B12 za posamezna živila lahko poiščete v

 

 

ČE JE TO KAR PRAVIŠ RES, KAKO OTROCI VEGETARJANCI SPLOH ZRASTEJO?

 

ZAKAJ SO VEGETARJANCI BOLJ ZDRAVI?

 

ZAKAJ VEGETARJANCI BOLJE SEXSAJO?

 

ZAKAJ JE ZNANOST TRDILA, DA HRANA BOGATA Z KALCIJEM PREPREČUJE OSTEROPOROZO, A STATISTIKA JE POKAZALA, DA JO PRAVZAPRAV POVZROČA!

 

KAKO PA PREŽIVIJO KRAVE IN OPICE BREZ MESA?

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

PREJ SI TRDIL, DA JE PROIZVODNJA VITAMINA B12 PRI ČLOVEKU, KOT PRI MESOJEDIH ŽIVALIH Z BAKTERIJAMI V ČREVESJU PREMAJHNA. EVOLUCIJSKA PRILAGODITEV. A ME HPOČEŠ PREPRIČATI, DA JE RES TAKO VELIKA EVOLUCIJSKA RAZLIKA MED NAMI IN OPICAMI. ZAKAJ SO OPICE LAHKO VEGE IN ČLOVEK PA NE?

 

MI PROSIM OBRAZLOŽIŠ, ZAKAJ IMA ČLOVEK ANATOMIJO PREBAVNEGA TRAKTA KOT JO IMAJO VEGETARJANSKE ALI PA VSEJEDE ŽIVALI, NIKAKOR PA NE PODOBNO MESOJEDIM ZVEREM.

 

ZAKAJ SO IMELI ESKIMI ZIVLJENSKO DOBO 35 LET, PA SO KLOKALI SAMO MESO?

 

ZAKAJ PRIPOROČENE POTREBE VITAMINOV PO ZNANOSTI KREPKO KOLEBAJO IZ LETA V LETO?

 

ISTO VPRAŠANJE VELJA ZA PROTEINE, MAŠČOBE, SLADKORJE.

 

A SPLOH LAHKO VERJAMEMO ZNANOSTI KI JE NAJPREJ TRDILA, DA GLAŽ VINA NA DAN POVEČUJE ZDRAVJE ITD. SEDAJ PA (SEM PREBRAL ČLANEK O TEM) TRDI DA TUDI GLAŽ VINA NA DAN ŠKODI ZDRAVJU?

 

IN NA KONCU ŠE ENO ZELO RETORIČNO VPRAŠANJE, ZAKAJ VEGETARJANCI ŽIVIJO DLJE?

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

A si razburjen in se deres :frog: x:Dx

morda nisi prebral drobnega texta v prvi vrstici: "Ena od teorij" Ne vem, kej si ti videl, da sem karkoli trdil!? Ce clovek nekaj napise se ni receno da ima prav taksno tudi osebno stalisce, kajne. Namrec lahko se sprasuje, razmislja, pise o tem kaj so povedali drugi, zeli razpravljati o doloceni teoriji kot iztocnici, itn.

Ocitno ti to ni razumljivo. Tvoje locevanje ljudi na pametne, neumne, butce in ne vem kaj se, kaze le na tvojo notranjo locenost. Verjetno ti ni lahko ziveti s takimi obcutki in razmisljanjem. Predvsem, ker si sam do sebe pretirano strog, obenem pa zelo premalo odgovoren in zavesten tvojega pocetja.

 

Sicer pa govoris meni, ki sem ze 20 let vegi! x;)x Brez da bi prebral kaj vse sem ze pisal v tej temi.

Zelo modro! xcivx

 

Tu smo, da se o zadevah pogovarjamo, se naucimo kaj novega, razmisljamo, si delimo.. ne pa sodimo celo na podlagi besed, da je kdorkoli neumen, butast, da rajsi ne omenjam vseh drugih izrazov, ki si jih uporabljal; ter kaksen clovek je kdo. Cinicnost, nespostovanje, zalitve, lastna furstriranost, samopomembnost in se kaj.

 

Sam astral te je, veliko reagiranja in custvenih odzivov in verjetno zelo malo prizemljenosti.

Predvsem pa velik manjko kultiviranja lastne energije, zato je s teboj debata itaq nemogoca.

Cakam kdaj se bos razpocil tukaj in se bos razmazal po mojem ekranu :madpro:

Pa veselo dretje se naprej! :palec: x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

KAKO PA PREŽIVIJO KRAVE IN OPICE BREZ MESA?

