Skoči na vsebino

Vegetarijanci


Recommended Posts

del clanka prebranega danes v brezplacnem casniku total tedna (Pise: Dragica Susnik)

..za slovnicne napake se oproscam vnaprej:

 

"
Pojem vegetarijanstvo izhaja iz latinskega vegetus, ki pomeni cil, zivahen, krepak, svez.

 

Dandanasji je vse vec ljudi, za katere vegetarijanstvo postalo izbira, nacin zivljenja, odgovor, da mesa nocejo, pa nikogar vec ne preseneti. Nekateri mesa ne uzivajo zaradi eticnih razlogov, drugi zaradi zdravja, tretji zaradi mode, nekateri zaradi kombinacije vsega.

Kar je morda najpomembnejse: niso vec cudaski obstranci, saj "vege" filozofiji sledi vse vec ljudi, ki imajo tezave z zdravjem in so ugotovili, da jim proti tem najbolj pomaga brezmesna prehrana. Ker je vse vec ljudi, ki ne jedo mesa in zivil zivalskega izvora, je tudi ponudba v trgovinah in restavracijah vse pestrejsa. Celo na resetkah zarov se povsod pecejo zelenjava in druge brezmesne dobrote za tiste z drugacnimi nazorih.

 

Po nekaterih podatkih naj bi bilo v razvitih drzavah okoli deset do petnajst odstotkov vegetarijancev (vecina je t.i. lakto-ovo vegetarijancev, torej takih, ki odkanjajo meso, ne pa tudi mleka, jajc in mlecnih izdelkov), le nekaj odstotkov je veganov, torej teh, ki ne uzivajo nobenih produktov zivalskega izvora.

 

In v gospodarsko manj razvitih dezelah? Tam je vegetarijanstva bistveno vec, ne le zaradi tradicije, ampak tudi zaradi pomanjkanja intenzivne zivinoreje, saj je meso redkejsa dobrina.
Dokazano je, da ti prebivalci manj obolevajo za civilizacijskimi boleznimi, ki ubijajo zahodnjake, naklonjene mesni prehrani.
"

 

... saj uzivalci brezmesne hrane redkeje obolevajo za boleznimi srca in ozilja (celo za tretjino manj), imajo nizji krvni tlak ter holesterol in so zaradi uzivanja manj nezdravih mascob praviloma vitkejsi.

 

...Danes vemo, da se s primernim in pestrim jedilnikom vse nasteto dobi tudi brez mesa, saj se dovolj vitalnih snovi nahaja v strocnicah, sadju, zelenjavi, ...

 

...Zenskam z mocnimi menstruacijami, ki jim primanjkuje zeleza, namesto mesa priporocajo alge, peso, psenicne kalcke, proso, fizol, drobnjak in timijan.

 

...Leonardo Da Vinci je ze pred stoletji povedal to, kar zdaj vse bolj razumemo: ..
.
Nekoc bodo ljudje na ubijanje zivali gledali tako, kot danes gledamo na ubijanje soljudi
"

 

Pise tudi o tem, saj navaja v clanku tako moralne kakor razlicen zdravstvene vzroke za brezmesno prehrano:

"Postaviti si moramo pomembno vprasanje:
je cloveku kot obliki zivljenja z visjo zavestjo dovoljeno drugim bitjem povzrocati trpljenje in smrt?
Vegetarijanstvo so poznali ze v Egiptu, prakticirali sta ga hindujska vera in brahmanizem, ter privrzenci Zarasutre, zagovarjajo ga budisti.

 

Tudi ekoloski vidik postaja vse pomembnejsi pri odlocitvi za brezmesno prehrano, intenzina vzreja klavnic namrec mocno onesnazuje okolje, zahteva ogromno prostora in (zlasti govedoreja) pripomore k povecanju strupenega metana v zraku.

Pise: Dragica Susnik

 

vec bo verjetno objavljeno tukaj >>>

-

 

clanek potrjuje raziskave o katerih sem pisal / je pa bolj na pamet napisano, ker sem "nekako" tako slisal drugje in nimam primernih argumentov:

dolgoletne raziskave (mislim da so potekale vzporedno v USA in Kitajskem) cca. 20 ali vec let. Ugibam, ker se ne spomin tocno kot je povedal. Rezultati le teh naj bi potrjevali zgoraj navedeno o boleznih predvsem z uzivanjem zivalskih beljakovin.

Zanimivo pa je, da naj bi predeli na kitajskem kjer prebivalci niso imeli nic ali skoraj nic mesne prehrane posegli po njen, ce bi jo imeli. Govora je bilo o tem, kako mesojedstvo prinasa kratkorocno energijo, in ker je clovek se vedno bitje ki se razmnozuje, ocitno to (kratkorocno) energijo zeli; dolgorocno pa prinasa vec bolezni, vec zdravstvenih tezav podobnih sodobnemu cloveku.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ODLIČNO - tale predhodni post!

 

Upam da bodo pogosteje takšnele resnične in naklonjene informacije o vegeterjanstvu na voljo v tisku.

Sama sem že vrsto let vegeterjanka, ker se po mesu preprosto zelo slabo počutim. Kljub temu od nekaterih sorodnikov na družinskih srečanjih še vedno poslušam pridike, da vegetarjanstvo ni v redu in da bom zbolela, ter da sem "kumrna" ipd.. Hkrati pa me občudujejo, kako da sem mladostna - da se mi leta nič ne poznajo, da sem še vedno suha itd.

Tudi v šolah še vedno učijo tisto trapasto prehrambeno piramido, šolska prehrana pa je ponekod tako zasičena z mesom, da se še najbolj mesojedim otrokom upira. Ogromno mesa tako pristane v odpadkih. So pa tudi že šole, ki ponujajo brezmesmo prehrano.

Pri strastnih mesojedcih opažam tudi da so včasih zelo nesenzibilni, grobi, surovi, primitivni in netankočutni. Sploh nekateri moški - le ti mislijo samo na meso in seks.

Se pa spominjam prof. za fiziologijo iz fakultete (prof. Drašlerja - svaka mu čast). Glede vegeterjanstva je dejal, da v njem ne vidi nikakršnega problema, saj imajo na svetu vsi narodi, ki se prehranjujejo seveda na najrazličnejše načine PLODNE POTOMCE. Zelo znanstvena, objektivna a hkrati globoka izjava, za moje pojme!

 

Lp

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

:palec:

 

*ceprav... x:o)x xDDx

 

ko sem bla nekoc dve leti prav *veganka* (kako ne maram opredeljevanj takihle, ampak tko se pac 'razumemo' x:)x), sem *svetovala* (astro, tarot) v nekem duhovnem centru (z znanim imenom), kjer je blo vse zlo etericno, poduhovljeno, cisto itd., jasno so bili vsi vecletni vegetariajnci in tako dalje.

