Skoči na vsebino

Vegetarijanci


Recommended Posts

Amber, po določenih kombinacijah hrane si pač bolj utrujen kot pri drugih oz. imaš lahko težave s prebavo. Pa ločevalna dieta je tudi uspešna, kot slišim od drugih. Sam je nisem preizkusil, ker nimam razlogov za hujšanje. Razen če bi se je lotil z namenom izboljšanja presnove in spet malo eksperimentiral.

 

Free, upam, da bom nekoč našel pot iz tega prehranskega konflikta. No, tudi filozofskega in še kakšnega zraven... :vragec: x;)x

Zadnji stavek si lepo povedal, mi je všeč.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Aha ok, Sebastjan.

 

Meni pa ribe in ostalo meso tako smrdi, da ni res, prav po gnjijočem in se kolikor je mogoče v trgovinah izogibam pogledu in vonju le-tega. Tako da mi ni nikoli bila panika zaradi tega, prej obratno.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Mah, sem izbrisal neko neumnost, ki sem jo napisal nazadnje... Včasih se prav smejem sam sebi, kako se obnašam. x:Dx

 

Amber, potem te pa razumem. Te poskušam razumeti. x:)x Sprejemanje različnosti mišljenja je zelo zanimiva vaja. x;)x Dobrodejna. x:Dx

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Mah, sem izbrisal neko neumnost, ki sem jo napisal nazadnje... Včasih se prav smejem sam sebi, kako se obnašam. x:Dx

Hihi, jaz pa vem kaj si zbrisal! x:Dx x:px

Pri duhovnosti ne gre za težnjo po biti duhoven, temveč pomeni biti resnićen.

Spirituality is not about being spiritual. It's about beeing real.

by Tony Samara

 

NAGAJIVA USTVARJALKA

RECEPTKI

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Strinjam.

Predvidevam da sem nate naredil vtis, da druge silim v vegetarijanstvo. Whatever.... pac se me izgleda tudi tako dojema.

 

Kaj je dober predavatelj, se vzdrzim komentarja... menim pa, da govoris iz nekih vzorcev kaj je dobro in kaj ne. Sicer pa, nikoli nisem trdil, da sem dober predavatelj, kakor niti ne mislim da sem predavatelj sploh! Mogoce me ti tako dojemas!? Pravzaprav pa niti ne vem ali si gooril o meni?

 

Verjetno res. Pac vsak na svoj nacin ane. Smo pac razlicni. Verjetno ap vseeno ne toliko, da sebe ne bi nasli v kaksni situaciji kjer reagiramo in se obnasamo podobno.

Argumentov je bilo v tej temi ze kar veliko. Zelo malo pa se je nanje tudi kdo odzval. Zal.

 

nikakor name nisi naredil takšnega vtisa.

 

razlagal sem le moje dojemanje poučevanja in prepričevanja

 

res pa je, da dobim ošpice, kadar nekdo agresivno prepričuje okolico, da je le njegova pot OK

 

uživajte, bežim nazaj v hribe x:)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

NE SAMO AVTOMOBILI, TUDI ZIVINA

Delo, 10.5.2007

 

Organizacija Zdruzenih narodov je pred kratkim izdala porocilo o hudih posledicah zivinoreje in okoljskih vprasanjih in moznostih (Livestock's Long Shadow – Environmental Issues and Options). V njem opozarja, da ustvarja zivinoreja vec emisij toplogrednih plinov kot ves prometni sektor. Prav tako je po navajanju FAO zivinoreja glavni vzrok degradacije zemlje in vode. Henning Steinfeld, vodja oddelka FAO za informacije o zivinoreji in politiko zivinoreje ter glavni avtor porocila, pravi: »Zivinoreja je eden od najvecjih povzrociteljev danasnjih najpomembnejsih okoljskih tezav. Za izboljsanje razmer je nujno treba ukrepati.«

 

Porocilo tudi opozarja, da se morajo za preprecitev nadaljnjega povecanja skode okoljske posledice na enoto zivinorejske proizvodnje razpoloviti. Danes namrec zivinorejski sektor proizvaja petinsestdeset odstotkov dusikovega oksida, povezanega s clovekovimi dejavnostmi, ki ima 296-krat vecji potencial globalnega segrevanja kot CO2. Glavni izvor dusikovega oksida je gnoj.