 

hehe ker ga ne rabijo... vitamin B12 same proizvedejo v črevesju z encimi, ki jih mesojede ali pa vsejede živali/ljudje nimamo... krave imajo pa problem z želodci ker se jim lahko "zapre" in lahko poginejo zaradi bolečin ali pa "raznesenega" želodca

Education is the most powerful weapon which you can use to change the world.

Nelson Mandela

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Fajn.

Sicer vsega nisem razumel, ker nekih angl. besed ne poznam, ampak okvirno sem steku

kolkr sm razumu, meni bistveno je, da je itaq najbolj uzivat zelenjavo iz domacega vrta! Problem nastane, ce ga nimas in si odvisen od trgovin, se posebej, ce v okolici ni ekoloske ponudbe.

Ob clanku se nehote spomnim mojga fotra, ki uziva zelenjavo iz njegovega vrta veckrat kar brez pranja.

 

Od kje pa je tekst, vir?

Sprasujem zato, ker v povprecju je se vedno razlika med hrano iz recimo USA ali slovensko. Zato bi bilo dobro vedet na katere raziskave (ki so potekale kje) se nanasa besedilo tistega, ki je clanek spisal.

 

 

inu dalje:

 

The fact that there is today already B12-Vitamintabletten in supermarkets is not because of the large number of Veganern, which could possibly have thereby problems, but to it that today also a great many Fleischesser have a lack of this vitamin. In the USA all adult persons starting from a certain age the income is today already recommended to enriched products by B12-Tabletten or with B12. How is this to be explained?

Sufficient vitamin B12 in the food is only one factor, which determines the B12-Versorgung. In the case of an illness of digesting (e.g. stomach inflammation/gastritis) the admission of the B12 can be strongly disturbed. A further factor is that this vitamin the Intrinsic factor so called are needed, in order taken up by the body to be able. This is led a material, that the vitamin of the stomach into the small intestine, in order by the body to be taken up there. If the Intrinsic factor is missing, no vitamin B12 is taken up more, except one takes very high doses of the vitamin to itself. These high doses cannot be achieved however by means of the natural nutrition. In such a case one must take up the B12 over high-dose tablets or (with particularly acute cases) over a syringe. Fortunately no problem is after today's level of knowledge the too much water-soluble vitamin, since it is problem-free separated by the body.

Since the human body can store the B12 for longer time, one can cover its supply by such uniquely high doses at B12 for long time.

If one takes less than 5 microgram B12 at one time to itself, the body can take up approximately 60% of it (presupposed the Intrinsic factor is sufficient present). If one takes however 500 microgram or more at one time to itself, the Intrinsic factor plays a smaller role, however at the most 1% are then taken up by the body also. The recommendations for the daily admission of the B12 are with 1 to 3 microgram.

 

tko da, ne si domišljat, da se szi mesekom dobi vse mehmeh xrolleyesx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

hvala x:)x

 

direktna povezava je tale:

http://66.196.80.202/babelfish/translate_u...005-1%2fb12.htm

 

--

 

sem pa zadnjic dobil od znanke blazno velik studij o skodljivosti soje, tofuja in vseh produktov iz soje, ki niso fermentirani xrolleyesx

in to menda celo klinicnih studij, ter temu, kako multinacionalke blazno podpirajo studije o koristnosti..

malo zmeden o tem zdej :inocent:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

hehe ker ga ne rabijo... vitamin B12 same proizvedejo v črevesju z encimi, ki jih mesojede ali pa vsejede živali/ljudje nimamo... krave imajo pa problem z želodci ker se jim lahko "zapre" in lahko poginejo zaradi bolečin ali pa "raznesenega" želodca

 

Jaz pa sem prebral glih kontra raziskavo, ki trdi obratno.

 

sploh pa nisi odgovorila na retorično vprašanje, kako lahko vegetarjanci bolje uspevamo, brez vitamina B12? Če bi zgornja teorija v resnici držala, bi morali že vsi vegetarjanci krepnit!

 

LP,

Pa strečno!

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

sem pa zadnjic dobil od znanke blazno velik studij o skodljivosti soje, tofuja in vseh produktov iz soje, ki niso fermentirani xrolleyesx

in to menda celo klinicnih studij, ter temu, kako multinacionalke blazno podpirajo studije o koristnosti..

malo zmeden o tem zdej :inocent:

Free, ne se sekirat, čez par let bo narjena druga študija, ki bo dokazovala ravno obratno.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ja, študij je mnogo, & pravijo marsikaj... (kolegica Američanka pa je tud rekla, da so jih na faksu učil, da se (skor) vsako študijo da na kak način raztrgat.. tk da...) najbrž ni nič čist 100%...

