Skoči na vsebino

Vegetarijanci


Recommended Posts

A tako, na medijih je bilo omenjeno, tudi na internetu.

Potem je zagotovo res, brez dvoma. x:o)x

 

Malo sem razmisljal, o tistih 10dkg mesa pa 10.000 litrih vode,

pa se spomnil, da ima moja stara mama tri purane.

Eno leto so priblizno stari, vsak ima dobrih 10kg.

Pa, ce uporabim sestevanje in mnozenje, 10dkg krat 10,

pa krat deset, pa krat 3, pa potem se s famozno cifro 10.000,

pridem do stevila tri miljone litrov vode, 3.000.000 ali 3x10na6.

 

Kaj hocem povedati ?

 

Samo to, da me je grozno strah za svojo staro mamo,

da bo koncala v Haagu :madpro:

 

Še dobro da nima krav... x:Dx

Krava tehta par sto kil... x:o)x x;)x

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ja, ves da se v nekih tockah povsem strinjava. :vio:

 

je pa tu se nekaj: zal zadeve nisem napihnil, ker je ni potrebno napihovati. saj je ze dejansko zelo dolgo napihnjena! Zal pa ne zato, ker bi mediji ali kdo drug hotel odvracati pozornost (kakor izgleda mislis), temvec zato, ker so to dejansko dejstva! Predvsem pa pri istvari ne gre samo za podatke... saj s tem zgresimo celotne smisel te ali podobne in mnogih drugih debat, kakor tudi tega zakaj so drugi pisali in navajali tisto kar sem podal.

In eden izmed smislov vsega tega (napihovanja kot mu pravis) je tocno to kar si napisal! Zmanjsanje brezglavega potrosnistva!

Obenem odmik iz zunanjih iluzij v notranjost in s tem v primernejso aktivnost navzven.

 

v necem se pomoje motis - pravis, da ozracje segreva vse kar proizvaja energijo... morda ja, morda ne...je pa BISTVENA razlika, ali ga segreva obnovljivi vir energije ali fosilna goriva!!

Dejstvo pa je, da se tudi o tem motis, da vse kar prozvaja energijo segreva ozracje. Predvidevam, da mlini na vetern ne segrevajo ozracja, kakor tudi ne soncni kolektorji. Ce pa ze, pa je v primerjavi s fosilnimi gorivi minimalno.

 

Ja, ampak stradajo tudi zaradi zivinoreje! Treba gledat malo sirse in pogledat kaksne posledice nosi zivinoreja globalno! In o tem sem pisal.

 

Spet se pomoje zelo motis!!! Namrec, zival poje recimo 10 ali 20x toliko kakor clovek! Porabi toliko vode, da bi z njo pridelali recimo 20x vec hrane in nahranili recimo 20x vec ljudi. Pomeni, da bi za cloveka ostalo dosti vec hrane, kmetijskih povrsin, manj izsekavanja gozdov (kar povzroca erozijo tal, izsusevanje, odtekanje vode, poplave, izgubljanje zemlje in se marsikaj...). Posledica je ravno to, da imamo manj hrane! Na izgled zacaran krog - uporaba fosilnih goriv zvisuje CO2 in druge ozonsko bremenilne snovi, obenem pa to povzroca ucinke tople grede. Topla greda pa povzroca topljenje ledenikov, umiranje rastlinskih in zivalskih vrst, suse, poplave, orkane, you can named.... posledica ponovno izgubljanje kmetijskih povrsin.

In ena od resitev je trajnostni razvoj! V trajnostni razvoj pa vsekakor NE spada mnozicna vzreja zivali, sekanje dezevnega gozda za pasnike, spricanje kmetijskih posevkov s pesticidi, da je sploh dovolj hrane za zivali itn...

 

jasno, zivinoreja ipd ni edina. o tem nisem niti govoril. se vedno pa trdim, da je prva, druga, vsekakor pa med prvimi, ki pripomore najvecjim okoljskim problemom, segrevaju itn.

 

Glej, pa da ne bo jaz tule "pameten", ker vidim, da vam stopam "na zulj", ker moje pisanje ocitno pritiska na to, da mnogih vas zivljenjski slog je prepotraten, zato resnicno priporocam ogled filma Pojedli bomo zemljo in The11hour! Pa se potem malo vec pomenimo. Rajsi o resitvah, kakor temu kdo je kriv ipd...

 

Namrec moj namen, kljub temu da se nekateri tako odzivajo tule, ni spreminjati druge ljudi, temvec ponujati moznost, da se spremenijo sami. In ce s to izvajo vseeno za koga tule izpadem prevec samopomemben, pa pac vzemite to kot moje pisanje samemu sebi, ker pac mislim, da je to vredu.

Dejstvo pa je, da potratni zivljenski slog sodobnega cloveka je potrebno spremeniti. Predvsem pa najprej zakrnele navade, razvade in prepricanja, zaradi katerih se odzivamo na okoliscin tako zelo prepocasi.

 

Pravi...?

Jih je več, ne?

Obesit se samo na enega, živinorejo, mi pač enostavno diši(smrdi) po zavajanju, odvračanju pozornosti.

Ali pa, če mal po kmečko razmišljam, pobijmo krave da ne bodo več srale okol in lepo svinjajmo z ostalim dalje.

Ozračja ne segrevajo samo krave in avtomobili.

Ozračje segreva VSE kar proizvaja ali porablja energijo.

In če se lotimo samo enega vzroka, posledice tega napihnemo do skrajnosti, nismo naredili nič.

Podatki o porabi vode za kg mesa so morda točni.Ampak - ali se bo res poraba vode zmanjšala za 15 000 l za vsak kg mesa manj?

Dvomim, ker, kot si sam napisal, v to ni všteta samo voda ki ji živali popijejo, ampak tudi voda ki se porabi za gojenje krme.

In če ne bo mesa, bo treba jesti kaj drugega.

To pa tudi rabi vodo da zraste, mar ne?