No ko sem prisla, me jih je ene par zlo nenakloonjeno gledal in so bli clo kr mal sovrazni do mene, kar me je presenetilo, nakar se je izkazal, da so bili prepricani, da jem meso. x:px

valjda sem se jim zdela cist divja. x:o)x x:Dx x;)x

ampak poanta: prvic sem, kot sem rekla, bla clo veganka, se pravi nisem uzivala NIC zivalskega (pa so me tko dolocl zgolj zato k nisem bla cist izi, tko k ostali), poleg tega pa so med nami oni bli tisti, k so mel (napacen) predsodek, kar pomen, da jim vse njihovo vegetarjanstvo ni kaj prida pomagalo. :vragec: x;)x (kar se je izkazalo tud kasnej v zvezi z manj etericnimi nivoji bivanja x:px x;)x)

 

Tako da jaz tle ne bi posplosevala.

Tudi zdaj prakticno ne jem mesa, pa bi zame (po energij) najbrz vsakdo dal roko v ogenj, da ga jem....

valjda zgledam tok primitivna in surova. x:)x x;)x

 

(sicer pa tud mene dolocjo da 'sm kumrna' xDDx)

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

jaz nisem rekla da sem vegetarijanka, ampak da prakticno ne uzivam mesa, kar pomeni, skorajda ne kupujem si mesa (razen izjemoma, kak pis prsuta ce sm ravno pri cashu, al kaj tacga, ce recimo prav potrebo zacutim) in si ga praviloma ne pripravljam, a ce mi pa zadisi ali mi kdo z njim postreze, mi ga prinese, in mi ravno pase, si ga pa z uzitkom privoscim in brez slabe vesti (res pa je, da ga potem znam cutit malo, mi zna malo 'tezko se usest', a ker mam super prebavo, v bistvu nimam vecjih tezav, a cutim pa ga, mi ni, da bi pretiravala, saj pravim, kupujem si ga sploh ne, moji frendi pa se prehranjujejo zlo podobno kot jaz, tko da smo vsi bl 'zelenjavarji', itak).

 

ribe pa bi jedla vsaj 1x tedensko, ce bi mela moznost (tako pa jih recimo povprecno 1x mesecno).

zadnjic mi je zapasal kaj za na kruh namazat (k ne maram sladkih okusov pa takih in vsi namazi so sladki al pa mlecni), tahinija sem se pa mal navelicala in sem si hotla kupt vegetarjansko pasteto (k sm jo zadnjic pr frendi jedla in je bla zlo dobra, presenetljivo, k tartex ne maram, k so mi presuhe pa prezagatne, ta je bla pa dbest)... no in hocem kupt....

a ves kok stane? 3€ 20c. x:o)x :eek: ena pastetka!

jaz takole ne morem bit vegetarjanc.

ne morm pa sam buck skoz zret pa paradajza, kar skoz uzivam.

 

men se zdi zdravo prehranjevanje - poslusat se oz. zivet cimbolj v skladu s sabo in z naravo, upostevajoc in uporabljajoc dane moznosti.

 

en pis mesa pa stane 1€.

potem ni cudn, da folk je meso, ker si vegetarijanstva nenazadnje ne more privoscit, od zgolj zelenjave se pa tezko prezivi, sploh ce ogromno energije porabljas.

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ja, so.

 

ampak a zelenjava pa ni ziva? x:)x

al pa semena, kalcki?? a ni to greh? x;)x xDDx

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Fajn, da pises, pisete vase izkusnje in poglede.

V tvojem bi se dodal, da je pac zelo odvisno kje, kdaj in kaj kupis, koliko imas znanja, iznajdljivosti, kreativnosti v pripravi hrane, nakupovanju, in se kako si pripravljas vegi hrano.

Enaciti 1 pastetko z vso vegi hrano je malce prevec enostransko. Ceprav je fakt da je vegi hrana cenovno drazja. jE pa v vecini tudi fakt, da lahko dobis od ene vegi pastete 10x toliko kolikor bi dobila od neke mese (recimo), s tem, da o tem kaj je v mesni in kaksne posledice prinasa uzivanje takse hrane dolgorocno rajsi ne bi pisal.

Cenovno je torej vegi hrana res drazja, na dolgi rok pa ne!

Osebno lahko povem izkusnjo, da sem vcasih pojedel dosti vec kot sedaj! Res pa sedaj pojem vec sladic, cokolad, in uzivam dodatke prehrani, ostajam pa bolj vitek in bolj zdrav ter z vec energije.

Pravzaprav je razlika zelo ocitna in to ne samo pri meni temvec veliko ljudeh.

 

Seveda pa je tudi zelo velika razlika ali oseab pouzije kos mesa vsake toliko casa, ker apc organizem to zeli, saj oseba pac ni nadomestila nekaterih sestavin z drugo prehrano, kar je meni do nkeje povsem razumljivo; ali pa ce oseba pouzije vsak dan 1 ali 2 mesna obroka! Pripravlja vsakotedenske ali mesecne piknike, kjer udelezenci pouzijejo po 3, 4 ali vec kosov zivali itn.

Ne govorim da nekdo tega naj ne bi pocel, temvec da je morda cas, sa se zave kaj pocne in komu vse s svojim pocetjem skoduje.

 

In ce preberemo zgornji clanek je povsem razumljivo zakaj se vedno vec bolanih ljudi odloca za vegi hrano - namrec le ta manj obremenjuje organizem, vec da - prehransko, na celicni ravni itn. (splosno gledano). Kvaliteta pred kvantiteto! - Ugotovimo, da kvantiteta doggorocno prinasa slabse rezultate kakor kvaliteta! To pa zelo jasno poudarjajo raziskave, nekateri zdravniki, vecletni vegetarijanci, kupovanej v trgovinah, prehajanja in dodajanja vegi prehrane na trgovinske police itn.

 

Predvsem pa je ZELO odvisno kako znamo meso nadomestiti z drugo nemesno prehrano!

Ce samo prekinemo uzivanje mesa, kakor najprej naredi veliko ljudi (tudi en izmed razlogov zakaj se vrnejo nazaj na meso hrano), brez da bi imeli toliko znanja, da bi nadomestili mesno hrano!

Torej vegetarijanstvo ni le tem, da mesa ne uzivamo, temvec tudi v tem da se izobrazujemo, zanimamo, prilagodimo, svoj jedilnik popestrimo razsirimo itn. Sele takrat bo lahko nasa nemesa prehrana nadomestila mesno!

 

En fajni intervju Modrost prehranjevanja je bil z gospo Vesno Pericek Krapez, ki o tem pove na bolj prijeten nacin kot jaz x;)x

 

 

jaz nisem rekla da nisem, ampak da prakticno ne uzivam mesa, kar pomeni, skorajda ne kupujem si mesa (razen izjemoma, kak pis prsuta ce sm ravno pri cashu, al kaj tacga, ce recimo prav potrebo zacutim) in si ga praviloma ne pripravljam, a ce mi pa zadisi ali mi kdo z njim postreze, mi ga prinese, in mi ravno pase, si ga pa z uzitkom privoscim in brez slabe vesti (res pa je, da ga potem znam cutit malo, mi zna malo 'tezko se usest', a ker mam super prebavo, v bistvu nimam vecjih tezav, a cutim pa ga, mi ni, da bi pretiravala, saj pravim, kupujem si ga sploh ne, moji frendi pa se prehranjujejo zlo podobno kot jaz, tko da smo vsi bl 'zelenjavarji', itak).