 

Zivinoreja prav tako prispeva 37 odstotkov vsega metana, ki ga povzroca clovek (23-krat vecji potencial segrevanja kot CO2) in ki ga proizvajajo predvsem prebavni sistemi prezvekovalcev, in 64 odstotkov amoniaka, pomembnega povzrocitelja kislega dezja.

 

Porocilo navaja, da je za zivinorejo danes v uporabi 30 odstotkov vse povrsine Zemlje. Seveda je treba upostevati, da je delez v razvitih drzavah se mnogo vecji in da ponekod doseze tudi do 80 odstotkov obdelovalne povrsine. Ker se zaradi pridobivanja novih pasnikov krcijo gozdovi, je zivinoreja glavni povzrocitelj krcenja gozdov, zlasti v Latinski Ameriki, kjer je bilo priblizno sedemdeset odstotkov nekdanjih amazonskih gozdov spremenjenih v pasnike. Zaradi teh razlogov je britanska vlada priporocila svojim drzavljanom, naj jedo manj mesa. Britanski fizik Alan Calverd v Physic World pise, da ce bi vsi ljudje postali vegetarijanci, bi lahko nadzorovali globalno segrevanje.

 

Ce se vrnemo k vprasanju, zakaj je zivinoreja tako problematicna z vidika podnebnih sprememb: za proizvodnjo ene kalorije v mesni hrani se porabi dvainpetdeset kalorij fosilnih goriv! Za proizvodnjo ene kalorije v soji se na primer porabita dve kaloriji fosilnih goriv. Podobno katastrofalna je posledica zivinoreje na vodne vire. Glavni onesnazevalci so zivalski odpadki, antibiotiki in hormoni, kemikalije iz strojarn, gnojila in pesticidi, ki se uporabljajo za skropljenje pridelkov za krmo. Razsirjena cezmerna pasa ovira vodni ciklus, pri cemer zmanjsuje vnovicno napolnitev nadzemnih in podzemnih vodnih virov. Velike kolicine vode se porabijo za proizvodnjo krme.

 

Zivinoreja velja za glavni kopenski vir onesnazenja Juznega kitajskega morja s fosforjem in dusikom, kar prispeva k izgubljanju bioloske raznovrstnosti v morskih ekosistemih.

 

Rejne zivali za pridobivanje mesnih in mlecnih izdelkov znasajo okrog 20 odstotkov vseh zemeljskih zivali. K izgubljanju bioloske raznovrstnosti prispevata tudi navzocnost rejnih zivali na velikih povrsinah zemlje in potreba po pridelkih za krmo; ocenjeno je, da 15 od 24 pomembnih storitev ekosistema slabi, ugotovljeni krivec pa je zivinoreja.

 

--

Upam, da po vseh teh podatkih ne bo spet kdo mislil, da ga silim vegetarijanstvo ipd.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Moram reči, da sem v času vegetarijanstva opazil določene pozitivne spremembe v sebi - razbremenjenost. In potem (po parih mesecih) sem pred kratkim šel za foro pojest puranji zrezek, ki sem si ga zaželel. In če mi verjamete ali ne - tega ne bi rad več storil. Nekaj globoko v meni je spet umrlo, nekaj ni več tako kot je bilo prej. Zdaj verjamem, da ima meso vpliv na zavest.