 

O revščini in lakoti - moje mnenje da je za to kriva samo nepravilna in neenakomerna razporeditev dobrin.

In ko že tako rad brskaš za podatki, se pozanimaj še za to koliko hrane se uniči, ker jo je nekje enostavno več kot se je lahko porabi.

Koliko se je uniči samo zato da ji cena ne pade?

Milijarda ljudi pa strada, zato da se nekje lahko dela profit.

Ameriški farmarji, pazi, farmarji, ne živinorejci, so že sredi prejšnjega stoletja izjavili da so sposobni prehraniti svet, če bi jim le pustili proizvajati toliko in tako kot zmorejo.

 

Virov(potencialnih) za prehranjevanje je dovolj še za precej večjo populacijo kot je sedaj.

Treba je spremeniti način razmišljanja, se strinjam.

Prepričan sem pa tudi, da bi opustitev živinoreje rešila del problemov, še zdaleč pa ne vseh.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

K cinizmu se veckrat clovek zatece takrat, ko je utrujen razmisljati.

Ce bi spremljal clanke vec let, poslusal strokovnjanke s svojega podrocja, bral clanke razlicnih vetrov, gledal dokumentrne filme, v katerih ponvono govorijo strokovnjaki, itn.. ne bi bil vec cinicen. Saj bi ga verjetno razumel kot premalo odgovorno pocetje.

 

S tvojo staro mamo verjetno ni prav nic narobe. Pa tudi njen ekoliski odtis je verjetno precej manjsi kot tvoj ali vecine ljudi tule. No, s tem pa se ze dotaknemo iskanja resitev :vio: x;)x v okiru katerih bi debata bila vsekakor plodnejsa.

Sicer pa sem ze napisal. v kolikor bi se zavedali svojega pocetja, tega enostavno ne bi bilo, saj bi ga zamenjali!

 

A tako, na medijih je bilo omenjeno, tudi na internetu.

Potem je zagotovo res, brez dvoma. x:o)x

 

Malo sem razmisljal, o tistih 10dkg mesa pa 10.000 litrih vode,

pa se spomnil, da ima moja stara mama tri purane.

Eno leto so priblizno stari, vsak ima dobrih 10kg.

Pa, ce uporabim sestevanje in mnozenje, 10dkg krat 10,

pa krat deset, pa krat 3, pa potem se s famozno cifro 10.000,

pridem do stevila tri miljone litrov vode, 3.000.000 ali 3x10na6.

 

Kaj hocem povedati ?

 

Samo to, da me je grozno strah za svojo staro mamo,

da bo koncala v Haagu :madpro:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Enostavno NE gre tako naprej! clovek naj bi sobival (sonaravno) s tem kar ga obkroza. Vkljuceval v zivljenje, planiranje, sedanjost in prihodnost tudi okolico, sicer temu ne moremo vec reci zdrava pamet. Vsak odmik od tega, da narave in vsega zivega NE upostevamo v svojem razvoju, se nam obrestuje nekajkrat in vedno mocneje! Dejstva!

 

Mnozicna reja zivali, govedo-zivinoreja, prasicereja, kokosereja, itn... je preseglo vso razumevanje in zdravo pamet! In le ta NE vkljucuje okolice, narave in trajnostnega razvoja!

(pa ne govorim o neki mamci z vnucki, ki ima doma prasica in dve kravi).

 

Bluzenje, da clovek brez mesa ne more normalno ziveti je enostavno povedano neumno!

Indija, kitajska skozi tisocletja itn... sta bili vedno predvsem vegetarijanski drzavi. Pa je tam najvec ljudi. Ljudje nikoli niso pojedli taksne kolicine mesa kot sedaj v razivetem svetu. Rast prebivalca temu seveda prispeva, toda neglede na to. In ce bi moral razviti svet biti vzgled nerazvitemu (indija kitajska itn...) kaksen vzgled pa smo: MEGAPOTROSNISTVO, MEGAVZREJA, MEGAMARKET, MEGAHITROST, MEGAZIVLJENJE.... in MEGASPRENEVEDANJE!

Resitve SO! Tudi ljudje bi radi ekolosko ziveli (vsaj v glavi; prakticno pa ... :o|o: ), a brez politicne volje, predvsem pa RAZUMEVANJA in zavesti o tem kaj in kje je potrebno stvarem najprej stopiti na rep, tesko kam pridemo.

 

kaj sledi vam je lahko jasno! kitajska je ze zalaufala svoj razvoj... ze dolgo nazaj, pa smo se vedno gluhi! Tukaj je zavest in tukaj je potrebno reagirati TAKOJ!

 

--

In ja, jst bluzim... p sem bluzil ze pred 15 leti.. kaj pa danes... : najvec skupin na svetu je ekoloskih skupin!

 

MORALA generacije se pokaze v tem kaj pustijo za seboj!

In tudi TULE se zacne, v nasih glavah... tistem kar razmisljamo, govorimo tudi tule, sprejemamo, odvracamo, sodimo, sprovajamo v okvir, besede, custva in koncno v realnost! Vsako sekundo, vsak trenutek!

 

 

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

jasno, zivinoreja ipd ni edina. o tem nisem niti govoril. se vedno pa trdim, da je prva, druga, vsekakor pa med prvimi, ki pripomore najvecjim okoljskim problemom, segrevaju itn.

 

Imam čisto tehnično vprašanje: predlagaš torej, da recimo, v letu dni, pobijemo vso govejo živino?....v naravo jo pač ne moremo izpustiti, saj bi jedle in srale in se razmnoževale še naprej....Se pravi, zavestna ukinitev neke živalske vrste "za blagor" človeštva?

 

In, vsi vemo...mleka, mlečnih izdelkov(jogurta, sira, namazov, palačink, ...itd)...nimamo več?

 

Imamo še druge vzrejne živali: perutnino, drobnico......zradiramo še te ?

 

.....in posejemo sojo in gojimo solato ?