 

ribe pa bi jedla vsaj 1x tedensko, ce bi mela moznost (tako pa jih recimo povprecno 1x mesecno).

zadnjic mi je zapasal kaj za na kruh namazat (k ne maram sladkih okusov pa takih in vsi namazi so sladki al pa mlecni), tahinija sem se pa mal navelicala in sem si hotla kupt vegetarjansko pasteto (k sm jo zadnjic pr frendi jedla in je bla zlo dobra, presenetljivo, k tartex ne maram, k so mi presuhe pa prezagatne, ta je bla pa dbest)... no in hocem kupt....

a ves kok stane? 3€ 20c. x:o)x :eek: ena pastetka!

jaz takole ne morem bit vegetarjanc.

ne morm pa sam buck skoz zret pa paradajza, kar skoz uzivam.

 

men se zdi zdravo prehranjevanje - poslusat se oz. zivet cimbolj v skladu s sabo in z naravo, upostevajoc in uporabljajoc dane moznosti.

 

en pis mesa pa stane 1€.

potem ni cudn, da folk je meso, ker si vegetarijanstva nenazadnje ne more privoscit, od zgolj zelenjave se pa tezko prezivi, sploh ce ogromno energije porabljas.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Enaciti 1 pastetko z vso vegi hrano je malce prevec enostransko.

ma daj ne bluzi, free - a zacnem nastevat? x:o)x

ti pravim, da sm bla *veganka* (:o|o:) - kar pomen: sojina mleka, tofuji (ves kok stane sejtan al pa tofu?? x:o)x pis piscanca je 2x cenejsi), olja kvalitetna (no ta pa imam ce se da vedno, cetudi gagam, olje pa bom vedno imela najboljse olivno, sezamovo in kokosovo x:)x, nekje pa pac moram met najboljse kar je)..

In tako dalje; vseh izdelkov itak ne mroem nastet, ker ne vem, ker jih ne kupujem, to pa zato, k je VSE tok blazno drazje in temu ni mogoce oooprekati in pod razno NI enostransko.

Gre sam za to, da si skoraj povprecen clovk ze tega ne more privoscit. za TO gre.

potem pa se vsi dodatki, k jih jejo stevilni vegiji (kar se mi zdi nekako absurdno) in tako dalje.

Gre za LAJF STAJL. xyesx

in ga ne mors furat, ce nis recimo temu briblizno *bogat*.

Ni za rajo, skratka.

 

ja, se da prezivet: jejo pac krompir, makarone, riz in paradajzovo mezgo, kruh si specejo sami iz bele moke, mlek, jajca in to je to.

pa hrenovke lohk se jejo.

najbrz ves, kok so vegi hrenovke? x:o)x

 

kar je pa men itak bedast - ne maram surogatov.

jaz lohk mesce ne jem mesa, pa nom furala nadomestkov - ker to pomen, da priznavam, da rabim to.

vegetarijanski prsut? hvala lepa. x;)x

vegetariajnski polpet? z veseljem, pa ne kot nadomestek, ampak ker mi je svec.

tko kot sejtan. ne kot NAMEST mesa, pac pa kot kul hrana za jest. Nc namest, pa to. xDDx x;)x

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Hm, nisem podobnega mnenja, da bi bili vegetarjanci kaj bolj pri denarju kot kdo drug.

Po informacijah v clanku je obratno! Saj je meso v gospodarsko revnih drzavah luksuz!

Tako so bili vegetariajnci predvsem iz revnih slojev, ker za meso enostavno niso imeli.

Danes pa menim, da po taki hrani posegajo ljudje zaradi zelo razlicnih razlogov.

Vegetarjanstvo je lahko zelo poceni, ce vemo kdaj in kej nabavljati hrano ter kako jo pripravljati!

Dokler pa smo vsi "potrosniki" ki rajsi nabavljamo v marketih kjer placujem velike provizije in ne pri eko kmetu, kejrse po moznosti tudi sami naberemo hrano z vrta kmeta, je pac tako da placujemo tudi za 50% ali vec za hrano, ki jo kupimo pri veletrgovcu! x;)x Samo prevec "kamot" da bi jo kupovali ceneje!

 

Ja saj, vedno se vse konca pri denarju. Vegetarijanci so itak nekoc bili predvsem iz visjega razreda, ker je nemogoce kupovat vse tiste "dobrote", s katerimi si je treba potrebe po vseh snoveh zagotavljat, ker stane vse 2 ali 3 x toliko.

Vsaj jaz ne bi mogla bit.

 

Ribe se baje locuje, ker kao niso sesalci. Pa saj tud kura ni..

Ribe so mogoce skoz popularne tudi zato, ker so se Jezus in njegova druscina ribici prehranjevali predvsem z njimi. Poleg pa s kruhom, vinom in vodo.

 

Sorry, sam jst to furam vec kot desetletje, pa porabim za hrano dosti manj kot vecina ljudi predvsem mesojedih! lahko dokazem! Torej sorry, bluzis ti ker gledas na okoliscine zgolj iz stalisca tega kar vidis na trgovinski polici! Ce gledam kaj folk uziva v temi kaj bomo danes jedli, je vcasih moja hrana smesno skromna. Vcasih pa (ker se mi ne da pripravljat) dosti drazja! Ampak to ni problem cene hrane, ampak problem moje priprave in tega kje to hrano kupim!

Najdrazji pa je fast food in hranjenje na ulici! Da o tem koliko stane recimo pijaca in zuriranje rajsi ne bi.

 

Ce ljudje ne zanjo it do kmeta pa kupit hrano, kupovat sezonsko hrano, ter so tako kamot, da grejo rajsi v prvo trgovino ne glede na ceno, je to pac njihov problem ane.

A ti to furas? Ne! Vidis to da gres v trgovino in da so cene drazje! Pa tudi te so v zadnjih letih padle tudi za 100%! Cene spremljam ze sigurno 10 let! Tako da bluzenju glede z nekom ki se s tem ne ukvarja pac nima kaj dosti podlage kajne!

 

IN ne moremo govoriti da je vegi hrana drazja! Lahko govorimo o tem, da je ekolosko pridelana hrana drazja! Vegi hrana pa se NE pomeni, da je ekolosko pridelana!

In ekolosko pridelana hrana v povprecju JE drazja! Vcasih zelo drazja, zgodi pa se da kdaj tudi cenejsa!

In prav je tako! Ker je kvaliteta v vecini dosti boljsa!

 

Da ne govorimo o gospodarkih presezkih mesojedstva itn?

 

In rezultat padanja cen eko hrane je tudi to, da je vec konkurence! hvalabogu.

Cene tofuja so bile vacih dosti visje. Sdaj ga dobimo v vecini vecjih marketih. Prav tako dobimo eko hrano v vecini mega marketov! Ta je azradi konkurencnosti drazja!

 

Prpoblem pa je, ker smo slovnci tako kamot, da tako hrano v vecini uvazamo, pa je zato se bolj draga! Kar je seveda prav, pa se eko takso bi gor nabil zaradi transporta! Da se bomo slovenclji ja zmigali proizvajat svojo hrano! No, saj to je verjetno itaq neizbezno x;)x vsaj na lokalni ravni!