 

vseeno prilepljam nekaj linkov, ki so bli men osebno zanimivi...

 

Ta stran pravi, da ni dovolj raziskav, da bi 'Zahodnjaški' vegani dobili dovolj B12 iz rastlin: http://www.veganhealth.org/b12/plant ? (sem se zanimala, ker me je mikalo iti v to smer)

 

Poudarek: VEGANI ni isto kot VEGETARJANCI (!) - vegani ne jedo niti mleka in mlečnih izdelkov in jajc, ki jih nekateri vegetarjanci jedo (!) - vegetarjanci lahko dobijo B12 iz mleka & mlečnih izdelkov & jajc itd. Če jih jedo.

/Jaz nekaj časa nism jedla mleka in mlečnih izdelkov.. zdaj jih občasno, a manj kot prej.. je pa res pol mal problem kalcij pa to.. & če jemlješ kalcij, je pol dobr še magnezij, itd. najbolš bi blo pa itak s hrano..

pred tem nekaj časa nism jedla jajc.. :) sm pač malo eksperimentirala pa to.. mogoče lažje pride do pomanjkanja kakih snovi v takih primerih, če določene hrane pač ne ješ../

Kot že omenjeno poznam tudi nekaj drugih vegetarjancev, ki določene hrane ne jedo oz jedo zelo omejeno & ne preveč raznoliko hrano... Pozor velja zlasti v tem primeru..

 

Don Karlos, a ti ješ mleko in jajca, al ne? (ker če jih, lahko dobiš B12 že z njimi..)

 

Tudi sama vem, da lahko imaš pomanjkanje B12 ali drugih vitaminov/mineralov tudi ob mesni prehrani - mislim, da sem to tudi napisala. :) & da je odvisno od presnove, zdravih prebavil in siceršnjega zdravja itd.

 

Nekje sem brala, da je chlorella dala 'lažne' B12 rezultate... Ta stran piše, da vsaj ni potrjeno, da bi to bil 'ta pravi B12'... (A ve kdo kaj več o tem? z linki, članki do študij?))

Članek v slovenskem časopisu je enkrat pisal, naj bi kislo zelje imelo B12 (a ni pisalo, koliko)... ena stran v nemščini pa je pisala, da študija, ki jo pogosto citirajo, ni razlikovala med 'pravim B12' & analogi (mogoče to lahk Brusnica bolj razloži?).. - ups, link ne deluje (?)

 

http://www.vegsoc.org/info/b12.html Tule recimo piše, da naj bi tud 'onesnaženje s človeškimi kakci' (kot gnojilo) dalo nekaj B12 iranskim veganom (?) Sam ni kakega linka na študijo... Lahk da živalski gnoj kot gnojilo tud podobno učinkuje...? (ne vem)

Za zemljo oz 'minibakterije' kot vir sem tudi že slišala, a še ne našla kakega kolikor toliko zanesljivega linka ali študije, ki bi to potrjevala..

 

Naš ata tud z veseljem poje paradižnik al pa korenček direkt z vrta.. (pa je še najbolj zdrav pr hiši, večino časa.. sam tud mesa se ne brani, občasno..)

 

Drgač pa berem knjigo Your Body Knows Best http://www.amazon.com/Your-Body-Knows-Loui...n/dp/0671875914 kjer avtorica (ki je tudi že marsikaj sprobala) piše, naj pač vsakdo najde tip prehrane, ki mu najbolj ustreza (nekaj glede na prednike in kaj so oni jedli, nekaj glede na splošno zdravje itd)

/saj drgač knjiga ni nekam briljantna, mi je pa zanimivo blo brat o njenih izkušnjah itd)

 

O soji pa tole: če ste videli dokumentarec The World According to Monsanto o genetsko spremenjeni soji, vam bo verjetno jasno, da ta soja (ki jo špricajo z nečim, kar je bilo najprej prodajano kot 'eko' - dokler niso znanstveniki ugotovili, da lahko povzroča raka, ali nekaj takega!) nikakor ne more biti 'good'...

 

Tudi Sanja Lončar pravi (v reviji Zazdravje), da je ona prišla do ugotovitve, da je problem ne-eko (GMO) soja, da navadna eko soja bi pa naj bla v redu... (?)