 

Hitler je malo modificiral Nietzeja: "Za dosego določenih ciljev , so dovoljena vsa sredstva"...Pa niso!

 

 

Eh, včasih me človeška neumnost, ozkost, egoizem .....spravita v....obup....

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zivjo

 

tega nikoli nisem predlagal! od kje ti to? ..si neke filme ustvarjas al mas pa samo slab dan! xrolleyesx

zdej si meni pripisala tvoj film o tem kako bi pobili vse zivali al kaj xrolleyesx

gledas crno-belo in pises kot da sem jaz nekaj rekel, kar si si ti ustvarila v tvojem umu! :8):

 

hoces resitve!? morda jih nimam... kar pa bi morda predlagal, je da jih clovestvo namensko preneha vzrejati in se posebej ne na tak nacin! mislim da se ne bi razmnozevale v tako megalomanski meri kot sedaj. vsekakor pa nisem mnenja, da bi kogarkoli ubijali!, kot si se spomnila ti! Take resitve so zal plod neznanja in nerazumevanja. Pa ne govorim da ga imam vec kot ti, pravim, da pac tako ne bi razmisljali, ce bi razumeli. Stvar pohlepa, ekonomije, pozresnosti... ce clovek ne bi odvazal hrane v mesto, bi se mesta morala samoskrbovati; pomeni, tudi to, da se veliko ljudi sploh ne bi selila v mesta.

Posledicno pa bi bilo dosti okoliscnin drugacnih kot so sedaj. Ampka ce se prestavimo tukaj in sedaj, je potrebno iskati resitve v tem kar je.

In resitev vsekakor NI v tem, da s takim pocetjem kot je bilo do sedaj nadaljujemo!

 

zakaj ne!? nikoli nisem rekel, da ne bi pili mleka, in tega kar zivali dajejo! namrec nekaterim ljudem je to edina beljakovinska prehrana ki jo imajo. ampak taki ponavadi ne pojedo vsak dan zrezka, niti ne jedo 3x dnevno mesa, in tudi vzreja je ponavadi bolj humana in manj ekolosko obremenilna (npr. nomadi, male eko kmetije itn).

 

ce pa si tu ustvarjas v tvoji glavi nekaj kar jaz nisem rekel, pa je pac to tvoj problem, kajne.

je pa to dobra pripomba meni, saj sem veliko pisal, pa morda podal premalo resitev; ceprav predvidevam, da vsega nisi brala, sicer bi tudi te opazila.

 

v obup te spravlja to, da si si ustvarila doloceno mnenje o meni, temu kar pisem; o vsem tem pa neke zakljucke. Predvsem pa nerazumevanje! sicer obupa ne bi bilo! :vio:

 

 

Imam čisto tehnično vprašanje: predlagaš torej, da recimo, v letu dni, pobijemo vso govejo živino?....v naravo jo pač ne moremo izpustiti, saj bi jedle in srale in se razmnoževale še naprej....Se pravi, zavestna ukinitev neke živalske vrste "za blagor" človeštva?

In, vsi vemo...mleka, mlečnih izdelkov(jogurta, sira, namazov, palačink, ...itd)...nimamo več?

Imamo še druge vzrejne živali: perutnino, drobnico......zradiramo še te ?

.....in posejemo sojo in gojimo solato ?

Hitler je malo modificiral Nietzeja: "Za dosego določenih ciljev , so dovoljena vsa sredstva"...Pa niso!

Eh, včasih me človeška neumnost, ozkost, egoizem .....spravita v....obup....

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

se nakaj sem se spomnil, dopisati:

 

v naravi potekajo okoliscine tako, da se ena vrsta ne more pretirano razviti. namrec, cim bi se ena vrsta pretirano razvila, bi porusila ekosistem. V naravi do tega ne pride, ker je ustvarjena tako, da samo sebe balansira. Popolni sistem pravzaprav.

Clovek pa umetno vpliva na razvoj dolocenih vrst, razmozevanje goveda, piscancev itn...po eni strani, izumiranje vrst na drugi... - To rusi ekosistem in to zelo mocno!

Zato je velika razlika, ali ima neka mala kmetija z vec druzinami kravo ali dve za lastno in morda se koga oskrbo; ali pa je postavljena ogromna farma in s tem posledicno veliko obratov za delovanje te farme itn... ki oskrbujejo recimo mesto.

In ce ta farma deluje na nacin, ki je naravi neprijazen, pomeni, da se sorazmerno z rastjo prebivalstva in s tem mesojedstva povecuje tudi ekoloski odtis te farme in prebivalstva, ki uporablja proizvode te farme.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ja, ves da se v nekih tockah povsem strinjava. :vio:

 

je pa tu se nekaj: zal zadeve nisem napihnil, ker je ni potrebno napihovati. saj je ze dejansko zelo dolgo napihnjena! Zal pa ne zato, ker bi mediji ali kdo drug hotel odvracati pozornost (kakor izgleda mislis), temvec zato, ker so to dejansko dejstva!

 

Saj ne trdim da si TI napihnil zadevo, ti si jo pač samo podal tako kot si jo videl.

Ti je pa jasno menda da potenciranje ENEGA problema z namenom odvračanja pozornosti od drugih ni nič novega.

 

v necem se pomoje motis - pravis, da ozracje segreva vse kar proizvaja energijo... morda ja, morda ne...je pa BISTVENA razlika, ali ga segreva obnovljivi vir energije ali fosilna goriva!!

Dejstvo pa je, da se tudi o tem motis, da vse kar prozvaja energijo segreva ozracje. Predvidevam, da mlini na vetern ne segrevajo ozracja, kakor tudi ne soncni kolektorji. Ce pa ze, pa je v primerjavi s fosilnimi gorivi minimalno.

 

Če se še kaj spomniš iz fizike, potem veš da dejansko vse kar proizvaja in porablja energijo, del te energije v obliki toplote odda v okolico.