 

 

ma daj ne bluzi, free - a zacnem nastevat? x:o)x

ti pravim, da sm bla *veganka* ( :o|o: ) - kar pomen: sojina mleka, tofuji (ves kok stane sejtan al pa tofu?? x:o)x pis piscanca je 2x cenejsi), olja kvalitetna (no ta pa imam ce se da vedno, cetudi gagam, olje pa bom vedno imela najboljse olivno, sezamovo in kokosovo x:)x , nekje pa pac moram met najboljse kar je)..

In tako dalje; vseh izdelkov itak ne mroem nastet, ker ne vem, ker jih ne kupujem, to pa zato, k je VSE tok blazno drazje in temu ni mogoce oooprekati in pod razno NI enostransko.

Gre sam za to, da si skoraj povprecen clovk ze tega ne more privoscit. za TO gre.

potem pa se vsi dodatki, k jih jejo stevilni vegiji (kar se mi zdi nekako absurdno) in tako dalje.

Gre za LAJF STAJL. xyesx

in ga ne mors furat, ce nis recimo temu briblizno *bogat*.

Ni za rajo, skratka.

 

ja, se da prezivet: jejo pac krompir, makarone, riz in paradajzovo mezgo, kruh si specejo sami iz bele moke, mlek, jajca in to je to.

pa hrenovke lohk se jejo.

najbrz ves, kok so vegi hrenovke? x:o)x

 

kar je pa men itak bedast - ne maram surogatov.

jaz lohk mesce ne jem mesa, pa nom furala nadomestkov - ker to pomen, da priznavam, da rabim to.

vegetarijanski prsut? hvala lepa. x;)x

vegetariajnski polpet? z veseljem, pa ne kot nadomestek, ampak ker mi je svec.

tko kot sejtan. ne kot NAMEST mesa, pac pa kot kul hrana za jest. Nc namest, pa to. xDDx x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

A ni to odvisno predvsem koliko cesa pojes!? Ce pojes 1 zrezek (sej sploh ne vem kolk tehta x:o)x ker jih ne kupujem ze 2 desetletji) ali pa ce kupis en zaviteh tofuja recimo? Kaksna je razlika sploh?

Nmrec jst pojam nimam kaksne so cene mesa, tko da iz tega stalisca bluzim! Dokaj dobro ap vem kaksne so cene eko hrane, tofuja itn!

Pa spet, gres kupim meso h kmetu, tofu pa naredis sam doma! Pa prides dosti ceneje skozi kakor placevat vsem trgovinam in posredniko marze!

 

Ves kaj, vidim da pises o B12 itn,,, daj si malo preberi literature na to temo, pa se bomo pol menili. Meni se res ne da o tem. Lahko pa ti na kratko: VSE se da nadosmetit, tudi meso in tudi sojo!

 

Od kje kes, od dela, povezovanja ,komuniciranja, povezovanja z ljudmi, pomoci ter nasveti in se veliko drugega.

Po tvojem pisanju sodec ni problem v ceni hrane ampak tvojih financah! Zal nisi edina ki se s tem sooca. Tako cloveku ki iam place 450 EUR resnicno ne preostane drugega kot da kupuje hrano (ce temu splo hlahko tako recemo) ki je najceja! Tak si NE more privosciti niti sadaj ali morda 1x tedensko, da o mesu in eko hrani sploh ne govorimo! Morda 1x tedensko minimum.

 

To pa ni vec tema te teme mapak sirsa druzbena tema!

Dokler se oseba vozi z avtom, kadi, zura vzunaj, trosi na pijaci, drogi in ne vem cem se, obenem pa se pritozuje nad cenami hrani, mislim, da ima resnicno konkreten razlog da se zamisli nad svojim pocetjem!

 

DEJSTVO!!??

Daj kaksen konkreten agument za tvojo trditev prosim, ker mislim, da govoris zelo na pamet in brez podlage! Predvidevam, da si to nekje slisala ali prebrala?

 

Jst sem vgi verjetno ze vec kot 15 let, morda celo 20, se niti ne spomnim vec. Poznam dosti ljudi vegijev, pa velika vecina ni bial vegi od rojstva. Sploh ap takrat v tistih casih vegetarijanstva pri nas skorja ni bilo. O tem kar govoris ti - da bi otroci bili vegiji od otrostva, se je bolj zacelo s tem ko so nase in predhodne generacije imele svoje potomce, torej ko so vegiji imeli otroke in jih vzgajali v vegi prehranjevanju. Pa tudi med njimi so taki, ki so dopustili da otrok v soli uziva meso, doma pa pac ne!

Ter da se otrok in naposled osebnost, sam odloci kaj bo uzival na svoji zivljenjski poti.

 

Kako lahko to reces, ce pa tofu, sejtan in sojini zrezki, ki jih je treba kupovat, stanejo vec kot meso xnckrivx

Ti zrezki oz. pripraki iz soje so edino nadomestilo za zivalsko meso, ker je soja enake snovi.

Ceprav ze spet ne dajejo nujnega vitamina B 12)

In kje pol keš za vse mogoce dodatke in nadomestke v prehrani, ki jih tud tu med drugim prodajas, kolko to nanese.

Dejstvo pa je, da golo prenehanje z mesom brez kupovanja nadomestkov in vegi jestvin telesu in psihi skoduje in se telo hitreje stara in vse, cetud zdrzi stres, vse hitreje propada, razen ce je iz otrostva navajeno ziveti brez mesa.

Primer od dojencka dalje je pevka Lara Baruca, ki je otrostvo in mladost prezivela na juhici in mleku in nikoli ni poskusila mesa.

In mariborski Sebastijan - vegi od 13. leta naprej - pa je videt kar misicast in me prav zanima, od cesa, nikol nisme zasledial v kakme intervjuju, ce kaj nadomesca ---

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Zdravniki pravijo tudi se marsikej drugega. Argumentiraj svoje trditeve prosim, in ne pisi na pamet, ker sicer lahko razumem tvoje pisanje zgolj kot provociranje.

Prosim preberi si temo, kjer smo pisali o nadomescanju vitamina B12. Na spletu pa imas tega dejansko "na tone"! Ce ti to ni dovolj upostevaj tvojo lastno izkusnjo, zivisvoj laif, pa je.

Jaz pa bom svojo, ki pac kaze na to da vegetarijanstvo je mozno.

 

Pises zel ospolcsno in crno-belo. Kar kaze na pomanjaknje znanja. Nekdo lahko "ostro" spremembno nacina prehranjevanja obcuti kot zelo sokantno, tako za duha kot telo. Kot bi nekoga poslal iz ugodja zivljenaj v mestu in pisarni delat na kmetijo za 16 ur dnevno.

Tako pa nekomu durgemu pac sprememba ne prinese vecjih tezav ali naporov. Kajne, zato je posplosevanje zgolj ugibanje ali izraz lastnih izkusenj.

 

ce se ti ljubi, pa se vseeno poglej tale video prispevek >>

 

Imas tvojo izkusnjo, tvoja predvidevanja, tvoje obcute in tvoje telo ter duso. Ce mislis drugace imas vso pravico. Veliko srece in zdravja ti zelim!

Vidim, pa da se vseeno sprasujes ali je to kar pocnes resnicno v skladu s teboj. Kar se mi zdi zelo vspodbudno! :palec:

 

Vem nekaj, ja x:Dx In sicer, da zdravniki pravijo, da je nemogoce nadomestit, ker je le v mesu in obenem molcijo, zakaj pa nic ne fali tistim, ki nikol v zivljenju niso mesa jedli.