 

Včasih se vprašam, kaj si mislijo bralci. Ha ha...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Kaj pa, če imamo o vegetarijancih čisto napačno predstavo? Mislimo, da so zaradi prehrane vpleteni še v tisoče dobrodelnih dejavnosti. Če bi jaz bil vegi in bi me vprašali, če imam rad okolje, bi rekel: Pa kaj še, jem ga. x:Dx

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Če bi jaz bil vegi in bi me vprašali, če imam rad okolje, bi rekel: Pa kaj še, jem ga. x:Dx

To pomeni, da ti sicer ne čutiš ljubezni do tistega, kar ješ? To se ti utegne maščevati. Verjetno se ti je samo ponesrečilo pri poskusu, da bi bil duhovit. x:)x

 

Sicer pa to velja za vse, za dobrodelneže, egoiste, mesojedce, vegije,... Vsi jemo svoje okolje.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Moram reči, da sem v času vegetarijanstva opazil določene pozitivne spremembe v sebi - razbremenjenost. In potem (po parih mesecih) sem pred kratkim šel za foro pojest puranji zrezek, ki sem si ga zaželel. In če mi verjamete ali ne - tega ne bi rad več storil. Nekaj globoko v meni je spet umrlo, nekaj ni več tako kot je bilo prej. Zdaj verjamem, da ima meso vpliv na zavest.

Jaz pa menim, da je bil tvoj občutek, da je nekaj umrlo samo zavest, da si razočaral samega sebe s tem, ko si ponovno podlegel skušnjavi, čeprav si se uspel kar nekaj časa držati svojih odločitev. Zrezka namreč nisi pojedel "za foro", kakor si se izrazil, pač pa zato, ker si podlegel svoji želji (kakor si napisal takoj za tem). In v tem je razlika. "Za foro" pomeni moč, še vedno obvladuješ situacijo (to si zanikal takoj ko si napisal "sem si ga zaželel"). Podleči želji pa pomeni se ne več obvladovati, postati šibak. Od tod tudi tvoj občutek, da nekaj ni več tako kot je bilo prej. Prej si bil močan (vsaj tako si se dojemal), potem te je pa nekaj premagalo.

 

V tem primeru gre za razočaranje nad samim seboj, ne za vpliv mesnega prehranjevanja na zavest. Nekrvavo prehranjevanje ima lahko vpliv na zavest šele potem, ko se želje po mesu povsem znebimo in živimo na ta način že določeno obdobje.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Verjetno se ti je samo ponesrečilo pri poskusu, da bi bil duhovit. x:)x

Se opravičujem in posipljem s pepelom.

There are well-dressed foolish ideas just like there are well-dressed fools.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Moram reči, da sem v času vegetarijanstva opazil določene pozitivne spremembe v sebi - razbremenjenost. In potem (po parih mesecih) sem pred kratkim šel za foro pojest puranji zrezek, ki sem si ga zaželel. In če mi verjamete ali ne - tega ne bi rad več storil. Nekaj globoko v meni je spet umrlo, nekaj ni več tako kot je bilo prej. Zdaj verjamem, da ima meso vpliv na zavest.

 

Včasih se vprašam, kaj si mislijo bralci. Ha ha...

Bravo Sebastjan, samo ne več za foro jest mesa, jej meso, če ne moreš brez njega ne pa za foro, ker vsi ljudje ga jedo za foro in čisto vsak bi se ga lahko odrekel. To je moje mnenje.

 

 

Čisto enako mislim, kot Joana, s tem da se ona pravilno izraža, jaz se pa ne :2src:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Joana x:Xx

 

Santosha x:Xx

 

Po parih mesecih brez mesa sem začel čutit spremembe. Naenkrat sem preprosto moral probat, kako je jesti meso. Mislil sem, da bo ful okusno, da bom dobil ful energije, pa nevemkakšne občutke, ko sem ga pa pojedel, sem bil pa samo bolj utrujen in rahlo potrt. Spoznal sem, začutil sem, da v sebi ne želim mesa. Pred parimi dnevi sem se prenaglil in začel pisat, da to ni to... Res mi je zadišalo. In ker sem bil v konfliktu, sem poskusil. In zdaj še bolje vem, kaj mi ustreza, čeprav bo treba še veliko preizkusit. Pa pazit, da redno in raznovrstno jem.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Joana x:Xx