Ravno včeraj gledal na National Geografic oddajo na temo segrevanja ozračja.

Proces taljenja ledu - imenovali so ga kar taljenje Zemlje - se je začel.

In podatki ki so jih navajali so grozljivi.

Ko se stopi ves led na kopnem, se bo gladina morja po vsem svetu dvignila za 50-60 m.

To je del problema, drugi del pa je da površine ki so zdaj prekrite s snegom in ledom, odbijajo precejšen del svetlobe in s tem tudi toplote, torej se manj segrevajo.

Ko ledu ne bo več, tudi odboja svetlobe ne bo in zemlja, s tem pa tudi ozračje, se bo še bolj segrevalo.

Do stopnje ko bo enostavno prevroče za življenje.

To je naravni cikel Zemlje, človek je to samo pospešil.

Ni več vprašanje ali bo do tega prišlo ali ne, vprašanje je samo čez koliko časa.

Lahko samo upočasnimo ta proces, ampak da to storimo, je treba delovati na vseh področjih, ne samo na enem.

In pri tem ni pomembno kaj je tisto kar najbolj segreva Zemljo, treba je začet odpravljat VSE vzroke, in to takoj.

 

 

Ja, ampak stradajo tudi zaradi zivinoreje! Treba gledat malo sirse in pogledat kaksne posledice nosi zivinoreja globalno! In o tem sem pisal.

 

Ampak NE SAMO ZARADI ŽIVINOREJE!

 

Spet se pomoje zelo motis!!! Namrec, zival poje recimo 10 ali 20x toliko kakor clovek! Porabi toliko vode, da bi z njo pridelali recimo 20x vec hrane in nahranili recimo 20x vec ljudi. Pomeni, da bi za cloveka ostalo dosti vec hrane, kmetijskih povrsin, manj izsekavanja gozdov (kar povzroca erozijo tal, izsusevanje, odtekanje vode, poplave, izgubljanje zemlje in se marsikaj...). Posledica je ravno to, da imamo manj hrane! Na izgled zacaran krog - uporaba fosilnih goriv zvisuje CO2 in druge ozonsko bremenilne snovi, obenem pa to povzroca ucinke tople grede. Topla greda pa povzroca topljenje ledenikov, umiranje rastlinskih in zivalskih vrst, suse, poplave, orkane, you can named.... posledica ponovno izgubljanje kmetijskih povrsin.

In ena od resitev je trajnostni razvoj! V trajnostni razvoj pa vsekakor NE spada mnozicna vzreja zivali, sekanje dezevnega gozda za pasnike, spricanje kmetijskih posevkov s pesticidi, da je sploh dovolj hrane za zivali itn...

 

Jaz trdim samo da opustitev živinoreje ne bo prinesla prihranka 15 000 l vode za vsak kg mesa manj.

Večine rastlin ki so krma za živali ni treba dodatno zalivati, rastejo s pomočjo vode ki pade za neba, dežja.

Večina človeške rastlinske hrane rabi dodatno vodo za rast.

Veliko se je goji tudi v zaprtih rastlinjakih - še večja poraba dodatne vode.

Prihranek vode seveda bo, samo ne tolikšen.

 

 

jasno, zivinoreja ipd ni edina. o tem nisem niti govoril. se vedno pa trdim, da je prva, druga, vsekakor pa med prvimi, ki pripomore najvecjim okoljskim problemom, segrevaju itn.

 

Glej, pa da ne bo jaz tule "pameten", ker vidim, da vam stopam "na zulj", ker moje pisanje ocitno pritiska na to, da mnogih vas zivljenjski slog je prepotraten, zato resnicno priporocam ogled filma Pojedli bomo zemljo in The11hour! Pa se potem malo vec pomenimo. Rajsi o resitvah, kakor temu kdo je kriv ipd...

 

Namrec moj namen, kljub temu da se nekateri tako odzivajo tule, ni spreminjati druge ljudi, temvec ponujati moznost, da se spremenijo sami. In ce s to izvajo vseeno za koga tule izpadem prevec samopomemben, pa pac vzemite to kot moje pisanje samemu sebi, ker pac mislim, da je to vredu.

Dejstvo pa je, da potratni zivljenski slog sodobnega cloveka je potrebno spremeniti. Predvsem pa najprej zakrnele navade, razvade in prepricanja, zaradi katerih se odzivamo na okoliscin tako zelo prepocasi.

 

Meni nič ne stopaš na žulj, upam da jaz tudi tebi ne.

Saj zanimiva debata je lahko samo z nekom s katerim se ne strinjaš v vsem.

No ja... x:Dx ...en žulj pa si "pohodil"... :o|o: x:Dx

Dolgi posti ki jih je težko citirat... :inocent:

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Problem je edinole v tem, da nas je na svetu občutno preveč(ljudi mislim)

 

Tega pa si nisem upala napisat.....

 

Pravijo, da bo 3. svetovna vojna, vojna za pitno vodo........

 

Takole, na brzino.....od 2 mio slovencev, jih gre 1.5 mio vsaj enkrat na dan na WC in ker smo civilizirani, čisti...potegnemo vodo .Vsakič spustimo v kanalizacijo minimalno 5 litrov PITNE vode!

 

7,5 milionov litrov PITNE vode na dan v Sloveniji uporabimo za splakovanje naših fekalij ...in če pri tem uporabimo samo tri lističe recikliranega toaletnega papirja(ki pa je enkrat vseeno bil gozd).....no, razmislite o tem....

 

Za sanitarno vodo bi pa res lahko uporabili deževnico ali pa vodo, ki že prečiščena priteče iz čistilnih naprav.