 

Ostalo pa - ti ze ves, nisem probala. Pac 3 leta nisem mesa jedla in vcasih sem kaj kupila, drugic nic.Mislim da mi je slabo nadomescanje zaskodilo, sem mislila, da je to potratno. Od 19.do 22. leta. Vcasih si mislim, da se mi je pac podrlo neko ravnovesje v telesu po 1 letu vegetarijanstva in da morda ne bi nikoli zbolela takrat za panicno motnjo, ce bi ob selitvi v tuj kraj vsaj pri isti prehrani ostala ... Vprasanje. Ce ni tole med drugim botrovalo. Ne krivim pomanjkanja mesa, ampak samo domnevam, da ima kaj za zraven za opravit.. Kolosalne spremembe na hitro niso ok ne za telo ne za psiho.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Ce ljudje ne zanjo it do kmeta pa kupit hrano, kupovat sezonsko hrano, ter so tako kamot, da grejo rajsi v prvo trgovino ne glede na ceno, je to pac njihov problem ane.

A ti to furas? Ne! Vidis to da gres v trgovino in da so cene drazje!

sm napisala, da JA, jst to TUD furam. velik mojih frendov in sosedov fura zelenjavo (*bio*) in jo mam.

a kupovati ekolosko pomeni kupovati pac drazje, ni pa vse, kar se pod bio in ekolosko prodaja, dejansko tudi taksno.

 

smesno mi je, da tu vpijes nazaj in bi morala brat ne vem kaksne znanstvene prispevke, ce pa samo grem na trznico in porabim za 3 limone in 3 paradajze in se mal zelenjavce 20€?

 

jaz v blizini nimam bio kmetij, vozakat se nekam pa mi ni smiselno niti ekonomsko niti ekolosko (poleg tega je neumno, ker zelo malo pojem, zalog si je pa nesmiselno delat, da bom pa za vsak paradajz letala h kmetu, je pa nebuloza), plus se mi zdi, da bom morala prezivet s tem, kar je, in ne nujno s tem, kar bi blo najboljse zame.

 

pravis da ne zapravis vec?

a tvoje kapsule zastonj dobis?

 

vsi kalilniki, preparati za peke kruhov in vse kar se rabi?

ma daj ne nakladaj, no, k mam vecino frendov vegijev al zlo bliz temu in vsi so dobr situirani.

 

a ti v 'kalckih' zelenjavo kupujes al kaj?

al res ze nisi bil xx let v obicni trgovini, da ne ves, da cene pod razno niso primerljive?

 

men se zdi to zhaljivo do folka, k nima nc.

in zaljivo do ubogega mesa, k se tam valja, k se po smesni ceni prodaja, medtem ko je en klincev sejtan vec kot 2€ (2 zrezkca!!)

 

ja, lohk si sama delam sejtan. :o|o:

 

In en k sam trzno gleda, zame, oprosti, ni ekolosko ozavescen, ce je to sam trzna poteza.

 

mam rajs ne-bio korencek od ene gospe stare s trznice, k z LJUBEZNIJO goji tist ubogi korencek, kot pa folk, k majo na ogromn napisan bio, da ti lohk zasolijo cifre..

in tud ce je dejansko po bio oz. eko postopkih, zame, ce ni ljubezni pa predanosti not, NI bio pa ce se na glavo postavs pa na trepalnice vrzes.

 

... in tocno tole debato sem mela, tud s tabo, in to ne enkrat, seveda v kateri od tehle tem, kamor praviloma itak ne hodim (k mi grejo na zivce vsi fanatiki), sla sem pa izjemoma, ker me je zanimalo, kaj je napisala erika zagar (ker je do zdaj nisem opazila v drugih forumih, razen astroloskem)..

in sem pac padla v debato, ker menim natancno tako kot sem na zacetku teh debat, v zacetku foruma (torej pred 6 leti).

In ves cas se prehranjujem zdravo a pac po svojih zmoznostih.

med nama sem pa jaz tista, ki ne fura dodatkov. x;)x

Jaz iščem le eno; da bi izrazil tisto, kar hočem. In ne iščem novih oblik, temveč jih najdem.

Picasso

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Evo, sem sel gledat racun nakupa tofujevih izdelkov za vec kot mesec dni (za 2 osebi):

6x tofu, 10x prekajeni tofu, 4x polpeti, 2x mix zrezek = 33 EUR!

tofu ni bil kupljen v trgovini, saj bila cena verjetno za 2/3 visja. Recimo 50 EUR.

 

koliko bi porabil za meso za 2 osebi za cel mesec?

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Nisem tega mnenja. Ekolosko kupovati pomeni CENEJE!

nakup je drazji, toda poraba manjsa!! = pomeni kupis manj!

 

ce bi se pozanimala bi v blizini nsala bio kmetije! pa se verjetno nisi! SO v okolici ljubljane! Na trznici so tudi eko stojnice, tako ne rabis hodit dalec, pa se z busom gres lahko ali z biciklom, tudi h kmetu v okolci ljubljane!

Ce pa ti se to ni dovolj, gres enkrat tednesko, ko in ce gres za vikend na gorenjsko ali kam na obisk, v naravo, se mimogrede do kaksnega kmeta in si nabavis zivila za cel teden!

 

nic ni zastojn, ceprav jih dobim nekatere tudi zastojn oziroma kot kompenziranje;

a zato si drugih zadev privoscim manj. manj nakupa sadja in zelenjave, manj drugih zivil.

in kakor si napasala so dodatki prehrani!

 

sorry, k mam drugacno mnenje in vedeje k ti, pa tudi malo vec znanja o tem.

 

kaj je s kalilniki in aparati? nalozna ki se dolgorocno splaca! imas drugacno mnenje? Imas izkusnje?

 

tocno to, lahko si sama delas sejtan! poceni! sam vecini folka se ne da! so preleni, tudi preleni da bi se malo pozanimali kje dobiti ceneje ali dvignili rit in telefon, se skom povezali itn.

 

tolk o nakladanju! x;)x

 

vecina mojih je tudi vegijev!"

kaj pa tebi pomeni dobro situirana oseba pa je pac vprasanje ane!

in to se vedno ne govori o tem, a je vegetarijanstvo drazje kakor mesojedstvo! Definitivno NI!

Z ozkostjo gledanja samo en na trgovinskih policah pa se vsekkor ne moremo meniti! ker treba na zadevo gledat dosti sirse!

 

kaksna trzna poteza?

vec kaj je trzna poteza-.... to da az prehrano govedi porabimo 10x vec vode kakor za vzgojo rastlin!

in da oni tam nerazviti revezi zardi nasega preseravanja z mesom nimajo kaj jesti!! to je trzna poteza!

in da sekajo dezevne gozdove za pasnike, svinjajo vodo z dolpakami zivali, pa je zato toliko vec bolanih ljudi, toliko vecji vpliv na podneben spmemembe itn... pa octino ne beres te teme in rasji pljuvas kako draga je vegi hrana! Z ozkostjo gledanja pac lahko vidis samo tako! Zal!

In to je draga moja bluzenje!!