 

Santosha x:Xx

 

Po parih mesecih brez mesa sem začel čutit spremembe. Naenkrat sem preprosto moral probat, kako je jesti meso. Mislil sem, da bo ful okusno, da bom dobil ful energije, pa nevemkakšne občutke, ko sem ga pa pojedel, sem bil pa samo bolj utrujen in rahlo potrt. Spoznal sem, začutil sem, da v sebi ne želim mesa. Pred parimi dnevi sem se prenaglil in začel pisat, da to ni to... Res mi je zadišalo. In ker sem bil v konfliktu, sem poskusil. In zdaj še bolje vem, kaj mi ustreza, čeprav bo treba še veliko preizkusit. Pa pazit, da redno in raznovrstno jem.

 

Sebastjan a si bil prej vegetarijanec? Sva na istem, samo da jaz občasno jem le ribe.

OM. ŠANTI. ŠANTI. ŠANTI. http://www.maat-center.com/forum/img/forum_avatars/om.jpg
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Se opravičujem in posipljem s pepelom.

Ni treba x:)x ! Ti se kar hecaj!

 

Čisto enako mislim, kot Joana, s tem da se ona pravilno izraža, jaz se pa ne :2src:

Dej nehaj! x:Xx x;)x x:)x

 

Joana x:Xx

Sebastjan x:Dx x:Xx

 

Nikomur ni bilo vse jasno kar od začetka. Pa recimo, da imamo še kar precej življenja pred sabo. Na konc se pa vse tako zrihta, da je prav. Ves čas je vse prav, tudi če ti spodleti. x;)x

 

Kar tako naprej.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

*Zarya* - Prej sem bil tudi eno obdobje vegetarijanec, ker sem zaradi zdravstvenih težav začel preizkušati razne diete... Zdaj pa bi rad spremenil prehrano tudi iz drugih razlogov.

 

Joana - vedno je fajn slišat vzpodbudne besede. Hvala.

 

Upam, da bom kmalu našel eno zdravo ravnovesje, pa četudi z ribami...

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

The Campaign

Help us achieve global recognition that animals matter, that they can feel pain and can suffer and that we have a responsibility to put an end to cruelty around the world. We seek 10 million signatures to let the governments of the world know we are serious about achieving a Universal Declaration on Animal Welfare at the United Nations.

 

We have: 489.000 signatures

 

Copy of draft Declaration (PDF) http://www.animalsmatter.org/images/icons/chev.gif

Copy of proposed amendments (PDF) http://www.animalsmatter.org/images/icons/chev.gif

  • Around 60 billion farm animals are used each year globally to produce meat, milk and eggs. The majority are raised in industrial farming systems where their welfare needs are not met.
  • Globally, there are some 600 million dogs, and a similar number of cats, of which an estimated 80% are stray or unwanted.
  • The illegal and often inhumane trade in wildlife and wildlife parts is a soaring black market worth $10 billion a year, exceeded only by arms and drug smuggling. Millions of wild animals are killed, captured or traded inhumanely in this shady business.
  • An estimated 80% of power input on farms in developing countries is supplied by draught animals, however the resources made available are often woefully inadequate, leading to significant welfare issues.
  • Animals are also affected on a huge scale by natural disasters, though seldom considered.

vir >>>

 

 

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Video film narrated by Paul McCartney 1995 >>>

Podatki v filmu so starejsi; dandanes so dosti bolj alarmantni!

:palec: Dober film.

Pri duhovnosti ne gre za težnjo po biti duhoven, temveč pomeni biti resnićen.

Spirituality is not about being spiritual. It's about beeing real.

by Tony Samara

 

NAGAJIVA USTVARJALKA

RECEPTKI

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

deforestation in brazil:

http://www.mongabay.org/images/external/2006/satellite/sat_braz_amazon_31.jpg

 

deforestation:

http://www.mongabay.org/images/external/2006/satellite/sat_braz_amazon_35.jpg

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...