 

 

Torej Free...nisem imela včeraj slabega dneva...le dokazovanje upravičenosti vegetarijanstva na tak način, kot stvar podajaš ti......me pa res včasih razjezi.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

(sem sla slucajno not, ze dolg ne bla tu)

Zanimiva debata, dobra! :palec:

 

Enja! :palec:

 

res strahota s to vodo, jaz tud pogosto ko se umivam al pa kej, pomislim, pismu se dobr da je se voda!!!!

kok je gre v prazno res! :sick:

 

in res je *tezko* napisat, prevec nas je. sam.. dejstvo pac. :o|o:

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ne. ne gre za odvracanje, temvec poudarjanje tistega kar je med kljucnimi problemi! ne vem kje vidis ti odvracanje - to si si zmislu v glavi! glede na to, da sledis temu forumu, ves da pisem tudi o drugih kljucnih problemih. in to ne malo. ker pa smo v temi vegetarijacni pa je smiselno da pisem o problemu mesojedstva v povezavi z vegetarijanstvom. morda malo sirse, a kljub temu, je tema ze tako ali tako taksna.

torej tu NE gre za odvracanje od drugih problemov kot bi ti zelel prikazati moje pisanje. a dejansko morda tvoje opravicevanje tega da si mesojedec al kaj? - ugibam.

 

ja, porablja energijo, ampak v kaksni meri! to je za cloveka sedaj bistveno!

spet se odmikas.

 

in spet se odmikas! (pol pa meni pravis.. x:o)x ), namrec ce bi gledal se kaksno drugo oddajo, bi vedel da v vsej zgodovini (v vseh 4 lednih dobah) ni bilo tako velikega CO2, ki se se povecuje. zato je izkljucno kriv clovek! In cetudi bi bil tak proces naraven, bi bil minimalen v primerjavi z sedajnjim stanjem.

Ni vse verjet placanim televizijam s strani vlad (pa ne govorim da NG je tak, ker ne vem). Vsekakor pa nimajo vedno "filtriranih" vsebin! x;)x

 

imas razpredelnico tukaj >>> (04:23) minuti!

Tako je! Med VSEMI vzroki pa je tudi mesojedstvo, kot eden glavnih in vecjih vzrokov! In o tem sem pisal. x;)x ne pa se odmikal. z zanikanjem dejste pravzaprav to pocnes ti. Vzreja zivali in posledice, ki jih prinasa dejansko je med vecjimi problemi sveta. O tem sem govoril. Casovno sovpadanej z drugimi problemi pa jasno ni nakljucje, in o tem piseva oba. Se v tem strinjava! x;)x :palec:

 

Morda ne bi prinesla 15.000 litrov vode, bi jih pa verjetno 10.000. Ne vema zakaj potem strokovnajaki pravijo, da je zivinoreja eden kljucnih problemov. In cetudi bi nekdo pretiraval, dejstvo se vedno ostane, da problem vzreje vsekakor NI majhen!

A ti ni logicno, da ce je vzrjenih zivali 2x toliko kot ljudi, in da pojedo tudi do 10 vec kakor clovek, s tem, da jih clovek namensko pita, vzreja, da so te zivali OGROMEN potrosnik, tako naravnih virov, kakor ustvarjenih! Da ne govorim o tem kaj odplake delajo vodnim podtalnicam, da ne govorim o uporabi pesticidov za polja na katerih se goji prav za te zivali, da ne govorim o secnji dezevnega gozda; karr prinese se dodatne tezave.

Povezat zadeve, pa malo sirso sliko dobis.

In jasno, da je kriv clovek! In ce bi bral kar sem ze prej pisal, da ce bi naravno potekale zadeve, nikoli ne bi bilo toliko vzrejenih zivali; cloveski pohlep in nenasitnost v iskanju ljubezni na neprimeren nacin, pa nima zdrave pameti!

Razumevanje, da je clovek locen od narave je problem! Kos mesa kdaj pa kdaj, ko ga clovek res potrebuje za prezivetje, normalno delo, ni problem. Problem je basanje s tonami nekvalitetnega s pesticidi in antibiotiki polnega mesa, izcrpavanje zivalskih vrst iz oceanov, ki so nabite merkurija in ostalih teskih kovin, itn... TO JE PROBLEM!

In ce bi bobu bo rekli ze pred 50 leti, bi bilo danes drugace!

 

tako a izgovorom nikoli ni konca!

 

 

ma fajn je da debatirava. lahko vsakdo od naju napise kar misli in zato dobi se feedback! x:)x :palec: kaj ces lepsega! drug drugega malo razsvetljujeva in siriva obzorje. hvala za pogovore!

 

Saj ne trdim da si TI napihnil zadevo, ti si jo pač samo podal tako kot si jo videl.

Ti je pa jasno menda da potenciranje ENEGA problema z namenom odvračanja pozornosti od drugih ni nič novega.

 

Če se še kaj spomniš iz fizike, potem veš da dejansko vse kar proizvaja in porablja energijo, del te energije v obliki toplote odda v okolico.

Ravno včeraj gledal na National Geografic oddajo na temo segrevanja ozračja.

Proces taljenja ledu - imenovali so ga kar taljenje Zemlje - se je začel.

In podatki ki so jih navajali so grozljivi.

Ko se stopi ves led na kopnem, se bo gladina morja po vsem svetu dvignila za 50-60 m.

To je del problema, drugi del pa je da površine ki so zdaj prekrite s snegom in ledom, odbijajo precejšen del svetlobe in s tem tudi toplote, torej se manj segrevajo.

Ko ledu ne bo več, tudi odboja svetlobe ne bo in zemlja, s tem pa tudi ozračje, se bo še bolj segrevalo.

Do stopnje ko bo enostavno prevroče za življenje.

To je naravni cikel Zemlje, človek je to samo pospešil.

Ni več vprašanje ali bo do tega prišlo ali ne, vprašanje je samo čez koliko časa.

Lahko samo upočasnimo ta proces, ampak da to storimo, je treba delovati na vseh področjih, ne samo na enem.

In pri tem ni pomembno kaj je tisto kar najbolj segreva Zemljo, treba je začet odpravljat VSE vzroke, in to takoj.

 

Ampak NE SAMO ZARADI ŽIVINOREJE!