 

aja, en k ma pa drazjo hrano pa je ne more vzgojit z ljubeznijo al kaj x:o)x

vsi so dragi! pa se dosti drazji bodo! a ko govorimo o kvaliteti je eko hrana cenejsa, ker vec da!

pripravimo pa lahko tako eno ali drugo z ljubeznijo ali ne, in tako ena ali druga je bial lahko narejena z ljubeznijo!

 

in ko smo ravno pri tem! poglej si kaksne eko kmetije! pa potem govori o ljubezni in razlikovanju!

sama pravis da je eko - was of life! in ce nek eko kmet fura tak way of life, imas pac ocitno slabo mnenje o tem way of lifeu!

 

ja in kaj ce jih ne furas? what's the point? hoces povedat da je vegi hrana pomanjkljiva? ja, seveda je ce nimamo dovolj znanja nadomestiti sestavine. dodatke pa furam tudi zato, ker se mi ne da kuhat, ap pacat pa full nabavljat, in uzivat full pestre hrane. pa se veliko tega bi se naslo zakaj uzivam dodatke.

in ko smo ze pri tem, dodatke uzivajo tako mesojedci kakor nemesojedci. :vio: bog ve zakaj a!

 

 

sm napisala, da JA, jst to TUD furam. velik mojih frendov in sosedov fura zelenjavo (*bio*) in jo mam.

a kupovati ekolosko pomeni kupovati pac drazje, ni pa vse, kar se pod bio in ekolosko prodaja, dejansko tudi taksno.

 

smesno mi je, da tu vpijes nazaj in bi morala brat ne vem kaksne znanstvene prispevke, ce pa samo grem na trznico in porabim za 3 limone in 3 paradajze in se mal zelenjavce 20€?

 

jaz v blizini nimam bio kmetij, vozakat se nekam pa mi ni smiselno niti ekonomsko niti ekolosko (poleg tega je neumno, ker zelo malo pojem, zalog si je pa nesmiselno delat, da bom pa za vsak paradajz letala h kmetu, je pa nebuloza), plus se mi zdi, da bom morala prezivet s tem, kar je, in ne nujno s tem, kar bi blo najboljse zame.

 

pravis da ne zapravis vec?

a tvoje kapsule zastonj dobis?

 

vsi kalilniki, preparati za peke kruhov in vse kar se rabi?

ma daj ne nakladaj, no, k mam vecino frendov vegijev al zlo bliz temu in vsi so dobr situirani.

 

a ti v 'kalckih' zelenjavo kupujes al kaj?

al res ze nisi bil xx let v obicni trgovini, da ne ves, da cene pod razno niso primerljive?

 

men se zdi to zhaljivo do folka, k nima nc.

in zaljivo do ubogega mesa, k se tam valja, k se po smesni ceni prodaja, medtem ko je en klincev sejtan vec kot 2€ (2 zrezkca!!)

 

ja, lohk si sama delam sejtan. :o|o:

 

In en k sam trzno gleda, zame, oprosti, ni ekolosko ozavescen, ce je to sam trzna poteza.

 

mam rajs ne-bio korencek od ene gospe stare s trznice, k z LJUBEZNIJO goji tist ubogi korencek, kot pa folk, k majo na ogromn napisan bio, da ti lohk zasolijo cifre..

in tud ce je dejansko po bio oz. eko postopkih, zame, ce ni ljubezni pa predanosti not, NI bio pa ce se na glavo postavs pa na trepalnice vrzes.

 

... in tocno tole debato sem mela, tud s tabo, in to ne enkrat, seveda v kateri od tehle tem, kamor praviloma itak ne hodim (k mi grejo na zivce vsi fanatiki), sla sem pa izjemoma, ker me je zanimalo, kaj je napisala erika zagar (ker je do zdaj nisem opazila v drugih forumih, razen astroloskem)..

in sem pac padla v debato, ker menim natancno tako kot sem na zacetku teh debat, v zacetku foruma (torej pred 6 leti).

In ves cas se prehranjujem zdravo a pac po svojih zmoznostih.

med nama sem pa jaz tista, ki ne fura dodatkov. x;)x

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

tako kot se o marsicem, sam lazje je pa pljuvat pa se bunit kolk je neki drago, pa drugim govort da bluzijo. ne vedet in se zanimat pa se zakaj!

 

a se zaveas da je 33 EUR na 2 osebi zelo malo! Torej koliksna je moja poraba glede na nekega mesojedca, ki fura zrezek ali hamburger vsak dan, kaj!? In ce uziva za kosilo jetra, za malco 10 dkg salame, za vecerjo ibjo pasteto ; drugi dan pa recimo vampe. tretji dan pa rebrca za kosilo, cetrti dan pa ribe in za vecerko mozgane vola, pa jajca od bika v nedeljo, pa goveji biftek za malico, pa nekaj rezin prsuta za malico, pa drugic domaco salamo za malico, pa tretjic piscanca za kosilo pa se peceno slanino za vecerjo.... in ce to prenesemo na dve osebi ali morda druzino. Mesto, Drzavo....

KOLIKO JE TO DENARJA!! S tem da sem recimo zajel nekje 14 dni ali pa se to ne!

 

Da je bilo vso to meso bogve iz kje, da je bila proizvodnja iz razlicnih koncev, da je vsako meso imelo svoj transport itn...

 

jaz pa v vecini kupim pri samo enem proizvajalcu enkrat za ves mesec! - (ovorim kar se tice sojinih izeldkov). tako kot dodatke prehrani ponavadi.

res, zal tudi sam se vedno prevec kupujem v trgovinah in ne kmetih, pa bi lahko ce bi dvignil rit in se organiziral.

 

Draga moja KDO zdej bluzi! Kdo porabi vec denarja, sredstev, casa, energije....!!

V celem letu je to tudi do 1000 x vec energije kot jo porabi nek vegi, ki kupuje pri eni ali nekaj osebah vecina svoje hrane. Da o tem koliko lahko privarcuje vegetarijanec na tak nacin in koliko porabi neka oseba ki se prehranjuje v sluzbi, kupuje v trgovinah itn.

 

Lahko pokazem racune, pa primerjamo! Njegovo mesno in mojo (v vecini eko) vegetarijansko!

Bomo potem prakticno videli kdo bluzi pravzaprav!

 

Ena od stvari, ki jo bomo sprmenili in se spreminja je tudi javna prehrana v sluzbah, solah, vrtcih, malice, kosila itn na tem podrocju je se veliko dela! Vskladit kvaliteto, lokalno pridelavo in ekonomijo ter ekoloski vidik hkrati. Ni macji kaselj.

 

pojma nimam. x:o)x xDDx
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

tako kot se o marsicem, sam lazje je pa pljuvat pa se bunit kolk je neki drago, pa drugim govort da bluzijo. ne vedet in se zanimat pa se zakaj!

 

a se zaveas da je 33 EUR zelo malo! Torej koliksna je moja poraba glede na nekega mesojedca, ki fura zrezek ali hamburger vsak dan, kaj!? In ce uziva za kosilo jetra, za malco 10 dkg salame, za vecerjo ibjo pasteto ; drugi dan pa recimo vampe. tretji dan pa rebrca za kosilo, cetrti dan pa ribe in za vecerko mozgane vola, pa jajca od bika v nedeljo, pa goveji biftek za malico, pa nekaj rezin prsuta za malico, pa drugic domaco salamo az malcio, pa tretjic piscanaca za kosilo ap sepeceneo lsnino za vecejro....