Seveda pa verjetno tud z eko sojo ni dobro pretiravat, saj lahko človek postane preobčutljiv na marsikaj, kar je prepogosto... (poznam online kolegico, ki je mela kr fejst težave s sojo, ker jo je pretirano in prepogosto uživala..)

 

Mi je pa ful fajn internet stran http://www.ctds.info/ kjer avtorica piše o mnogih težavah, ki so tudi (lahko) povezane npr s pomanjkanjem magnezija itd. & tudi o svojih lastnih izkušnjah.. (je tud sprobavala razne vrste prehrane, pa se bolje počuti z nekaj mesa..)

 

Po moje dokler se DOBR počutiš & si zdrav, je itak verjetno vse ok.. Če te pa neki začne matrat, al pa si ful utrujen, pa ne veš od česa itd, je pa dobr začet mal raziskovat te vitamine in minerale itd. (Bolš to ko pa 'umetna' zdravila, po moje...)

Saj tud dovolj raznolika vegetarjanska hrana lahko ima veliko ok snovi... in za nekatere ljudi je to čist ok... za vegance se mi zdi zna biti pa že mal bolj problem... sploh pa če si ful pod stresom al pa živiš v zelo onesnaženem okolju, rabiš več vitaminov/mineralov...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Hotla popravit, pa mi forum neki nagaja - ni hotlo zagrabit - še 1x prebrala prvi link http://www.veganhealth.org/b12/plant in tudi avtor govori o tem, da za že omenjeno teorijo o zemlji/gnojilu kot viru B12 piše, da zaenkrat ni dovolj dokazov.. (le anekdotno poročanje, sin tistega, ki naj bi o tem poročal, pa pravi, da ata ni delal študije-?)

 

Seveda, navsezadnje še ne pomeni, če nekaj ni dokazano, da to ni res.. je pa po moje za morebitne 'prave' vegane dobro se izobrazit o teh stvareh, da vsaj približno veš, pri čem si... pa seveda opazovat sam sebe in svoje zdravje...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

re: kalcij - s čim ga pa pol ti dobiš dovolj? :)

 

baje ga je nekaj v sezamu, sam drugje sem pa spet brala, da ni tako lahko dostopen telesu, al neki takega..

 

js mam lažjo osteopenijo... (predstopnja osteoporoze - ponekod mam isto al pa celo mal slabš ko moja mama, ki je že v menopavzi OoO!!) & malo skolioze (enmal ukrivljena hrbtenica) - mi je blo izrecno priporočeno, naj bi jemala dovolj kalcija & D vitamina.. pa seveda dost gibanja na soncu, po možnosti tudi npr dvigovanje uteži ipd (za boljšo kostno gostoto)

 

na ctds.info piše, da sta kostna gostota in npr skolioza dostikrat povezani (ne vedno, ampak dovoljkrat, da sm se šla testirat!).. pa zraven priporoča še dovolj magnezija, v knjigi Minerali pa še druge vitamine/minerale (če koga zanima, lahk poiščem..)

 

ČE maš ti močne kosti od malega oz iz najstniških let, pa si dost na soncu in se veliko gibaš itd, so to plus faktorji... No, js sm bla pa vedno bolj vitke postave, pa bolj tanke kosti, pa ne glih športnica po duši.. tud zdej velik za računalnikom...

 

osteoporoza v starih letih pa ni 'fajn', zlomi kosti itd ob padcih, slabša kvaliteta življenja.. tk da je bolš ukrenit kaj zdaj, ko se še da...

 

Še na enmu forumu na netu sm našla, da so ženske pisale, da so mele problem s kostno gostoto (pozabla, a so ble veganke al vegetarjanke, neki od tega..) zlasti med nosečnostjo, ko je povečana potreba po mineralih (ker se še detece zravn gradi..) če se prav spomnim, je ena pisala, da je mela nekakšen zlom stopala, pa še vedla ni - sam noga jo je ful bolela ful cajta.. (?)

 

Sej vem tud za teorije, ki pravijo, da meso 'oropa' telo kalcija.. (jih pa priznam še nism prav dosti raziskovala.. toliko je tega..)

Kolkr sem tega brala, se mi zdi, da zna bit bolj vegetarjanski način življenja ful vredi za starejše moške & ženske (tud železa imajo npr ti dostikrat dovolj ali celo preveč), za bejbe v rodni dobi pa, hm?

nekatere mislim, da so kr zdrave tudi, sam je pa dobro se opazovat, pa tud nohte pa lase itd.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...