 

Jaz trdim samo da opustitev živinoreje ne bo prinesla prihranka 15 000 l vode za vsak kg mesa manj.

Večine rastlin ki so krma za živali ni treba dodatno zalivati, rastejo s pomočjo vode ki pade za neba, dežja.

Večina človeške rastlinske hrane rabi dodatno vodo za rast.

Veliko se je goji tudi v zaprtih rastlinjakih - še večja poraba dodatne vode.

Prihranek vode seveda bo, samo ne tolikšen.

 

 

Meni nič ne stopaš na žulj, upam da jaz tudi tebi ne.

Saj zanimiva debata je lahko samo z nekom s katerim se ne strinjaš v vsem.

No ja... x:Dx ...en žulj pa si "pohodil"... :o|o: x:Dx

Dolgi posti ki jih je težko citirat... :inocent:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

v indiji je tudi ogromno ljudi! krava daje mleko. tam pa so lacni. meni precej neumno pocetje. sicer vem, da je to zaradi religioznih prepricanj, toda vseeno.

 

upravljanej z gozdovi je nujno potrebno! slovenija je vzgled celotni evropi! namrec ce gotzd prepustis, zacnejo odpadli deli gniti, to pa spet sprosca nepriemrne sestavine v ozracje in s tem povecuje podnebne spremembe!

vec o tem si lahko pogledas tukaj >>> ali tukaj >>> (eni izmed teh dveh).

jasno pa, da dezevnega gozda itn ne bi smeli redciti in posekavati - ime pljuca sveta kot mu pravijo ni brez veze! (ob tem samo v poduk tistim ki berete : dobro premislite kaksno omaro, kuhinjo, sobo itn kupujete! da morda ni les iz dezevnega gozda ali oddaljenih drzav).

 

 

Moje mnenje jeda ljudi ni prevec! temvec je nas odnos neprimeren!

Na zemlji je lahko vsaj se 1x toliko ljudi, ce bi znali ziveti!

 

Tako razmisljanje pomoje zal ne pelje v prihodnost clovestva.

Mislim pa, da je nekje zemlja prenaseljena.

 

 

Je pa res Free, da je največ govedi v Indiji, in tam, ako me spomin ne vara, so te živali svete in se z njimi nihče ne prehranjuje, celo muslimani iz rešpekta in "medverske tolerantnosti" ne

Sedaj, meni se bolj problematična od govejih prdcev, zdi prekomerna sečnja gozdov, in k tej enakopravno prispevata ekstenzivno požigalsko poljedelstvo kakor tudi živinoreja, mislim, da celo poljedelstvo boljk koker sama živinoreja, ki se lahko pase tudi po gozdovih, če se poprej iztrebi vse mesojede zveri.

Problem je edinole v tem, da nas je na svetu občutno preveč(ljudi mislim) in vsaka mati ki na svet spravi svojega otroka, je k tej prenaseljenosti prispevala svoj delež, ker zemlje ne zanima, ali po njej svinjajo Amerikanclji, kitajcljni ali Slovencljni. Enostavno vsega tega dvonožnega človečnjaštva je preveč.

Zato mislim, da je edina rešitev, za človeštvo ena konvencionalna III svetovna vojna, kot je, ne vem, morda prav Nietzche nekoč v dialektiki rekel.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ne. ne gre za odvracanje, temvec poudarjanje tistega kar je med kljucnimi problemi! ne vem kje vidis ti odvracanje

 

Saj ne mislim da TI to počneš.Ti si pač podal podatke kot si jih dobil.

Jaz pa - čeprav se ti zdi da ne - le gledam "mal širše".

In tudi kaj drugega kot N.G.

 

Razumevanje, da je clovek locen od narave je problem! Kos mesa kdaj pa kdaj, ko ga clovek res potrebuje za prezivetje, normalno delo, ni problem. Problem je basanje s tonami nekvalitetnega s pesticidi in antibiotiki polnega mesa, izcrpavanje zivalskih vrst iz oceanov, ki so nabite merkurija in ostalih teskih kovin, itn... TO JE PROBLEM!

In ce bi bobu bo rekli ze pred 50 leti, bi bilo danes drugace!

 

xyesx :palec:

Jaz, čeprav jem meso, nisem nek goreč zagovornik mesojedstva.

Pri meni je meso na jedilniku dvakrat-trikrat na mesec, toliko mi paše in mi tudi zadostuje.

Potrebno za preživetje - morda v ekstremnih pogojih(Eskimi-Inuiti) kjer večji del leta rastlinske hrane enostavno NI.

 

ma fajn je da debatirava. lahko vsakdo od naju napise kar misli in zato dobi se feedback! x:)x :palec: kaj ces lepsega! drug drugega malo razsvetljujeva in siriva obzorje. hvala za pogovore!

 

Enako... :palec:

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

upravljanej z gozdovi je nujno potrebno! slovenija je vzgled celotni evropi! namrec ce gotzd prepustis, zacnejo odpadli deli gniti, to pa spet sprosca nepriemrne sestavine v ozracje in s tem povecuje podnebne spremembe!

 

jasno pa, da dezevnega gozda itn ne bi smeli redciti in posekavati - ime pljuca sveta kot mu pravijo ni brez veze! (ob tem samo v poduk tistim ki berete : dobro premislite kaksno omaro, kuhinjo, sobo itn kupujete! da morda ni les iz dezevnega gozda ali oddaljenih drzav).

 

:o|o:

Ti dve trditvi mi nekako ne gresta skupaj... x?x

Kaj je v tem primeru razlika med gnitjem odpadkov v deževnem pragozdu in npr. v nekem gozdu v Evropi?

Po moje nobene.

Upravljanje z gozdovi v Evropi(in tudi drugod po svetu) ima namen edinole zagotoviti boljšo in večjo rast dreves(lesa), torej je cilj tega profit, ne ekologija.