KOLIKO JE TO DENARJA!! S tem da smo recimo nekej na 14 dni ali pa se to ne!!!

 

Da je bilo vso to meso bogve iz kje, da je bila proizvdnja iz razlicnih koncev, da je vsako meso imelo voj transport itn...

 

jaz pa v vecini kupim pri samo enem proizvajalcu enkrat sa ves mesec!

tako kot dodatke prehrani ponavadi.

 

Draga moja KDO zdej bluzi! Kdo porabi vec denarja, sredstev, casa, energije....!!!!

V celem letu je to tudi do 1000 x vec energije kot jo porabi nek vegi, ki kupuje pri eni ali nekaj osebah vecian svoje hrane. Da otem koliko lahko privarcuje vegetarijance an tak nacin in kolik oporabi neka oseba ki se prehranjuje v sluzbi, kupuje v trgovinah itn.

 

Lahko vsakemu pokazem racune, pa primerjamo! njegovo porabo in mojo. Njegovo mesno in mojo (v vecini eko) vegetarijansko!

Bomo potem prakticno viddeli kdo bluzi pravzaprav!

xrolleyesx dej ne pretiravaj. me prav zanima kje boš našel človeka, ki tolk mesa porabi na mesec, kolikor si ga ti tamle naštel. dvomim, da maš enga na temle forumu, ki se tkole prehranjuje, kot si napisal.

in ja, najbrž je res, tofu in teli vegi izdelki so se precej pocenili v zadnjem času, ker se očitno več tega porabi.. jaz v Kalčku kupujem enkrat na 2 meseca, stvari, ki jih drugje ne dobim (kaka spešl olja, pralne oreške, omakice sojine in tako), za hrano sem se šla enkrat mal preseravat in kupila par izdelkov, ki sva jih midva imela za tri dni (moj dragi pač mal večjo količino hrane poje, pa ni važno al vegi al mesno, tko da en picek od tofujčka, ki ti ga tam zapakirajo, zanj ni dovolj) in sem dala 20€.

v trgovini, kjer ponavad kupujem, dam tolk za en teden.

 

sem primerjala zdajle, ker mam ravno v hladilniku kos tofuja (8,25€/kg) in dva puranova zrezka (9,7€/kg). AMPAK! puranovi že pravilno narezani zrezki pač niso najcenejše meso. Piščančja prsa s kožo so najbrž tam okol 4,5€/kg... (ne da se mi zdaj ravno po netu za cene brskat), jetrca (ki jih včas za mačka kupim) so neki 2€/kg.. JAZ se lahk preseravam in izbiram med tofujem in puranom za pribl. isto ceno. Kaj pa lahko v zameno za tofu vzame en, ki bi kupil pol kile jetrc za 1€? Kaj vegetarijanskega s tolk beljakovinami in hranilnimi snovmi, kot jih ima pol kile jetrc, dobiš za 1€? :inocent:

WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY

BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM

 

loesje

 

 

Spet nazaj -

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Mah... jaz mislim da je cool. Pomoje čeprav zadnje čase za se najest s sadjem je dokaj težko. Pomoje je najbloljše kaj mesa pojest ,... vednar raje već zelenjave.
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

AJ, ne bi rekel!

 

Pejdi v neko zluzbo kjer imajo menzo! Poglej kaj ljudje jedo za malice, ki si jih kupujejo sami. Doma pa si ponvno pripravijo meso, pa za vecerjo tudi recimo.

Niti malo ne pretiravam! zal. Sem delal veliko jobov v vec firmah in videl kako zadeve potekajo.

Med njimi sem buil tudi sam tak uporabnik ko sem uzival meso. Malice so biel v vecini mesne. Ljudje so si ekstra kupovali se mesne sendvice, tisti ki niso zdrazali do malice ali pa so bili potem se lacni. V soli je vecina sosolcev uzivala mesni sendvic. Doma za kosilo prav tako mesno kosilo. za vecerjeo kar je bilo. Tudi v nasi familiji je bilo tako, pa nismo nikoli imeli za preseravat se.

Danes mladi hodijo po malce na fast foode (vecinoma kebap, mcdonalds ipd). Kaj uzivajo doma ne morem govoriti.

 

Danes je sicer ze bolje, ponujajo ob mesnih menijih tudi vegi menije itn.

 

Mislim da ne pretiravam niti malo. razen tisti s haburgerjem (da ga fura recimo vsak dan sem napsial).

 

Nastel sem:

Mesna kosila: 1x salama, 1x vampe, 1x rebrca, 1x ribe, 1x bikova jaca,

Mesne malice: 1x jetra, 1x goveji biftek, 1x domaca salama, 1x piscanec

Mesne vecerje: 1x ribja pasteta, 1x mozgani, 1x goveji biftek, 1x peceno slanino

to je skupaj: 5 mesnih kosil, 4 mesne malice, 4 mesne vecerje!! To = 13 obrokov!

Napisal sem da je to recimo za 14 dni, s tem da sp vtete 4 malice!

 

Torej 4 mesne malice v 14 dneh!

Torej 5 mesnih kosil v 14 dneh!

Torej 4 mesne vecerje v 14 dneh!

 

A je to pretiravanje!!? A je ta ocena nekega mesojedca pretirana? Mislim da nikakor ne, s tem da je potrebno za primerjavo dodati se 1 osebo + 14 dni! x;)x

 

 

 

1) ne vem kje si kupila tako drag tofu, kjer je kos skoraj 9 EUR!? kot ves se tudi tufuji med seboj razlikujeo, tisti iz uvoza in z dodatki zelenjavei itn so veckrat drazji!

2) kot sem napisal, sam bi dal za 22 kosov tofuja in izdelkov najvec 50 EUR. To bi pomenil oda lahko vsaj 15 dni ali ce smo zelo lacni 10 dni 2 osebi uzivava sojine izdelke kot nadomestilo mesni hrani!

To ap se da ze primerjati s tem kar sem napisal zgoraj o jedilniku nekega mesojdeca recimo, k iuziva meso recimo 13x v mesecu. Jaz bi za sojine izdleke porabil za 2 osebi najvec 50 EUR mesecno, ce bi tofu kupoval recimo v merkatorju, 2 mesojedca pa verjetno dosti vec.

 

Ce kupujes najdrazje je logicno da je drago!

 

Na mojem nedavnem racunu je cena za kilo navadnega tofuja za kg 7,23 EUR!

V mekratorju pa verjetno vec, ker je se marza.

 

Eden od proizvajalcev ki je zalaga tudi tus in merkator ima cene sojinih izdelkov navedene tukaj>>

 

Nevem kaj iam vec beljakovin, toda mislim da bo tofu zadoscal v primerjavi z jetri. e ap ne pa se kupi kaksno sirotko, skuto na (eko) trznici itn. kajne.