Gozd(katerikoli) ki bo prepuščen samemu sebi ne bo dodatno onesnaževal ozračja, ne bo pa tudi prinašal profita.

 

Moje mnenje jeda ljudi ni prevec! temvec je nas odnos neprimeren!

Na zemlji je lahko vsaj se 1x toliko ljudi, ce bi znali ziveti!

 

Tako razmisljanje pomoje zal ne pelje v prihodnost clovestva.

Mislim pa, da je nekje zemlja prenaseljena.

 

Mislim da nas ni niti preveč niti Zemlja ni prenaseljena na nekih območjih.

Problem je le ker se na "prenaseljenih" območjih ne živi v skladu z možnostmi prehranjevanja.

Tudi voda oz. poraba vode ne bi smela biti problem.

Ni stvar v tem koliko jo porabimo ampak KAKO jo porabimo.

Če bi ekološki sistem Zemlje deloval kot bi moral, bi se vsa voda vračala v obliki padavin.

Zvišanje morske gladine in s tem zmanjšanja življenskega prostora kot tudi zemlje za pridelavo hrane ni edini problem ki nastaja zaradi taljenja ledenikov.

Hujši problem je da ko ne bo več ledenikov, tudi ne bo več rek, potokov, studencev... :sori:

Pitne vode torej.

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ha, tukaj sem se pozanimal kako je s tem:

zakaj NE sekat gozdov, in kaj se lahko zgodi, ce se ne upravlja:

Na (glej na 18:39) minuti vprasa tocno o tem kar sva govorila.

Gozd in les:

(Gozdovi kot ponor CO2)

(20:52) Vloga gozdov v globalnih in nacionalnih izzivih. Dr. Nike Krajnc in mag. Mitja Piškur z Gozdarskega inštituta o pomenu gozdov kot ponora CO2 za Slovenijo. Kaj gozd kot ponor predstavlja? Kakšno je skladiščenje ogljika v lesu in lesnih izdelkih? Pomen lesa z gledišča nadomeščanja neobnovljivih materialov in fosilnih goriv. O vsebinah nekaterih pomembnih členov Kjotskega protokola. Kolikšna je omejitev izpustov CO2 za Slovenijo? Zaloga ogljika in akumulacija CO2 v gozdovih. Bilanca lesa za Slovenijo. Ali ima skladiščenje ogljika v lesnih izdelkih velik pomen pri omejevanju emisij CO2? Raba lesa kot energenta

Pri nas je gozd mlad, se pa stara in ne kot je recimo dezevni gozd, ki je dejansko star gozd.

Seveda pa je res, da gre tudi za ekonomske interese, ne samo za ekologijo. Na splosno pa je tudi to pomembno, da ekonomijo priredimo prihodnosti, pomeni ekologiji.

 

 

Da, se povsem strinjam s teboj :sori: drama prava.

 

Zakaj pa: "ko ne bo več ledenikov, tudi ne bo več rek, potokov, studencev... :sori: ??"

Ne razumem tega? :inocent: mi manjka znanja.

Vem da bo narasla morska gladina, ne razume pa zakaj s tem ne bo vec rek in ostalih vodnih poti?

Pravzaprav o tem se nisem razmisljal.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

 

„Najbolje bi bilo, da bi vsi postali vegetarijanci"
. To je priporočilo vodje Agencije Združenih narodov za podnebne spremembe, Yva de Boerja, ki je v Nemčiji prisostvoval pogovorom o podnebju pod okriljem Združenih narodov. S tem se je med drugim odzval na kritiko, da so ukrepi za boj proti podnebnim spremembam deloma odgovorni za porast cen hrane in energije.

Za pridobivanje biogoriv, s katerimi nadomeščamo motorni bencin in s tem zmanjšujemo emisije CO2, se, na primer, uporabljajo kmetijski pridelki, sicer namenjeni prehrani.

Tudi predsednik Evropske agencije za varno hrano se sprašuje, ali ni morda „moralno in etično oporečno" z žitaricami hraniti živali, medtem ko mnogi ljudje stradajo. V pogovoru za časopis Times je utemeljeval, da je čas, da EU ukine prepoved uporabe živalskih ostankov za prehranjevanje prašičev in piščancev. Ukinitev prepovedi bi omogočila, da bi žitarice namenili milijonom stradajočih.

V društvu seveda tega ne podpiramo, zanimivo pa je to, da tudi politiki vedno bolj ugotavljajo kako potratno in nerentabilno je krmiti živali za meso. Organizacija Združenih narodov za kmetijstvo in prehrano, ki je gostila vrh v Rimu, o katerem se je zelo veliko govorilo in pisalo, pa opozarja na možnost svetovne katastrofe, do katere bo prišlo, če hrana ne bo dosegla tistih delov sveta, ki jo najbolj potrebujejo.

Vir:

 

Vzpodbudno je, da tudi nekateri najbolj odgovorni politiki spoznavajo uničujoče posledice živinoreje, ki je eden izmed glavnih
krivcev za lakoto v tretjem svetu
. Poglejmo
zakaj
:
Na določeni površini zemlje, ki služi za krmo živali, z mesom teh živali nahranimo deset ljudi, če bi bila zasejana npr. z grahom, prosom, lečo, ajdo ali ječmenom, namenjeno za hrano ljudi, pa nahranimo sto ljudi.

Torej brez mesne produkcije bi človeštvo imelo dovolj hrane tudi brez uporabe pesticidov.
Več kot 50% vsega žita se porabi za krmo živali, tretjina afriškega pridelka arašidov, ki je bogat z beljakovinami, je namenjenega krmi zahodnoevropske živine in perutnine.

Za pridelavo 1 kg žita potrebujemo 60 litrov vode za 1 kg mesa pa 2500 do 6000 litrov vode.
Izračunano in dokazano je, da bi se dodatno lahko prehranilo 100 milijonov ljudi, če bi se poraba mesa v industrijskih deželah zmanjšala samo za 10 %.