 

 

xrolleyesx dej ne pretiravaj. me prav zanima kje boš našel človeka, ki tolk mesa porabi na mesec, kolikor si ga ti tamle naštel. dvomim, da maš enga na temle forumu, ki se tkole prehranjuje, kot si napisal.

in ja, najbrž je res, tofu in teli vegi izdelki so se precej pocenili v zadnjem času, ker se očitno več tega porabi.. jaz v Kalčku kupujem enkrat na 2 meseca, stvari, ki jih drugje ne dobim (kaka spešl olja, pralne oreške, omakice sojine in tako), za hrano sem se šla enkrat mal preseravat in kupila par izdelkov, ki sva jih midva imela za tri dni (moj dragi pač mal večjo količino hrane poje, pa ni važno al vegi al mesno, tko da en picek od tofujčka, ki ti ga tam zapakirajo, zanj ni dovolj) in sem dala 20€.

v trgovini, kjer ponavad kupujem, dam tolk za en teden.

 

sem primerjala zdajle, ker mam ravno v hladilniku kos tofuja (8,25€/kg) in dva puranova zrezka (9,7€/kg). AMPAK! puranovi že pravilno narezani zrezki pač niso najcenejše meso. Piščančja prsa s kožo so najbrž tam okol 4,5€/kg... (ne da se mi zdaj ravno po netu za cene brskat), jetrca (ki jih včas za mačka kupim) so neki 2€/kg.. JAZ se lahk preseravam in izbiram med tofujem in puranom za pribl. isto ceno. Kaj pa lahko v zameno za tofu vzame en, ki bi kupil pol kile jetrc za 1€? Kaj vegetarijanskega s tolk beljakovinami in hranilnimi snovmi, kot jih ima pol kile jetrc, dobiš za 1€? :inocent:

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ja, sam pogovarjaš se tlele s folkom iz tega foruma in folk iz tega foruma prepričuješ kaj bi morali jesti. Ne pa delavcev v menzi x;)x

včasih, ja... sam praviš, da so danes že vegi, brezmesni meniji na razpolago. torej se pogovarjajmo o Danes. in o Nas, tule gor.

 

(hehe, tist kos purana danes me je čist popadljivo naredil, se mi ful da debatirat s tabo :vragec: x:Dx )

 

pa nisi odgovoril na drugi del posta?

WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY

BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM

 

loesje

 

 

Spet nazaj -

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

jsz nikogar ne prepricujem kaj bi moral jesti.

a tukaj niso ljudje ki delajo v sluzba in se prehranjujeo v menzah, trgovinah, itn?

 

se odgovarjam. :vio:

ja, so. sam če greš mal pogledat v temo 'kaj bomo danes jedli', kar je v bistvu edina referenca tlele gor za statistiko delat kaj kdo je, boš videl, da se večina folka, tud tisti, ki delajo v trgovinah in se hranijo v menzah, hranijo vsaj pol/pol, težko boš pa našel koga, ki bi ustrezal tvojemu opisu mesojedca zgoraj.. (hmm, ok, mogoče kak cvičkar x:o)x ) zato pravim, da pretiravaš..

WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY

BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM

 

loesje

 

 

Spet nazaj -

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

o tem kar si napisala dvomim.

sicer pa tesko govort za "vse" in v imenu vseh ki tole berejo se ti ne zdi.

tam vecina pisejo ene in iste osebe, in ce govorim na pamet jih pise morda 10 malo bolj redno, drugi pa vsake toliko. kar nikakor ne mores postavljati kot merilo. pa ze pa je precej majavo.

koliko tistega ki sezejo po hitrem sendvicu in salami (tko an hitro) med obroki pa se ne napise recimo, tesko veva kajne x;)x

 

jaz v vecini pisem v primerjavi povprecne osebe in povprecnemu cloveku recimo. mislim da je to tudi dovolj razvidno iz pisanja. le ta pa po mojih izkusnjah uziva dosti vec mesnih jedi kot sem nastel zgoraj.

 

zato pravim, da ne pretiravam. x:o)x

 

ja, so. sam če greš mal pogledat v temo 'kaj bomo danes jedli', kar je v bistvu edina referenca tlele gor za statistiko delat kaj kdo je, boš videl, da se večina folka, tud tisti, ki delajo v trgovinah in se hranijo v menzah, hranijo vsaj pol/pol, težko boš pa našel koga, ki bi ustrezal tvojemu opisu mesojedca zgoraj.. (hmm, ok, mogoče kak cvičkar x:o)x ) zato pravim, da pretiravaš..
Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

OK, tole me je zdajle res firbec začel matrat.. šla primerjat..

(sam ne vem, free, a je tofu recimo ena taka stvar, kii naj bi vegetarijancem nadomestila meso? nisem zihr, da bi trdila, da je tole primerljivo, ampak zdi se mi pa, da so tofu in sejtan in vegi klobasice mišljene kot nadomestki mesa, a ne?)

 

 

nutrition facts za 100g

 

beef liver

135cal (fat33)

holesterol:275

carbohydrate:4g

protein:20

vit A:338% PDV

iron:27% PDV

 

 

tofu

62 cal (24fat)

hol:0

carbo:2g

prot:7

vit A: 0% PDV

iron: 6%PDV

 

 

pa vse ostalo... se mi ne da več prepisovat...

http://www.nutritiondata.com/facts/beef-products/3468/2

http://www.nutritiondata.com/facts/legumes...products/4411/2

WHEN LIFE PUTS STONES IN YOUR WAY

BUILD SOMETHING NICE OUT OF THEM

 

loesje

 

 

Spet nazaj -

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

ja, no, pa cetudi recimo da ne, recimo.

 

point je v tem, da pravim da vegetarijanstvo ni ravno drazje od mesojedstva!

 

razliak pa je ce se prehranjujejo ekolosko ali neekolosko!

pa tudi tam so cene lahko dosti visje za ekolosko pridelano hrano, a je zato ta toliko bolj kvalitetna in nas doti bolj nahrani. se posebej pa to lahko obcutimo kadar e prehranjujo vegetarijansko vec let.

 

to pa je samo pljunek v morje!

 

namrec dobro je ziveti bolj zdravo na vec podrocjih, tako eno podpira drugo in vegetarijanstvo, vec gibanje, ne pa pisanja jaz tule xrolleyesx x:Ix he he) , dihanje , primerno spanje itn.. daje svoje pike na i !

tako sam ze dolgo opazam kako so trditve o cilosti in pomlajenosti vegetarijancev resnicen. dostikrat so videti mlajsi in vitalnejsi.

 

in ker je to pac ze veckrat povedano in veliko raziskovano ter tudi veckrat dokazano, da imajo vegiji manj srcnih obolenj in bolezni zil, srca ipd... lahko sklepamo kako nas srcek lepse tikataka, pa tudi dusa je bolj vesela na pogled ovcke kakor na klavnice polne muk, slabih viber ter obupa.

 

mapak da dotja pridemo so pac poti razlicne. nekatere premaknejo sele dejstva ko gledajo ka khud film, nekate pa pac bolj nezi prijemi.

Link to comment
Deli na socialnih omrežjih

Pridruži se debati

Objaviš lahko takoj in se registriraš kasneje. Če si član, se prijavi in objavi pod svojim računom.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Dodaj komentar...

×   Prilepil/a si oblikovano vsebino..   Odstrani oblikovanje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Tvoja prejšnja vsebina je povrnjena.   Izprazni urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Objavi novo...