Dejstvo je, da je na svetu okoli milijarda ljudi kronično lačnih, med njimi je kakšna polovica otrok. Več deset tisoč ljudi, med njimi tudi veliko otrok, celo dnevno umre zaradi lakote.
Vsak človek, ki postane vegetarijanec, pomaga pri zmanjševanju lakote v svetu.

Stanko Valpatič, predsednik

Združenje za razvoj miroljubnega kmetijstva

Ostrožno pri Ponikvi 26, 3232 Ponikva

Telefon: 03/5763-303, GSM: 031/499-756

Transakcijski račun: SI56 0600 0097 9190661

 

tolk o mojem pretiravanju xcivx x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zakaj pa: "ko ne bo več ledenikov, tudi ne bo več rek, potokov, studencev... :sori: ??"

Ne razumem tega? :inocent: mi manjka znanja.

Vem da bo narasla morska gladina, ne razume pa zakaj s tem ne bo vec rek in ostalih vodnih poti?

Pravzaprav o tem se nisem razmisljal.

 

Zakaj?

Veliko vodotokov se napaja prav iz ledenikov.

Primer - himalajski ledeniki so tretja največja ledena površina na svetu, takoj za obema poloma.

Pospešeno taljenje teh ledenikov bo sprva povzročalo velike poplave na območju vodotokov ki se napajajo iz njih, pozneje pa bodo reke začele izginjati.

Tako, v večji ali manjši meri bo povsod tam, kjer so visokogorski ledeniki vir sladke vode.

Kakšne bodo še posledice taljenja ledenikov sem pa omenil že enem prejšnjih postov.

 

Vir

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

aha, sej res, pozabu x:((x

thanks za info! :vio: :palec:

 

sem enkrat gledu nek dokumentarc o zivljenju prebivalcev ob najvecji reki, ki prihaja iz himalaje... na miljone ljudi zivi prav od te reke. Blazno veliko rizevih polj se namaka v tej reki. Pa so tudi o tem govorili. Ocitno si nisem zapomnil. :o|o:

In ce bo tako, kot se predvideva, bodo posledice res katastrofalne.

 

Kot pravim(o), bodocnost sveta je v rokah nase generacije! Pa nic samopomben nisem v tej trditvi. :sori: Zal. Ze tako in tako je vecji del bil v rokah prejsnjih; toda mi se lahko storimi to, da bodo posledice cim bolj mile. Potem teh moznosti verjetno ne bo vec. Tega se premalo zavedamo.

Prihodnost sveta se bo ukvarjala z miljoni beguncev! Kam bodo sli? V razviti svet, na sever, drugam ne bodo mogli. Ze sedaj jih je vedno vec. Pa ze ta bo imel dosti prevec svojih tezav. :blackeye:

 

 

a ti je kaj znano, v koliki meri se to ze dogaja?

mislis, da so lahko deloma potresi na kitajskem in poplave an kitajsekm in indiji tudi zaradi taljenja ledenikov himalaje ali ne? :inocent:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

a ti je kaj znano, v koliki meri se to ze dogaja?

mislis, da so lahko deloma potresi na kitajskem in poplave an kitajsekm in indiji tudi zaradi taljenja ledenikov himalaje ali ne? :inocent:

 

Nisem nikakršen strokaovnjak v tem, pa tudi tej tematiki sem začelmalo podrobneje sledit šele po najinih debatah tu noter.

Moje razmišljanje - povsem laično, se razume - je, da potresi s podnebnimi spremembami nimajo veze, in obratno.

Poplave, tajfuni, neurja na celinah pa verjetno so posledica pospešenega taljenja ledu.

Po tistem kar sem jaz zasledil(TV, internet) so mnenja strokovnjakov različna - nekateri menijo da imamo s takojšnjim ukrepanjem še čas da ustavimo proces odtalitve Zemlje, drugi menijo da se tega ne da več ustaviti, le upočasnimo ga lahko.

 

Sem pa na Yotube prd časom gledal video o zanimivih pojavih na oblačnem nebu, par minut pred potresom.

Poglej.

Sem hotel podat link pa nisem več našel.

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

bi bilo zanimivo videt. :inocent:

 

Našel... x^x

 

30 min. before

 

10 min. before

 

Nisem pa žal nikjer še zasledil kakšne razlage kaj bi to lahko bilo, niti če je bilo kaj podobnega že kdaj videti kje drugje pred hudimi potresi.

Bom brskal dalje.

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Super, hvala.

Pa hvala za konstruktivno debato! :vio: :palec:

 

aha, zdej gledam zadevo, obaravni so oblaki... morda cisto obicajen nebesni pojav ali ne?

photoshop? a si videl tisti video ko kaze spreminjanje sonca 10 minut pred potresom?

hm xrolleyesx nisem preprican da imajo te zadeve kaj veze s potresom no. dopuscam moznost, da morda pa le.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Super, hvala.

Pa hvala za konstruktivno debato! :vio: :palec:

 

Enako... x:Dx :palec:

 

aha, zdej gledam zadevo, obaravni so oblaki... morda cisto obicajen nebesni pojav ali ne?

photoshop? a si videl tisti video ko kaze spreminjanje sonca 10 minut pred potresom?

hm xrolleyesx nisem preprican da imajo te zadeve kaj veze s potresom no. dopuscam moznost, da morda pa le.

 

Je bilo več posnetkov tega pojava, tista dva nista najbolj kvalitetna.

Pa zaenkrat dovolj o tem tukaj, to ni tema za to.

Če najdem še kaj o tem, ali razlago tega pojava, objavim v temi Ekologija.

Čeprav nam je veliko vzeto, veliko še ostaja. In čeprav nimamo več tiste moči ki je nekoč premikala nebo in zemljo, smo kakršni smo, istih junaških src od časa in usode oslabljenih,
vendar z neomajno voljo boriti se, iskati, najti in ne popustiti.


Lord Alfred Tennyson - Ulysses

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...